Strefa magazynu

Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016

Listopad-Grudzień 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Jaki jest ten ogrodniczy rok? Jeśli miałabym się pokusić o podsumowania (wszak ten numer jest ostatni w 2016), zaryzykuję tezę, że należy on do roślin jadalnych.

Hipsterzy przenoszą się z kawiarni do rodzinnych ogródków działkowych, bądź poszukują dziko rosnących smakołyków, nowe pokolenia odkrywają zapomniane warzywa (np. Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz w książce kucharskiej „Retrowarzywa” sięgnęli po m.in. skorzonerę, pasternak i brukiew), a producenci wypuszczają odmiany roślin owocowych do uprawy w pojemnikach na małej powierzchni, np. na balkonach (cieszy zakwalifikowanie kompaktowych odmian jeżyny bezkolcowej ‘Black Cascade’ i maliny RUBY BEAUTY ‘Nr7’ do Konkursu Roślin Nowości wystawy Zieleń to Życie).

Trend ten jest, co prawda obecny od paru lat, ale w tym roku wszedł do „ogrodniczego mainstreamu”, choćby wystąpieniem na wspomnianej wystawie współtwórczyni duetu Mead Ladies, która żywo interesuje się m.in. dzikimi roślinami jadalnymi.

Czyli jest co uprawiać i skąd czerpać wiedzę – mam nadzieję, że i „Gardeners’ World” jest w tym pomocny – tylko ogrodnicy zazwyczaj nie mają dość miejsca, by cieszyć się dobrodziejstwem mnóstwa warzyw i owoców. Którą więc roślinę wybrać? Tę o najzdrowszych owocach!

W temacie roślin jadalnych nie możemy zapomnieć o uprawie winorośli na wino, tym bardziej że w Polsce rośnie liczba osób przygotowujących samodzielnie ten trunek. A jeśli ktoś woli bezprocentowe sposoby na (oby nie) nadchodzącą chandrę, zapraszamy w fascynującą podróż z Montym Donem po najwspanialszych ogrodach świata .

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy późną jesień: Za ziemniaki z ogniska i przyszłe tulipany

Późna jesień dostarcza nam wiele radości, ale też sporo pracy. Gwiazdą numeru jest Enkiant wygiętoszypułkowy f. czerwona (Enkianthus cernuus rubens).

Atrakcyjne cały rok: Nandina domowa 'Richmond'

Dzięki wyrazistemu pokrojowi i całorocznej barwie „niebiański bambus” doskonale sprawdzi się w donicy na tarasie – zachęca Graham Rice.

Atrakcyjne cały rok: Jeżyna białopędowa 'Goldenvale'

Ten przyciągający uwagę gatunek rośnie bardzo bujnie, jednak proponowana nowa odmiana jest kompaktowa – i ma limonkowożółte liście, zachęca Graham Rice.

1 roślina, 3 pomysły: Bukszpan wieczniezielony

Formowany bukszpan to idealna roślina do pojemników. Kevin Smith tworzy z nią trzy atrakcyjne kompozycje.

Inspiracje

Szczególnie polecamy

Reportaż: Zielone życie Garbusa

Klaudyna i Tomek przeobrazili stary model volkswagena w zieloną rzeźbę – miniogród wertykalny – oraz schronienie dla bezdomnych zwierząt. Nie szukajcie go jednak na wystawie florystycznej ani w galerii sztuki, ale w centrum Krakowa, na ulicy Bronowickiej.

Czytaj dalej

Notes Joego: Japońska rabata

Joe Swift wyrusza w orientalną podróż w Cheshire i pokazuje, jak odtworzyć dalekowschodnią równowagę we własnym ogrodzie.

Poradnik Carol: Pora na renowację ogrodu

Pomógłszy wielu osobom w odświeżeniu ich działek, Carol stawia pięć kluczowych pytań, które powinien sobie zadać każdy ogrodnik.

Jesienne dekoracje: Na małą powierzchnię

Późną jesienią ożyw patio i wejście do domu doniczkami kipiącymi wesołymi kolorami. Louise Curley tworzy piękne i proste dekoracje, zajmujące niewiele miejsca.

Ogród Monty`ego: Przygotowania do zimy

Wielkie jesienne porządki czy wagary od sprzątania aż do wiosny? Monty waży plusy i minusy, by pomóc ci podjąć decyzję.

Kokedama: Wiszący ogródek Joego

Zainspiruj się pomysłem Joego na kokedamę – wiszący ogród w japońskim stylu. Łatwo ją zrobić i będzie doskonałym świątecznym prezentem.

Zrób to sam: Ozdoby świąteczne

Cinead McTernan pokazuje, jak udekorować dom za pomocą kilku rzeczy wprost z własnego ogrodu.

Test: Choinka jak marzenie

Chcesz cieszyć się zapachem choinki i uniknąć sprzątania igieł? Sue Fisher, biorąc pod lupę świąteczne drzewka: świerki i jodły, pomoże ci w znalezieniu ideału.

Święta z pomysłem: Kwiaty na wyjątkowe dni

Zaplanuj tak uprawę kwiatów doniczkowych, aby w te święta uzyskać piękne kolory i intensywne zapachy. Helen Riches pokazuje, jak to zrobić.

Święta z gwiazdami: Pomysły na ozdoby z poinsecji

Poinsecja, obok choinki i jemioły, stała się kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko dobrze prezentuje się na wigilijnym stole, ale również jest doskonałym gwiazdkowym prezentem. Jak każda świąteczna roślina, tak i gwiazda betlejemska ma swoją niezwykłą historię.

Podróże Monty`ego: Poszerz swoje horyzonty

Wycieczki do bliskich i dalekich ogrodów dostarczają inspiracji i napełniają entuzjazmem – skorzystasz na nich ty i twój ogród. Usiądź więc wygodnie i wybierz się z Montym w fascynującą podróż.

Z własnego ogródka

Szczególnie polecamy

Który owoc jest najzdrowszy?

Dr Michael Mosley, twórca programów popularnonaukowych, zbadał, który owoc, uprawiany we własnym ogrodzie, najlepiej służy twemu zdrowiu.

Czytaj dalej

Por prosto z ogródka

Wysokie, przystojne pory są łatwymi w uprawie kawalerami, stojąc mężnie do najsroższej zimy, aż będziesz gotowy, by się nimi cieszyć.

Uprawa winorośli na wino

Wcale nie potrzebujemy śródziemnomorskiego klimatu, aby móc robić wino. Bob Flowerdew wyjaśnia, jakie warunki i metody sprawdzają się najlepiej, oraz poleca sprawdzone odmiany.

Nowe warzywa: Spróbuj czegoś innego

Nasi eksperci polecają odmiany warzyw, które uprawiali i pokochali w tym roku, byś mógł ich spróbować i mieć dobre zbiory.

Fauna w ogrodzie

Chodzi lis koło drogi

Inteligentna i interesująca przechera czy szkodnik o paskudnych przyzwyczajeniach? Zdania o tym zaglądającym do ogrodów ssaku mogą być podzielone, ale tym bardziej warto dowiedzieć się więcej o jego intrygującej naturze.

10 drzew przyjaznych faunie

Zamierzasz posadzić drzewo? Listopad jest nadal dobrym na to czasem. Brett Westwood wybiera najbardziej dekoracyjne z nich, a przy tym przyjazne dziko żyjącym zwierzątkom.

Karmniki dla ptaków: Czas na przekąskę

Jako że ptaki potrzebują zimą każdej dodatkowej kalorii, Matthew Wilson pokazuje, jak zrobić niebanalne i ładne karmniki.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień