Strefa magazynu

Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016

Maj-Czerwiec 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Czym jest dla ciebie angielski ogród? W odpowiedziach na to konkursowe pytanie, zadane jesienią, czytelnicy polskiej edycji Gardeners’ World najczęściej poruszali temat róż. Z przyjemnością więc w tym numerze publikujemy o nich materiał, a jedną z nich – herbatnią (należącą do grupy róż szlachetnych), niemalże synonim „angielskiej róży” – wyróżniamy na okładce. Czy o tych roślinach można – i trzeba – powiedzieć coś nowego?

Róża, obrosła w bogatą i wielowiekową symbolikę oraz rozpoznawana przez mieszczuchów niewyściubiających nosa poza granice betonowej dżungli, stała się znakiem rośliny. I „królową ogrodu”. Piękną, ale jak przystało na władczynię, kapryśną. Carol Klein przekonuje, że chimeryczność niekoniecznie musi leżeć w naturze róży, lecz jest to kwestia odpowiedniego stanowiska. Dzięki autorce znajdziesz pięknie kwitnący krzew idealny.

Na drugim biegunie ogrodowej doskonałości są dzikie rośliny. Do niedawna – chwasty, obecnie – must have dla świadomego ogrodnika. Alan Titchmarsh zachęca, by zapraszać je do swego otoczenia. Wraz z nimi pojawią się motyle, pszczoły i... sielskie wspomnienia z lat dziecięcych: przeplatanych makami łanów zboża, orzęsionych stawów czy śródpolnych łąk.

Jeśli jednak masz trudności z utrzymaniem natury w ryzach (bądź już sama myśl o pozostawieniu „chwastów” w ogrodzie budzi twój zdecydowany opór), pomyśl o czymś mniej wymagającym – kwitnącej kompozycji dla zapylaczy lub hotelu dla pszczół samotnic. Bo na oczko wodne chyba nie trzeba nikogo długo namawiać?

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy wiosnę: Za jej kwiecistą poetyczność

Wiosna to dla ogrodnika spełnienie marzeń o kolejnym sezonie. Jej kwintesencją są pierwsze kwiaty. Gwiazdą numeru jest pierwiosnek japoński (Primula japonica).

Drzewa: Kwitnące piękności

Kwitnienie drzew jest jednym z najpiękniejszych momentów w roku. Zobacz najpiękniejsze gatunki.

Atrakcyjne cały rok: Mirt zwyczajny

Pachnące liście i kwiaty oraz zimowe jagody – mirt zawsze doskonale się prezentuje – zachęca Graham Rice.

Dekoracja sezonu: Czas obfitości

Ta urocza doniczkowa dekoracja zwiastuje lato – delikatne kwiaty, pełne kobiecego czaru przywodzą na myśl wiejski ogródek.

Inspiracje

Ogród Carol: Droga usłana różami

Róże występują w wielu rodzajach, kształtach i kolorach. Carol Klein odkrywa ich rodowe sekrety, żeby ułatwić ci wybór tej, która sprosta najtrudniejszym wymaganiom.

Cięcie w czerwcu

Usuwanie przekwitniętych kwiatów jest konieczne, jeśli chcesz, by rośliny wydały kolejne. David Hurrion pokazuje, jak osiągnąć najlepsze rezultaty, a jednocześnie utrzymać krzewy w dobrej formie.

Wodne atrakcje: Alan o zbiornikach wodnych

Formalny, naturalny, tradycyjny czy nowoczesny... – staw wniesie radość do każdego ogrodu i dostarczy cennych siedlisk dla dzikich stworzeń. Alan pomoże ci wybrać zbiornik wodny odpowiedni do twoich potrzeb.

Ogrodowy design do skopiowania

Jesteśmy właśnie w szczycie sezonu na wystawy ogrodnicze – oglądamy inspirujące zestawienia roślin i pomysły na projekty ogrodów.

Rośliny do cienia

W niewielkich ogrodach cień można postrzegać jako problem. Matt Biggs wymienia swoje ulubione rośliny, aby pomóc ci jak najlepiej wykorzystać ciemne zakątki.

Bodziszki do cienia

Wprowadź barwy i styl do zacienionych zakątków ogrodu dzięki wytrzymałym bodziszkom. Graham Rice wybiera 12 najlepszych gatunków.

6 świetnych ziół wieloletnch: Zioła obowiązkowe

Łatwe w uprawie i mogą latami uatrakcyjniać zarówno ogród, jak i kuchnię. Jekka McVicar zdradza swoje fachowe sekrety, które pomogą ci w uprawie sześciu najlepszych gatunków ziół wieloletnich.

Ziołowe orzeźwienie

Musisz jak najszybciej wypić coś na poprawę samopoczucia? Alex Mitchell proponuje pojemnikową uprawę ziół, zapewniających składniki do napojów, które podniosą cię na duchu i pozwolą zaoszczędzić na herbatkach.

Dzika strona natury

Fortuna kołem się toczy: dzikie rośliny raz są niechcianymi chwastami, innym razem stają się obiektem pożądania. Alan Titchmarsh pokazuje swoje ulubione kwitnące gatunki, które dodadzą twojemu ogrodowi dzikiego charakteru.

Plany letnich rabat

Przepiękne kwiaty i idealnie skomponowane rośliny zdobiły ubiegłoroczną wystawę RHS Chelsea Flower Show.

Ogród Monty`ego: Przechytrzyć przednówek

Jeszcze nie jest za późno, aby założyć rabatę warzywną, twierdzi Monty Don i radzi, jak szybko uzyskać smaczne plony.

Z własnego ogródka

Jak uprawiać melony?

Sally Nex ujawnia tajemnice udanej uprawy egzotycznych owoców w chłodniejszym klimacie.

Pippa radzi: Jak uprawiać fasolę?

Powiedzieliście nam, że fasola jest najchętniej uprawianym przez was warzywem. Dlatego też rzuciliśmy wyzwanie Pippie Greenwood: miała uprawiać rośliny dające jak największy i najsmaczniejszy plon.

Sekrety uprawy olbrzymich warzyw

Ekspert od pokazowych warzyw Medwyn Williams zdradza sposoby na uprawę okazów, które zaimponują sędziom – albo twoim sąsiadom.

Szparagi prosto z ogródka

Drogie w sklepach, ale superłatwe w uprawie. W dodatku nic nie przebije szparagów z własnej uprawy – zachwycają delikatnym smakiem i mają liczne walory zdrowotne.

Szczególnie polecamy

Bazylia prosto z ogródka

Gdy dodasz to aromatyczne zioło podczas gotowania, nada potrawie niezaprzeczalny śródziemnomorski charakter. Skorzystaj z naszego poradnika i rozpocznij na parapecie uprawę smacznych listków.

Czytaj dalej

Fauna w ogrodzie

Europejski koliber: Fruczak gołąbek

To egzotycznie wyglądające stworzonko latem często zagląda do naszych ogrodów, a coraz łagodniejsze zimy mogą przyczynić się do tego, że stanie się ich całorocznym mieszkańcem.

Szczególnie polecamy

Zrób domek dla pszczół samotnic

Wszyscy wiemy, że pszczoły miodne pomagają nam w ogrodach i potrzebują pomocy, aby przetrwać, ale często zapominamy o pszczołach samotnicach. Kate Bradbury opowiada, dlaczego te ostatnie są takie ważne, i pokazuje, jak zapewnić im dach nad głową.

Czytaj dalej

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień