Strefa magazynu

Gardeners_World_Polska_4-2018

Lipiec-Sierpień 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Cieszymy się! Tak, po prostu. Cieszymy się, że możemy się z Wami, Drodzy Czytelnicy, podzielić jeszcze bardziej wyjątkowymi (bo – i tu znów będzie nieskromnie – uważamy, że każdy materiał w tym czasopiśmie jest wyjątkowy) tekstami.

Specjalnie dla polskiej edycji Gardeners’ World relacje z tegorocznej Chelsea Flower Show, czyli najbardziej prestiżowej imprezy w świecie ogrodniczym, przygotowało dwóch polskich autorów. Tomek Ciesielski, ceniony fotograf, tym razem chwycił także za pióro i podzielił się z nami wiedzą o roślinach, które niemal zawsze są obecne na tej wystawie i o tych, które były nowinką i cudowną niespodzianką. A wszystkie oczywiście sfotografował i zbadał, jak sprawdzą się w uprawie w Polsce (s. 30). Łukasz Skop, ogrodnik z fantazją i lubiany bloger (bezogrodek.com), zaprezentował zaś najbardziej inspirujące ogrody pokazowe – niekoniecznie te medalowe (s. 37).

Kolejnym rarytasem jest materiał o historii programu telewizyjnego Gardeners’ World. „Tata” pisma, które trzymacie w rękach, skończył już 50 lat! Wiemy, że podobnie jak my cenicie go i lubicie. Każdy z nas i Was ma swojego ulubionego prowadzącego – i jednocześnie autora magazynu. Zachęcamy więc do lepszego ich poznania, a przy okazji zerknięcia za kulisy programu (s. 20).

Ze świata sław schodzimy na ziemię, czyli do ogrodu. Tu też jest nie mniej ciekawie: Carol przedstawia, tak lubiane i w Polsce, swoje sprawdzone trawy ozdobne (s. 42), Alan uczy prawidłowego cięcia roślin latem (s. 48), a Monty dzieli się przepisem, jak cieszyć się warzywami liściowymi przez niemal cały rok (s. 112). A coś dla czystego relaksu? Zainspirujcie się pomysłami na miejskie ogrody, zaplanujcie egzotyczne nasadzenia (s. 54) lub pobawcie się pomysłowo z dzieciakami (s. 98). Bo kiedy się cieszyć, jak nie latem?

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Lubimy

Szczególnie polecamy

Lubimy lato... za obfitość pszczół, kwiatów i płodów natury

Urodziłem się wiele lat temu właśnie w lipcu – tego samego dnia, co Emily Brönte i Arnold Schwarzenegger. To miesiąc przejścia – drzewa nie emanują już świeżością, a liście zaczynają robić się skórzaste.

Czytaj dalej

Zestawienia idealne. Gorące astrowate

Rodzina astrowatych prezentuje ciepłe barwy. Mamy teraz najlepszą porę, żeby cieszyć się kwiatami w najbardziej jaskrawych kolorach.

Eksperci polecają. Floksy

Istnieje tak ogromny wybór łatwych w uprawie floksów, że do każdego ogrodu znajdzie się odpowiednia odmiana – przekonuje Graham Rice.

Eksperci polecają. Odporne fuksje

Fuksje różnią się wzrostem i rozmiarem, a ich odmian jest tak dużo, że każdy znajdzie swoją ulubioną, mówi Graham Rice.

Doniczkowe know-how. Z funkią w roli głównej

Ślimaki podgryzają ci funkie (hosty)? Rośliny świeżo przywiezione z centrum ogrodniczego i od razu zasadzone do donic z miedzianą opaską będą zabezpieczone przed głodnymi ogrodowymi mięczakami.

Inspiracje

Szczególnie polecamy

Klasyka i kolorowe niespodzianki. Rośliny z Chelsea Flower Show 2018

Tomek Ciesielski, jeden z czołowych polskich profesjonalnych fotografów ogrodów, opowiada o swoich typach na roślinne "must have" z Chelsea Flower Show 2018.

Czytaj dalej
Szczególnie polecamy

Najciekawsze ogrody pokazowe na Chelsea Flower Show 2018

Ogrody pokazowe na RHS Chelsea Flower Show rywalizują o zwycięstwo w trzech kategoriach: Show Gardens, Artisan Gardens i nowej w tym roku kategorii Space To Grow Gardens, rozumianej nie tylko jako przestrzeń do uprawy roślin, ale także do rozwoju osobistego. Najciekawsze ogrody pokazowe recenzuje Łukasz Skop.

Czytaj dalej

Trawy ozdobne. Carol poleca na rabaty

Wpleć trochę traw na rabaty, a wniesiesz w nie ruch i piękno na każdą porę roku. Carol wyjaśnia, jak je uprawiać i jakie gatunki wybrać, jeśli przestrzeń jest ograniczona.

Przepis na sukces. Letnie cięcie według Alana

Z myślą o tym, aby wasze rośliny obficie kwitły i owocowały, Alan Titchmarsh objaśnia tajemnice przycinania roślin.

Rośliny egzotyczne. Tropikalne klimaty w ogrodzie

Frances Tophill poleca 10 prostych w uprawie roślin o egzotycznym wyglądzie.

Joe radzi. Donice do cienia

Kompozycje w pojemnikach nie są przewidziane jedynie na słoneczne stanowiska – Joe Swift przekonuje, że bardzo modne są donice wypełnione bujnymi roślinami cieniolubnymi.

Jeszcze więcej koloru. Ulubione kwiaty Carol na koniec lata

Przedłuż sezon pełen kwiatów o kilka miesięcy, dosadzając w sierpniu na swoich rabatach najlepsze byliny polecane przez Carol Klein.

Przepis na rabatę. W pastelowych tonacjach

Stwórz przepiękną kompozycję zainspirowaną RHS Chelsea Flower Show.

Projekty Joego. Jak zaaranżować patio?

Patio może mieć różną formę: od eleganckiej jadalni po osłonięty lub słoneczny zakątek. Joe Swift pokazuje kilka możliwości wykończenia nawierzchni tego kluczowego dla ogrodu miejsca.

Projekty Joego. Jaki materiał wybrać na ścieżki?

Nie tylko łączą punkt A z punktem B – Joe Swift pokazuje, że ścieżki mogą być stylowym elementem ogrodu.

Zimozielone krzewy. Czas je przyciąć

Niewielkie cięcie w lipcu pomoże utrzymać naturalny kształt roślin i pobudzi je do bujnej produkcji kwiatów w przyszłym roku. Jak to zrobić, radzi David Hurrion.

Pomysłowe rozwiązania na małe przestrzenie

Własny ogródek, nawet na balkonie, to skarb w zabudowanym obszarze, ale często również sprawia problemy. Nick Bailey proponuje rozwiązania, aby pomóc ci stworzyć miejską oazę pełną życia i zieleni.

Wycieczki dla miłośników ogrodów

Zajrzyj do najciekawszych ogrodów w miejskiej przestrzeni – prezentujemy nasze ulubione od Anglii aż po Daleki Wschód.

Dzieci i ogród. 10 pomysłów na świetną zabawę

Są wakacje: czy jest lepszy czas, żeby wyjść z dziećmi do ogrodu? Kay Maguire ma 10 prostych pomysłów na zabawę z najmłodszymi – niektóre sprawdzą się nawet w deszczowy dzień.

Z własnego ogródka

Grasz w zielone? Monty o uprawie warzyw liściowych

Odkryj wypróbowane metody uprawy, dzięki którym Monty codziennie – przez cały rok – zajada się świeżymi, smakowitymi liśćmi różnych gatunków sałat.

Uprawiaj i jedz. Borówka – bomba zdrowia

Owoce są drogie w supermarkecie – a tak łatwo je mieć z samodzielnej uprawy. Krzewy borówek dają pyszne i odżywcze plony, zaś jesienią zachwycają pięknym kolorem liści.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień