Strefa magazynu

Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015

Lipiec-Sierpień 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Lato – ukoronowanie całorocznej pracy na rzecz ogrodu. Możemy odpocząć (na chwilę) po kopaniu, palikowaniu, wysiewaniu, nawożeniu, pieleniu, chuchaniu i dmuchaniu... i nareszcie, korzystając z długich i ciepłych dni, docenić cały włożony wysiłek oraz rozkoszować się pięknem ogrodowej flory i fauny.

Bo ogród oprócz roślin to także zwierzęta, a powinno być ich w nim wiele. Skupmy więc na nich uwagę, zadając sobie pytania: kiedy ostatni raz widziałeś w swoim ogrodzie motyla? Czy słyszysz brzęczenie pszczół? Czy rozbrzmiewa on ptasim śpiewem?

Zaproszenie do ogrodu „dzikiego życia” to nie wymysł „zielonych”, to współczesny wyznacznik dobrego, świadomego ogrodnictwa.

Tak wiele wiemy o ginących egzotycznych gatunkach zwierząt, a nie zauważamy, co dzieje się na naszym własnym podwórku. Zatrzymaj się, popatrz inaczej na swój ogród – zachęca David Attenborough – i działaj (s. 90). Dlatego też ten światowej sławy przyrodnik przekształcił parking na obrzeżach Londynu w łąkę z polnymi kwiatami, nad która tańczą motyle.

Ale wystarczą skromniejsze działania: sadzenie uwielbianych przez te owady roślin (s. 96) i tolerowanie ich głodnych gąsienic (s. 94). Zaakceptujmy kępkę pokrzyw w ogrodzie, dwa zjedzone przez motyle maluchy liście, stertę patyków, która da schronienie pożytecznym owadom. Nie tylko nasz ogród na tym zyska. Dajmy sobie i światu odetchnąć.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy lato za piękno w rozkwicie

Nie wyjeżdżaj na wakacje! Zostań w domu by cieszyć się sierpniem - kulminacją lata. Prezentujemy krokosmię 'Lucifer', której gorące jak piekielny ogień kwiaty rozpalą Twój ogród.

Mieczyki - barbarzyńcy w ogrodzie

Łatwe w uprawie i trudne do przeoczenia – mieczyki (Gladiolus) wprowadzają paletę śmiałych kolorów. Zapomnij o pastelach, nastał czas odważnej obecności na rabatach, w donicach i kompozycjach w wazonach.

Dalie - letnie fajerwerki

Sierpień nie byłby celebracją lata bez głównej atrakcji: dalii. Uniesione pompony i kolory kwiatów są niczym parada orkiestry z mażoretkami wkraczająca do twojego ogrodu.

Róża czerwonawa (Rosa glauca)

Róża czerwonawa to roślina atrakcyjna przez cały sezon. W słonecznym lub lekko zacienionym miejscu ta elegancka róża czaruje kolorami od wiosny do późnej jesieni – mówi Graham Rice.

Perukowiec (Cotinus) 'Grace'

Perukowiec 'Grace' ro roślina atrakcyjna przez cały sezon. Dzięki spektakularnemu kolorowi od wiosny do jesieni ten pełen wigoru krzew jest nie lada atrakcją – mówi Graham Rice.

Uff, jak gorąco! letnia kompozycja w doniczce

Jako że nastała kanikuła, czas stworzyć dekorację w pojemniku, która dobrze się czuje w upale i suszy. Wybraliśmy rośliny lubiące słońce – gatunki dekoracyjne pod względem kształtu, koloru i struktury, które dobrze znoszą suszę i nie wymagają częstego podlewania.

Inspiracje

Przewodnik Carol: Pobieranie sadzonek zielnych

Byliny i krzewy wprost tryskają wigorem i młodą energią, więc bardzo łatwo teraz pobrać z nich sadzonki. Carol Klein pokazuje, jak to zrobić.

Płyń z prądem - jak przygotować ogród na skrajną pogodę?

Pogoda staje się coraz bardziej nieobliczalna i zmienna. Monty zdradza, jak przygotowuje swój ogród na zawirowania atmosferyczne niesione przez pory roku.

Letnie rabaty - pomysły z wystawy Chelsea Flower Show 2015

Zanim zdamy relację z tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show, zachęcamy do odtworzenia w lipcowym ogrodzie rabat z projektów, które zwyciężyły w zeszłym roku.

Pomysły na rabaty: Atrakcje późnego lata

Odśwież swoje rabaty! Prezentujemy sześć pięknych kompozycji z kwitnącymi roślinami, które są najpiękniejsze w sierpniu, co oznacza, że z łatwością przeobrazisz wybrane miejsca w ogrodzie w przykuwające wzrok atrakcje późnego lata.

W poszukiwaniu idealnego partnera - kwiatowe kompozycje

Łączenie ze sobą roślin to niełatwe zadanie, ponieważ nasze ogrody cały czas się zmieniają. Carol Klein zdradza sekrety, jak tworzyć piękne kompozycje – i w zgodzie z własnym gustem.

Szczególnie polecamy

Letnie cięcie - co, jak i kiedy przycinać?

Ogród w lipcu rośnie jak szalony. David Hurrion pokazuje najlepsze sposoby na zdrowe i kwitnące rośliny.

Czytaj dalej

Liczy się każda kropla - jak rozsądnie podlewać rośliny?

Czy powinieneś podlewać tak często, jak myślisz? Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak dostosować częstotliwość podlewania do rodzaju gleby i uprawianych roślin.

Do kostki kostka - pomysły na ogrodowe nawierzchnie

Dostępna jest w ogromnej liczbie kształtów i kolorów, więc nietrudno dopasować ją do wyglądu elewacji czy ogrodzenia. Są też, oczywiście, inne rozwiązania – bruk klinkierowy, kamienny i drewniany, różnego rodzaju płyty, beton wylewany, a nawet kruszywo.

5 gorących kolaży - enegretyczne kompozycje doniczkowe

Przydaj wyrazistości ogrodowi intensywnymi kolorami, które rozgrzeją go również jesienią. Kay Maguire przedstawia pięć energetyzujących kompozycji doniczkowych.

W innym świetle - świetne pomysły na nastrojowy ogród nocą

Oświetlenie może zupełnie odmienić twój ogród. Matthew Wilson dzieli się świetnymi pomysłami na to, jak uzyskać wymarzony efekt.

Własna uprawa procentuje - Monty zdradza swoje sekety

Uprawa własnych roślin „od podstaw” przynosi oszczędności finansowe, ale czy wymaga kosztownego sprzętu? Monty zdradza swoje sekrety zestawu do rozmnażania, który pozwala mu zapełnić roślinami ogród w Longmeadow.

Rośliny dla wielbicieli czekolady

Zmień swój ogród w czekoladowy raj, pełen obłędnie pachnących i apetycznie wyglądających roślin. Catherine Mansley wyjaśnia, jak to zrobić.

Alan o dzikich roślinach: Żyj i pozwól żyć

Różnica pomiędzy chwastem a polnym kwiatem jest niewielka. Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak ją dostrzec.

Z własnego ogródka

Porzeczka czerwona prosto z ogródka

Owoce porzeczki czerwonej są pyszne – czy świeżo zerwane, czy w letnich deserach. Roślinę zaś łatwo się uprawia, zajmuje mało miejsca i daje duże plony.

Cukinia prosto z ogródka

Łatwe w uprawie, szybko rosnące cukinie wydaja latem obfite plony. Kwiaty tego warzywa również są jadalne.

Uprawy organiczne: Jak zbierać plony?

Charles Dowding pokazuje najlepsze techniki zbioru warzyw, by uprawy przyniosły jak największe plony. Na następnych stronach wyjaśnia zaś, jak przechowywać zbiory.

Uprawy organiczne: Jak przechowywać zbiory?

Nie pozwól plonom się zmarnować, nawet jeśli zebrałeś ich za dużo. Charles Dowding pokazuje, jak przygotować warzywa uprawiane we własnym ogródku do przechowywania.

Oszczędny ogrodnik: Własnoręczny zbiór nasion

Zbieranie nasion nie tylko przyniesie oszczędność pieniędzy, ale tez powiększy asortyment twoich ulubionych warzyw. Sally Nex pokaże ci, jak to zrobić.

Zimny inspekt - budowa krok po kroku

Zimny inspekt jest prawdziwym zbawieniem dla ogrodnika chcącego przedłużyć sezon wegetacyjny. Można go wykorzystać do hartowania siewek i do ochrony późnych odmian sałat.

Łatwe i smaczne: Kapusta stożkowa

Wysiej jej nasiona w lipcu, a wczesną wiosną przyszłego roku - kiedy to zimowe zapasy będą dobiegać końca - będziesz się cieszyć dorodnymi plonami tego smacznego warzywa.

Łatwe i smaczne: Burak liściowy

Łatwy w uprawie, smaczny i wygląda wystarczająco atrakcyjnie, aby urozmaicić nim wygląd rabat kwiatowych i donic na patio - twierdzi Pippa Greenwood.

Fauna w ogrodzie

Przewodnik po biedronkach

Poznaj sprzymierzeńców ogrodników – mówi Richard ‘Bugman’ Jones.

Rusałka pokrzywnik - motyl zwyczajny-niezwyczajny

Ten motyl jest pospolity w Polsce, jednak w Anglii jego populacja w ostatnich latach znacznie spadła. Zycie rusałki pokrzywnika, podzielone na cztery odrębne etapy, jest niezwykle złożone i kruche.

W jedności z naturą - wywiad z Davidem Attenborough

Autor telewizyjnych filmów przyrodniczych David Attenborough widział na własne oczy wpływ zmian klimatycznych i wzrostu populacji ludzkiej na ekosystemy Ziemi. Kate Bradbury sprawdza, w jaki sposób doświadczenia te wpłynęły na niego jako ogrodnika.

Szczególnie polecamy

Przewodnik po motylach i gąsienicach - 10 najpopularniejszych gatunków

Nie możesz mieć motyli bez ich gąsienic – mówi Chris Packham. Poznaj z naszym przewodnikiem 10 najpopularniejszych gatunków motyli i ich gąsienice.

Czytaj dalej
Szczególnie polecamy

Kwiaty ulubione przez motyle

Kate Bradbury prezentuje rośliny, które najskuteczniej przyciągną motyle do ogrodu.

Czytaj dalej

Hala odlotów - migrujące ptaki ogrodowe

Nasze ogrody to ważne pit-stopy dla ptaków migrujących. Przyrodnik i prezenter Chris Packham zdradza, jak możemy im pomóc w wędrowce.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień