lawenda fot. karsaiatti Pixabay

Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifolia

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, pojemnikowe, na słoneczne stanowisko, zimozielone (liściaste), pachnące kwiaty lub liście, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty
 • wysokość: 0,5 m
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: drobne
 • kolor kwiatów: fioletowe, niebieskie, różowe
 • okres kwitnienia: VII, VIII
 • zapach: kwiaty, liście
 • trwałość liści: zimozielone
 • przydatność do spożycia: kwiaty, liście
 • gleba: bogata w wapń, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, bukiety, kwiat cięty, małe ogrody, miejsca eksponowane, murki, obwódki rabat, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, roślina jadalna, roślina lecznicza, skalniaki, w grupie, żywopłoty

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to zimozielona krzewinka dorastająca do około 50 cm wysokości. Tworzy zwarte, regularne kępy. Posiada wąskie, srebrzyste liście i drobne fioletowe kwiaty.

Uprawa lawendy wąskolistnej

Potrzebuje miejsca słonecznego i suchego oraz dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Wiosną roślinę należy ściąć na 1/3 wysokości. Lawenda wąskolistna jest wytrzymała na mróz, jednak w mroźne zimy roślina wymaga okrycia.

Zobacz także: Rośliny wabiące motyle

Ze względu na piękny zapach lawenda wąskolistna jest idealna do sadzenia w miejscach, gdzie często przebywają ludzie: rabaty, obwódki, żywopłoty, ogródki skalne, tarasy i balkony. Posiada właściwości lecznicze. Jest to roślina miododajna.

Polecane kolorowe odmiany lawendy

 • 'Hidcote blue' – bardzo popularna, o ciemnych, fioletowoniebieskich kwiatach
 • 'Hidcote pink' o różowych kwiatach
 • 'Dwarf blue' – jasnofioletowa, dorasta do 25 cm

Podlewanie lawendy

Lawendy charakteryzują się znaczną odpornością na suszę. Źle natomiast znoszą "zalanie" korzeni, toteż pojemniki do uprawy lawendy na zewnątrz powinny mieć duże otwory w dnie i dobry drenaż, zapewniający odpływ nadmiaru wody. Na rabatach można sadzić lawendę w pobliżu nowo wybudowanych obiektów, gdzie gleba jest zanieczyszczona wapniem, ponieważ roślina ta wymaga odczynu podłoża obojętnego do lekko alkalicznego (pH 6,0–8,0). Sprzyjają jej gleby piaszczyste, a zwłaszcza piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, ciepłe. Na glebach ciężkich i wilgotnych żółkną liście.

Nawożenie lawendy

Lawenda wąskolistna ma małe wymagania pokarmowe. W doniczkach można stosować niskie dawki nawozów wolno działających lub nawozy płynne w niewielkim stężeniu. Rośliny zimujące w gruncie nawozi się jesienią dobrze rozłożonym kompostem. Lawenda źle toleruje nawożenie świeżym obornikiem i wysokimi dawkami nawozów mineralnych.

Przycinanie lawendy - kiedy ciąć lawendę?

Trzeba ją corocznie przycinać po kwitnieniu - najlepiej we wrześniu. Rośliny można przycinać także wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Te nieprzycinane tracą zwarty pokrój. Poleca się także ściółkowanie gleby jasnym grysem lub drobnymi kamieniami, które odbijając promienie słoneczne zapobiegają zawilgoceniu liści i rozwojowi chorób grzybowych.

Zastosowanie lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna jest bardzo popularna na południu Europy i w krajach anglosaskich, gdzie wykorzystywana jest nie tylko jako roślina ozdobna. Jej kwiaty i liście są używane do saszetek zapachowych oraz w kuchni do aromatyzowania potraw. Kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego lub wywaru z liści działają uspokajająco i nasennie. Warto wiadomości na temat różnych zastosowań lawendy wykorzystywać w promocji tej rośliny.

Inne zdjęcia tej rośliny Lawenda wąskolistna (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Lawenda wąskolistna

Przeczytaj także

Artykuły: Zwyczajne niezwyczajne - zapomniane rośliny Rodzaje gleb ogrodowych. Piaszczysta, glinasta, próchnicza ROŚLINY MIODODAJNE. Lista kwiatów przyjaznych pszczołom Nawierzchnie ogrodowe - przegląd materiałów na podjazdy i ścieżki ogrodowe Przydomowy ogród geometryczny - zdjęcia z realizacji Jak zadbać o ogród przed zimą? Radzi architekt krajobrazu z zabytkowego parku Manor House SPA Aneta Kubiak z firmy Ceres o ogrodach pełnych kwitnących bylin Zakładanie ogrodu w stylu śródziemnomorskim Ogród śródziemnomorski. Jak go założyć i co w nim posadzić? Ogród francuski. Jak go założyć i co w nim posadzić? TOP 25 roślin na niskie żywopłoty Trzmiele w ogrodzie. Co warto o nich wiedzieć? Porady: Sposób na mszyce. Jak zwalczać mszyce na różach? Rośliny na tarasie: Doniczki, podłoże i zimowanie Nawozy do drzew i krzewów ozdobnych Naturalne sposoby walki z chwastami i szkodnikami Projekty: Projekt ogrodu: Wąski ogródek w paski Projekt ogrodu: Ogród wypoczynkowy 145 m2 Projekt ogrodu: Ogród krajobrazowy z elementami ogrodu japońskiego Projekt ogrodu: Balkon z kwiatami przyjaznymi pszczołom Projekt ogrodu: Tajemniczy ogród w mieście Projekt ogrodu: Mały, nowoczesny ogród przy murze segmentu Projekt ogrodu: Nowoczesny ogród na skarpie Projekt ogrodu: Ogród sensoryczny, który działa na zmysły Projekt ogrodu: Mały ogród przy domu jednorodzinnym Projekt ogrodu: Ogród nowoczesny na bazie kwadratów i prostokątów Projekt ogrodu: Ogród w stylu shabby chic Projekt ogrodu: Mały ogród z lustrem
Inne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień