Strefa magazynu

gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015

Maj-Czerwiec 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Świat ogarnęło prawdziwe szaleństwo samodzielnych upraw. Prawie 3 tysiące osób zapisało się na każdą część webinaru „Domowy ogród”, cyklu spotkań prowadzonych przez autorkę bloga Słoneczny Balkon. Wpisy Marka Ridsilla Smitha na facebookowym profilu Vertical Veg śledzi około 180 tysięcy osób z każdego zakątka globu. Oboje dzielą się swoją pasją i doświadczeniem w uprawie roślin jadalnych w mikroprzestrzeni. Nie szukają wymówek, tylko rozwijają swoją kreatywność. I zachęcają, by iść w ich ślady.

Bo minimum miejsca nie jest ograniczeniem, tylko wyzwaniem. Wystarczy się rozejrzeć: balkon, parapet, przed-ogródek, ogrodzenie, luka na rabacie...

To idealne miejsca do „malowania” ich roślinami. Inspirującymi pomysłami, jak zestawiać barwy na ograniczonej powierzchni, aż kipią strony 61–73 i 83–96 tego wydania magazynu. Bo ogrodnicy lubią dzielić się najlepszymi rozwiązaniami. I – tak jak Alan (s. 75–80) lub dawniej wiejskie gospodynie – własnoręcznie zebranymi nasionami. Oby wiosną wykiełkowały z nich nowe ogrodnicze przyjaźnie!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Gwiazda numeru - Judaszowiec południowy

Judaszowiec w naszym klimacie nie dorasta do rozmiarów drzewa, jest wielopniowym krzewem osiągającym kilka metrów wysokości. Z uwagi na wrażliwość na mróz jest rzadko uprawiany w ogrodach.

Atrakcyjne cały rok: Bez czarny 'Black Beauty'

Ze swoimi urokliwymi kwiatami, ulistnieniem i owocami ta odmiana jest ogrodowym must have – twierdzi Graham Rice.

Atrakcyjne cały rok: Świdośliwa Lamarcka

To urocze małe drzewo olśniewa urodą od wiosny aż do jesieni – mówi Graham Rice.

Sezonowa kompozycja - fioletowy wzór

Kwiaty w odcieniach fioletu oraz liście tworzą wyrazistą kompozycję, która zrobi niesamowite wrażenie ustawiona na schodach wejściowych lub na tarasie – wybraliśmy także fioletową donicę, żeby jeszcze bardziej podkreślić jej urodę.

Inspiracje

Czas na zmiany - ogród traw Monty`ego

Mimo że „plaga bukszpanów” zniszczyła podwaliny ogrodu Monty’ego, to on widzi w tym szansę na zmiany – odważne zagospodarowanie opustoszałej przestrzeni. Jak mówi, nadszedł czas na odkrycie ekstrawagancji – i niewielkich wymagań – traw ozdobnych.

Szczególnie polecamy

Jak położyć sztuczny trawnik?

W centrach ogrodniczych i marketach budowlanych można już kupić sztuczną trawę w rolce do samodzielnego montażu. Zobacz jak ją położyć samemu. Prezentujemy instrukcję montażu sztucznej murawy - krok po kroku.

Czytaj dalej

Plan Alana: Sześć kroków do idealnego lata

Długie dni i wyższe temperatury sprawiają, że wszystko zaczyna tętnić życiem. Alan Titchmarsh podpowiada, jak zaplanować pracę w ogrodzie teraz, aby latem podziwiać owoce swojej pracy.

Piwonie - diwy wiosennej sceny

Rozkwitające w maju piwonie odliczają już minuty do rozpoczęcia niezwykłego przedstawienia, by zachwycić wszystkich. Carol Klein zdradza, dlaczego te charyzmatyczne aktorki zawsze skradają innym show.

Ogród na przekór wszystkiemu

W większości naszych ogrodów panują trudne warunki, stawiając wyzwanie powodzeniu upraw. Joe Swift planuje nasadzenia dla słonecznych i ocienionych miejsc oraz suchych i bardzo mokrych.

Ogród Carol: "Stokrotki" - zwyczajne, niezwyczajne

Kwitnące z taką prostotą rośliny astrowate, czyli „stokrotki”, to cisi bohaterowie letniego ogrodu. Carol Klein pokazuje ukrytą złożoność tych roślin i wyjaśnia, dlaczego mają tak nieocenioną wartość dekoracyjną.

Ogród Monty`ego: Na tropie zapachu

Nic tak dobrze nie definiuje ogrodu jak jego zapachy. Monty wyjaśnia, dlaczego aromaty są esencją ogrodów, i przedstawia swoje ulubione pachnące rośliny.

25 letnich kompozycji doniczkowych

Odmień swój ogród dzięki pięknym letnim nasadzeniom w pojemnikach. Mamy propozycje na każde stanowisko – zainspiruj się nimi!

Przewodnik Alana: letnie wysiewy

Letnie wysiewy są niezwykle ważne dla zapewnienia atrakcyjności rabatom przez resztę sezonu wegetacyjnego – mówi Alan Titchmarsh. Dostarczają również plonu warzyw, które wykorzystamy zimą i następnej wiosny.

Kolor na małej przestrzeni - pomysły na rabaty i doniczki

Lato to idealny moment na ożywienie ogrodu feerią barw, zwłaszcza że o tej porze roku będziemy spędzać w nim więcej czasu popołudniami. Jeśli więc chcesz zmienić wygląd swojej rabaty, udekorować patio czy upiększyć zewnętrzne parapety, mamy w zanadrzu odpowiednie pomysły.

Wiosenne przycinanie krzewów - rodzaje i technika cięcia

Dowiedz się kiedy i jak przycinać najpopularniejsze krzewy ogrodowe.

Zoom na naturę - zdjęcia makro kwiatów

Zbliż się do świata natury. Poznaj podstawowe akcesoria niezbędne do wykonywania pięknych zdjęć w ogrodzie.

Z własnego ogródka

Szczególnie polecamy

Rukiew wodna - uprawa w ogrodzie i w doniczce

Rukiew wodna (Nasturtium officinale) to prawdziwe superfood o ostrym, pieprznym smaku liści jest rośliną wieloletnią, a więc bardzo łatwą w uprawie. Dowiedz się, jak to zrobić.

Czytaj dalej

Sałata prosto z ogródka

Wybierz właściwe odmiany i zapewnij im odpowiednie warunki, a będziesz się cieszyć zbiorami świeżych liści przez cały rok.

Uprawy organiczne: Sekret dobrego kompostu

Samodzielnie przygotowany kompost zapewni roślinom bezcenne składniki odżywcze i sprawi, że plony będą niezwykle obfite. A nie kosztuje ani grosza! Charles Dowding podpowiada, jak go zrobić.

Uprawy organiczne: Wypróbowane sposoby na szkodniki i choroby roślin

Dbaj o glebę, a warzywa zatroszczą się o siebie same. Charles Dowding ujawnia, dlaczego w uprawach organicznych lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Tajniki efektywnej pielęgnacji pomidorów

Sue Fisher przedstawia 8 prostych sposobów, które gwarantują doskonałe zbiory.

Oszczędny ogrodnik: 2 zbiory zamiast 1

Spraw, by warzywa plonowały dwa razy wydajniej. Sally Nex przedstawia 10 sposobów na podwojenie zbiorów.

Łatwe i smaczne: Kalafior

Odkryj prawdziwy smak świeżo zebranego kalafiora, uprawiając tego smakowitego przedstawiciela warzyw kapustnych we własnym ogrodzie. Wystarczy, że zapewnisz mu żyzną glebę i dużo wody – przekonuje Pippa Greenwood.

Fauna w ogrodzie

Przewodnik po pluskwiakach równoskrzydłych

Te nieszkodliwe, żyjące na roślinach owady nie są chrząszczami. Ani szkodnikami – przekonuje Richard ‘Bugman’ Jones.

Osa pospolita - niech żyje królowa

O tej porze roku królowe os przystępują do działania. Przebudzone z zimowego snu, mają jeden cel: zbudować papierowe gniazdo, które będzie domem dla tysięcy młodych os.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień