Tawuła śliwolistna fot. Rgm3 CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

Tawuła śliwolistna

Spiraea prunifolia

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, do dużych ogrodów lub parków, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 150-200 cm
 • dekoracyjność: cała roślina, kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: każda ogrodowa
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, parki, rabaty, szpalery, zieleń miejska

Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) to krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Osiąga raczej niewielkie rozmiary – do 2m wysokości. To oryginalny gatunek – niekiedy trudny do kupienia w szkółkach. Wytwarza długie, łukowato wygięte pędy, na których wyrastają ciemnozielone, błyszczące liście. Jesienią krzew zabarwia się na pomarańczowo i czerwono. Jego największą ozdobą są obficie pojawiające się wiosną kwiaty o białej barwie.

Uprawa tawuły śliwolistnej

Tawułę śliwolistną powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Takie warunki zapewnią obfite kwitnienie. Krzew jest tolerancyjny względem podłoża – może rosnąć również na słabszych glebach. Roślinę warto nawozić od wiosny do lata oraz podlewać – w czasie suszy. Cięcie zwykle przeprowadza się corocznie – po kwitnieniu. Zabieg pozwala na zagęszczenie krzewu. W chłodniejszych rejonach Polski tawułę warto osłaniać przed nadejściem zimy.

Tawuła śliwolistna - zastosowanie

Tawuła śliwolistna to oryginalny gatunek, który można sadzić w kompozycjach z innymi krzewami lub jako ozdobny soliter. Ze względu na niewielkie rozmiary (jak na krzew) nadaje się również do mniejszych ogrodów. Można z niego tworzyć wysokie rabaty i nieformowane szpalery. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. W wielu krajach sadzony jest w parkach i zieleni miejskiej.

fot. Rgm3 CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...