Róża (fot. anett, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)

Róża ogrodowa

Rosa

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, do dużych ogrodów lub parków, płożące lub okrywowe, żywopłotowe, na skalniaki, pojemnikowe, na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne owoce, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący, pnącze, wzniesiony
 • wysokość: 0,15-10,00 m
 • dekoracyjność: kwiaty
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: piaszczysto-gliniasta
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, kwiat cięty, małe ogrody, ogrody przydomowe, parki, pojedynczo, rabaty, roślina dekoracyjna, sadzona przy podporach, w grupie, zieleń miejska
Rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych. Znanych jest 150 - 200 gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów.

Ogólnie wszystkie gatunki występujące dziko nazywane są jedną wspólną nazwą - dzikie róże. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż.

W stanie naturalnym róże nie występują poniżej równika. Większość gatunków rośnie w umiarkowanej strefie półkuli północnej, część w strefie subtropikalnej, nieliczne w Skandynawii, Kanadzie i na Syberii, przekraczając koło podbiegunowe. Na południe sięgają przeważnie zwrotnika Raka, wyjątkowo przekraczając go w Etiopii i na Filipinach.

W ogrodnictwie, ze względu na pokrój i zastosowanie, róże dzieli się na:

 • wielkokwiatowe
 • rabatowe
 • pnące
 • parkowe
 • pienne
 • okrywowe
 • miniaturowe

Trudno jest podać ogólne zasady uprawy i pielęgnacji krzewów róż ze względu na ogromną mnogość gatunków i odmian. Aby uzyskać dobry wzrost i kwitnienie, krzewy róż należy sadzić na dobrych glebach, starannie odgruzowanych i odchwaszczonych. Najbardziej odpowiednim podłożem dla róż jest zasobna w próchnicę gleba gliniasto-piaszczysta, o poziomie wód gruntowych 70-100 cm lub większym.

Krzewy róż nawozimy tylko do połowy lipca, stosując nawozy mineralne wieloskładnikowe. Róże podlewamy od dołu, nie mocząc liści i kwiatów, najlepiej co 3 - 4 dni, dużą ilością wody.

Bardzo korzystnie na wzrost i kwitnienie róż wpływa ściółkowanie gleby np. korą, która ogranicza wyrastanie chwastów, utratę wilgoci i zapobiega zaskorupianiu się ziemi, zwłaszcza po ulewnych deszczach.

Wiele odmian róż nadaje się do sadzenia w skrzynkach balkonowych, pojemnikach ceramicznych i drewnianych. Dzięki temu możemy cieszyć się tymi eleganckimi roślinami, dysponując nawet niewielkim terenem lub balkonem.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Inne zdjęcia tej rośliny Róża pomarszczona (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Róża pienna (fot. Praktiker) Róża Róża (fot. Praktiker)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Przeczytaj także

Artykuły: Murki oporowe suche i murowane - ogrodowe ściany Najpopularniejsze rośliny domowe - podstawy uprawy i pielęgnacji RÓŻE W OGRODZIE. Podział na grupy i odmiany Podstawowe informacje o różach ogrodowych Jak odpowiednio zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz? Zima w ogrodzie. Zobacz rośliny, które pięknie wyglądają w zimowej scenerii SADZENIE RÓŻ. Jak, gdzie i kiedy sadzić róże? NAWOŻENIE RÓŻ. Kiedy, czym i jak nawozić róże? RÓŻE. Wymagania, uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych CHOROBY RÓŻ: Rozpoznawanie i zwalczanie Z ogrodu do wazonu – ogrodowe kwiaty cięte idealne na bukiety KRÓLOWA KWIATÓW: Róża w ogrodzie, doniczce i w wazonie Jak założyć ogród różany? Porady: Czym okryć rośliny na zimę? Popularne PNĄCZA na ogrodzenie Żywopłot na piachu SPOSÓB NA MSZYCE. Jak zwalczać mszyce na różach? Powojnik i glicynia - kiedy ciąć pnącza? Rośliny na tarasie: Doniczki, podłoże i zimowanie Jak pielęgnować żywopłot z bukszpanu? Jak urządzić ROMANTYCZNY zakątek z pnączami? Cięcie róż po zimie - jak to zrobić? PRZESADZANIE RÓŻ. Czy, jak i kiedy przesadzać róże? PRZYCINANIE RÓŻ. Po co, kiedy i jak przycinać róże? Rozaria - ogrody różane w Polsce i za granicą Mało wymagająca róża pomarszczona Projekty: Projekt ogrodu: Kamienny przedogródek w stylu minimalistycznym Projekt ogrodu: Ogród na planie małego prostokąta Projekt ogrodu: Ogród wypoczynkowy 145 m2 Projekt ogrodu: Ogród krajobrazowy z elementami ogrodu japońskiego Projekt ogrodu: Ogród balkonowy przyjazny pszczołom Projekt ogrodu: Ogród nowoczesny na bazie kwadratów i prostokątów Aktualności: Dzień Róż - Ogród Botaniczny w Powsinie GreenOK: Sadzenie, nawożenie i wiosenna pielęgnacja róż - krótki poradnik ROŚLINA TYGODNIA: Róża ‘Apricot Nectar’ ROŚLINA TYGODNIA: Róża 'The Fairy' ROŚLINA TYGODNIA: Róża 'Golden Showers' ROŚLINA TYGODNIA: Róża Lovely Fairy 'Spevu' ROŚLINA TYGODNIA: Róża 'Sympathie'
Inne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...