Krzewy


Budleja Dawida
Buddleja davidii
grupa roślin:Krzewy
podgrupa roślin: liściaste, na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne kwiatyCharakterystyka rośliny
- pokrój: rozłożysty, wzniesiony
- wysokość: 2-3 m
- dekoracyjność: kwiaty
- kolor kwiatów: białe, fioletowe, purpurowe
- kwiatostan: wiechowaty
- okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
- zapach: kwiaty
- gleba: próchniczna, żyzna
- wilgotność: gleba wilgotna
- stanowisko: słońce
- zastosowanie: pojedynczo, w grupie
Budleja Dawida (Buddleja davidii) to silnie rosnący krzew liściasty, o charakterystycznych długich kwiatostanach (30-70 cm) w kształcie wiechy/kolby na końcach pędów jednorocznych. Pachnące kwiaty budlei Dawida, zwykle są ciemne z pomarańczowym lub żółtym oczkiem, wabią owady.
Kwiaty budlei są drobne, zebrane w długie (nawet 30-centymetrowe) gęste kwiatostany, wyrastają na końcach pędów. Rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Kwitnienie trwa od początku sierpnia aż do października. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.
Budleja przyjemnie pachnie i masowo obsiadają ją motyle, w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem.
Budleja lubi żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas upałów i w okresie suszy szybko więdnie,dlatego też trzeba wtedy ją obficie podlewać. Ponieważ ma duże wymagania pokarmowe, w okresie wegetacji powinien być 2-3-krotnie nawożona nawozami wieloskładnikowymi.
Budleja Dawida zrzuca liście na zimę. Coroczne przycinanie pędów poprawi nie tylko kwitnienie, lecz także ogólną kondycję rośliny.
Budleja jest niestety, mało odporna na mrozy. W mroźne, bezśnieżne zimy często przemarza, dlatego zaleca się sadzić ją w ciepłym miejscu ogrodu. Na zimę trzeba ją okrywać (podobnie jak róże krzaczaste) kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści.
Odmiany o bardziej zwisającym pokroju to 'Ille de France' i 'Pink Delight'.
|
Zobacz też:
|