Strefa magazynu

Lipiec-Sierpień 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Truskawki prosto z krzaczka, bujanie w obłokach na hamaku, śmiechy przy bąbelkach na tarasie... Lato to nareszcie czas, gdy ogrodnicy mogą zbierać owoce pracy poprzednich miesięcy i cieszyć się z każdego aspektu posiadania ogrodu. Dlatego w tym numerze przygotowaliśmy dużo tekstów poświęconych radości płynącej z ogrodu latem oraz inspirujących do pięknych w nim zmian.

Dział Ogród Zapachów (od s. 29) działa na zmysły – prezentujemy uwodzące aromatem rośliny, wybieramy najpiękniej pachnące róże, a Monty Don daje praktyczne rady na skomponowanie ogrodu wodzącego za nos.

Zaglądamy też do dwóch małych ogrodów (s. 50 i 62) w poszukiwaniu inspiracji, jak zachować prywatność w zielonej oazie w dużym mieście oraz jak zachęcić dzieci do ogrodnictwa. Nieoceniony Joe Swift (s. 55) zdradza zaś pomysły na klimatyczne oświetlenie – wszystko po to, by pełniej korzystać z uroków letnich wieczorów w ogrodzie.

Podczas jednego z ostatnich warsztatów ogrodniczych, w którym wzięłam udział (dzięki NaOgrodowej.pl – serdecznie polecam!), po raz kolejny przekonałam się, że ogrodnicy to wieczni studenci – niezależnie od metryki i doświadczenia zawsze żądni ogrodniczej wiedzy. W tym numerze odrabiamy więc lekcję z samodzielnego rozmnażania roślin – pobierania sadzonek pędowych i korzeniowych (s. 44) i zbioru nasion (s. 66).

Nauka rozsądnie oszczędnego podlewania, bez szkody dla zielonych ulubieńców, zaprocentuje nie tylko wtedy, gdy udacie się na urlop (s. 70), podobnie jak wiedza o tym, jak radzić sobie z tym, co szkodzi roślinom. Pokazujemy winowajców i radzimy, jak rozprawić się ze szkodnikami, chorobami i innymi kłopotami dręczącymi je latem (s. 116). Tak, chociaż mamy lato, to ogrodnicy wakacje od ogrodu mają dopiero zimą...

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Dział praktycznych porad zespołu magazynu Gardeners' World

Lubimy

Lubimy lato za... masowy chór barw

Lato ponownie zawitało do ogrodów. Jest pełne barw i zapachów. Gwiazdą numeru jest ostróżeczka.

Szczególnie polecamy

Zestawienia idealne: Doskonałe dostrojenie

Podnieś temperaturę dzięki barwnym i kontrastującym połączeniom. Zobacz 3 propozycje idealnie dobranych kompozycji roślinnych.

Czytaj dalej

Atrakcyjne cały rok: Szczęślin trójdzielny odm. fargesii 'Carnival'

Ta szybko rosnąca roślina daje owoce, zapach i delikatnie barwne kwiaty – zachęca Graham Rice.

Inspiracje

Szczególnie polecamy

Z wizytą na Chelsea Flower Show 2017

Każdego roku ukoronowaniem brytyjskiej tradycji ogrodniczej jest odbywająca się pod koniec maja wystawa Chelsea Flower Show, prezentująca najnowsze ogrodnicze trendy i zapierające dech w piersiach ogrody pokazowe.

Czytaj dalej

Carol: Letni wysiew nasion

Wysiej nasiona letnich kwiatów na początku lata, by w następnym roku twój ogród kipiał feerią barw i zapachów. Carol Klein pokaże ci, jak to zrobić.

Monty: Daj się wodzić za nos

Aromatom nie poświęcano do tej pory w Longmeadow wiele uwagi, ale to się zmieni – Monty zabiera się do projektowania ogrodu zapachowego.

Pachnąca prawda o różach

Inspirują i intrygują, ale co czyni te królowe kwiatów tak wyjątkowymi? Jodie Jones rusza tropem zapachów.

Monty: Pobieranie sadzonek

Pobieranie sadzonek może początkowo wydawać się nieco skomplikowane, ale Monty podpowiada, jak w kilku prostych krokach osiągnąć mistrzostwo w tej sztuce. I również trochę zaoszczędzić.

Prawdziwe ogrody: Kwiaty, rośliny jadalne i miejsce do wypoczynku

Sprytne nasadzenia w pionie pomogły zmienić małą działkę w bujny i przyjemny ogród.

Oświetlenie ogrodowe: I wszystko jasne

Zaproś światło do ogrodu po zmroku. Joe Swift przedstawia pomysłowe rozwiązania w każdym stylu i na każdą kieszeń.

Monty: Letnie dekoracje w donicach

Monty, który ma w swoim ogrodzie ponad 200 obsadzonych donic, jest fanem różnorodności i wspaniałego efektu, jaki wnoszą one do Longmeadow. Dziś dzieli się z nami radami dotyczącymi uprawy ulubionych roślin w pojemnikach.

Prawdziwe ogrody: Mały raj

Rośliny w donicach, rabaty i zielony dach przeobraziły to niewielkie podwórze w kipiące zielenią sanktuarium.

Monty: Czas zbierania nasion

Zbieranie nasion to najprostszy sposób na darmową uprawę większej liczby ulubionych roślin. Monty pokazuje, jak to robić, i podpowiada, które rośliny w sierpniu wydają nasiona do zbioru.

Carol: Oszczędzaj wodę w ogrodzie

Dowiedz się, jak ograniczyć zużycie wody bez szkody dla ogrodu – nawet w czasie upałów – wykorzystując wskazówki i rośliny zalecane przez Carol Klein.

Kroku po kroku: Zbuduj drewniany taras

Szukasz doskonałego miejsca do odpoczynku i podziwiania ogrodu? Matthew Wilson pokazuje, jak zrobić atrakcyjny taras.

Szczególnie polecamy

Poznaj roślinę: Perukowiec podolski 'Smokey Joe'

Ten niski krzew wcześnie wchodzi w okres kwitnienia i co najważniejsze, tworzy bardzo liczne, ozdobne, intensywnie różowe peruki, nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz małych ogrodach przydomowych.

Czytaj dalej

Z własnego ogródka

Smak orientu: Uprawa egzotycznych ziół

Nadaj potrawom prawdziwie egzotyczny charakter, dodając do nich wschodnie zioła – wprost z własnego ogródka. Louise Curley wyjaśnia, jak uprawiać te przepyszne rośliny i jak z nich korzystać.

Zbiory z ogrodu: Pomysły na przetwory

Rachel Green, szef kuchni i zagorzała ogrodniczka, pokazuje, jak zamienić obfite zbiory w przepyszne przetwory.

Truskawki prosto z ogródka

Smakowite owoce najlepiej smakują z własnego ogródka – z rabat, pojemników lub wiszących doniczek.

Fasola tyczna prosto z ogródka

Łatwa w uprawie fasola tyczna (wielokwiatowa) prędko wspina się po różnorakich tyczkach, nie potrzebując zbyt wiele miejsca i produkując przez całe lato obfite plony pełne smacznych strąków.

Fauna w ogrodzie

Kwiaty dla motyli - najlepsze rośliny nektarodajne

Kate Bradbury rozmawia z ekspertami o rosnących i ginących gatunkach motyli oraz poleca rośliny, które można uprawiać, aby pomóc tym lubianym owadom.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień