Strefa magazynu

Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017

Listopad-Grudzień 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Ostatnie miesiące roku to czas na wyprawę po skarby, zanim pokryje je śnieg. Wyruszamy więc do ogrodu w poszukiwaniu roślin cieszących lśniącymi owocami. Nasz numer 1 to ostrokrzewy (s. 6 i 44), które jak przekonuje Carol, ozdabiają ogród nie tylko o tej porze. Zwracamy uwagę na rośliny o pędach w atrakcyjnym kolorze (s. 12) i kształcie (s. 21).

A może znajdzie się też trochę zieleniny w warzywniku (Monty zadbał o to, by jarzyny królowały na jego stole przez cały rok; s. 106)? W ogrodzie i w plenerze sięgnij również po gałązki zimozielonych roślin, pędy bluszczu, rajskie jabłuszka, by wyczarować z nich urocze ozdoby do domu, zwłaszcza na Boże Narodzenie (s. 49).

Na innych stronach naszego magazynu też znajdziesz skarby. Zapraszamy na wycieczkę po ogrodach czytelników brytyjskiej edycji pisma, zwycięzców konkursu na Ogród Roku (s. 57). Prezentujemy laureatów w kategoriach: Mała Przestrzeń, Ogród Rodzinny i Ogród dla Fauny. Czeka Cię moc inspiracji – wszak podróże (choćby na papierze) kształcą – które możesz wdrożyć u siebie w nowym sezonie. Do tego samego zachęca Joe Swift (s. 72), proponując atrakcyjne rozwiązania projektowe.

Jak zapewne zauważyłeś, na łamach pisma często publikujemy materiały zachęcające do zaproszenia do ogrodu dzikich przedstawicieli fauny: ptaków, motyli, pszczół, żab... Tym razem także radzimy, jak wypracować konsensus na linii ogród – koty (s. 39). Takiego tekstu nie znajdziesz nigdzie indziej!

Zachęcam również do skorzystania z urodzinowej oferty prenumeraty (s. 127). Przygotowaliśmy wyjątkową propozycję – polecamy zwłaszcza jako prezent pod choinkę.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy późną jesień... za przepych radosnych skarbów

W listopadzie 1922 roku Howard Carter odkrył wejście do grobowca Tutanchamona. W środku znalazł komorę grobową pełną różnorodnych przedmiotów – i ozdobnych, i praktycznych. To, jeśli śledzisz tok moich myśli, oznacza metaforę naszych ogrodów w tym momencie roku.

Zestawienia idealne. Zimne cuda

Te atrakcyjne pary dostarczą późnojesiennym zakątkom ogrodu intrygujących smaczków.

Eksperci polecają. Jesienne krokusy

Te piękne kwiatki cudownie ożywiają późnojesienny ogród – zachęca Graham Rice.

Eksperci polecają. Derenie

Krzewy dereni, uprawiane z uwagi na wyraziście barwne pędy, wniosą radość do ponurego, zimowego ogrodu – zachęca Graham Rice.

Inspiracje

Bratki na start

Nic nie przebije bratków, jeśli chodzi o zastrzyk koloru rozweselający jesienny ogród. Sally Nex pokazuje, co robić, by jak najdłużej utrzymał się on na rabatach.

Monty: Nowe życie w cieniu

Cień w ogrodzie to problem? Monty postrzega go jako wspaniałą szansę na uprawę roślin, które uwielbia, i pokazuje nam swoje nowe rabaty w sadzie.

Carol: Drzewa do każdego ogrodu

Późna jesień to też czas sadzenia drzew, jednak na jakie się zdecydować? Carol podpowiada, jak wybrać to, w którym się zakochasz – niezależnie od wielkości działki.

Jak zabezpieczyć ogród przed kotami?

Nieustannie wojujesz z kotami, bezskutecznie chroniąc przed nimi swój ogród? Joe Inglis, weterynarz znany z programu The One Show BBC 1, proponuje praktyczne rozwiązania tego problemu.

Carol: Ostrokrzewy, czerwone jagódki

Ostrokrzewy to ładne rośliny, które zasługują na miejsce w każdym ogrodzie. Carol zdradza, jak szeroki jest ich asortyment i dlaczego nadają się nie tylko na Boże Narodzenie.

Dekoracje. Kreatywne święta

Ozdób dom gałązkami ostrokrzewu oraz całym mnóstwem dekoracji świątecznych zrobionych z samodzielnie zebranych roślin.

Ogród roku

Prezentujemy laureatów konkursu Ogród Roku 2016 magazynu „Gardeners’ World”. Zgłoszenia rozpatrywano w trzech kategoriach oraz dodatkowo przyznano nagrodę Wybór Sędziów.

Projekty Joego. Styl nasadzeń

Szukasz konkretnego stylu do swojego ogrodu? Joe Swift dzieli się radami na temat różnych stylów nasadzeń.

Projekty Joego. Mało pracy, świetny efekt

Chcesz mieć ogród, który nie wymaga ciągłej pielęgnacji, a jest naprawdę stylowy? Joe Swift podpowiada, jak to osiągnąć.

Szczególnie polecamy

12 zasad zimowego cięcia

Jeśli na myśl o przycinaniu roślin, odczuwasz obawę, że je tym zniszczysz, posłuchaj Davida Hurriona i postępuj zgodnie z naszymi 12 wskazówkami.

Czytaj dalej

Gospodarny ogrodnik. Pomóź dzikiej faunie

Pomóż dzikiej faunie i oszczędź pieniądze za jednym zamachem, stosując szybkie i łatwe pomysły Dave’a Hamiltona.

Monty: Smak szczęścia

Ogródek warzywny jest pod koniec roku światełkiem nadziei – mówi Monty, przedstawiając swoich 10 ulubionych warzyw, które można teraz zebrać do przygotowania rozgrzewających posiłków.

Szczególnie polecamy

Monty odpowiada na pytania czytelników

Czy kiedykolwiek miałeś ogrodniczy dylemat i zastanawiałeś się, co zrobiłby Monty? Teraz możesz to sprawdzić – Monty odpowiada na pytania, które są mu zadawane najczęściej.

Czytaj dalej

Z własnego ogródka

Kalarepa prosto z ogródka

To mało znane warzywo otwiera przed dbającym o zdrowie ogrodnikiem mnóstwo kulinarnych doznań – można je gotować, dusić albo jeść na surowo.

Czosnek doskonały

Charles Dowding radzi, jak niezależnie od miejsca uprawiać dorodny czosnek, wybiera najlepsze odmiany i sposoby sadzenia.

Fauna w ogrodzie

Zięba jer

Ten mały ptak z rodziny łuszczakowatych późną jesienią odwiedza ogrody w pięknej sezonowej szacie.

Pora na zmiany

Chris Packham, znany miłośnik przyrody, ujawnia swoją ogrodniczą pasję i zdradza, dlaczego to właśnie w ogrodnictwie tkwi klucz do ocalenia dzikiej przyrody.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień