Strefa magazynu

Gardeners World Polska 3-2018

Maj-Czerwiec 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Starożytni alchemicy i ich następcy przez wieki trudzili się, by odkryć metodę przemiany ołowiu w złoto. Nigdy im się to nie udało (a i dzisiejszym chemikom też się nie uda, co potwierdza współczesna nauka). Może gdyby spytali ogrodników, poszłoby im lepiej? Bo ogrodnicy, nie uciekając się do rytuałów i tajemniczych zaklęć, przemieniają to, co nieszlachetne, a wręcz zbędne, w cenną substancję. Czyli odpadki – mówiąc wprost: śmieci – w kompost, czyli złoto. Złoto ogrodników, gwoli ścisłości. Bezcenne, bo zdrowe i życiodajne. Ile kosztuje uncja? Nic. Prawdziwa magia! Jeżeli chcesz robić kompost idealny – nauczyć się nowej umiejętności, mieć za darmo ściółkę i nawóz lub leży Ci na sercu dobro planety – koniecznie przeczytaj tekst Alana Titchmarsha na s. 94.

W tym numerze Gardeners’ World. Edycja Polska znajdziesz też inne skarby, na przykład najpiękniejsze rośliny do cienistych miejsc – a przecież w każdym ogrodzie takie się znajdą (s. 86). Carol wybrała gatunki i odmiany, które cudownie rozkwitną w cieniu. Głowisz się, co posadzić na kwaśniej glebie? Tekst na s. 34 zmieni Cię w optymistę! Znajdziesz w nim kwasolubne rośliny, które staną się prawdziwymi perłami w koronie Twojego ogrodu.

Alchemicy poszukiwali także lekarstwa na wszelkie choroby. Czyżby odkrycie panaceum także przypadło w udziale ogrodnikom? Cóż, lekarze potwierdzają, że z własnej działki mogą pochodzić prawdziwe bomby zdrowia (s. 105), czyli owoce i warzywa o właściwościach mających niezwykle cenny wpływ na ludzki organizm – taki sam, jak drogie (dla kieszeni) produkty, modnie nazwane superfoods. Życzymy Wam w tym sezonie samych drogocennych odkryć!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Dział praktycznych porad zespołu magazynu Gardeners' World

Lubimy

Szczególnie polecamy

Lubimy wiosnę... za wspaniały kolor i uderzający zapach

Nareszcie. Nadchodzą miesiące, za którymi tęskniliśmy od pierwszych przymrozków. Miesiące obiecujące miłosną atmosferę, delikatny deszcz, ciepłe promienie na odsłoniętej skórze i taką ilość kwiatów, z którą trudno sobie poradzić.

Czytaj dalej

Zestawienia idealne. Irysy w roli głównej

Od spokojnych niebieskości i fioletów, po aksamitne brązy i czerwienie – bez trudu znajdziesz irysa pasującego na twoją rabatę.

Eksperci polecają. Ogrodowe wilczomlecze

Podkręć kolorem wiosnę i dodaj architektonicznej struktury rabacie tymi wyrazistymi roślinami – Graham Rice pokazuje swych ulubieńców.

Eksperci polecają. Wiciokrzewy

Słodki zapach tych pnących piękności przyciąga owady i… ludzi – mówi Graham Rice.

Doniczkowe know-how. Azalia w pojemniku

Doniczka to świetny sposób na zaprezentowanie roślinnych gwiazd sezonu i stworzenie im idealnych warunków – w tym przypadku kwaśnej gleby.

Inspiracje

Przepis na sukces. By sadzonki ze sklepu dobrze się przyjęły

Alan Titchmarsh wyjaśnia, jak pielęgnować zakupione sadzonki od chwili, gdy dostaną się w nasze ręce, po moment sadzenia w ogrodzie.

Kosze kwiatów. Kompozycje w wiszących doniczkach

Tej wiosny zachwyć olśniewającymi nasadzeniami w wiszących donicach. Kreatywne kompozycje Louise Curley sprawdzą się w każdym miejscu – a nie tylko na słonecznych stanowiskach – co oznacza, że z pewnością znajdziesz coś do swojego ogrodu.

Rośliny kwasolubne. Carol poleca najlepsze gatunki

Kwaśna gleba to nie problem – to możliwość uprawy wielu zachwycających roślin. Wiele z nich świetnie też sobie radzi w pojemnikach. Carol Klein opowiada o swoich ulubieńcach.

Ogród Monty'ego. Zamiast bukszpanów – ogródek ziołowy

Monty przekuwa stratę bukszpanu pokonanego przez grzyb Cylindrocladium buxicola w możliwość stworzenia ogrodu ziołowego.

Trawnik bez trawy. Naturalne murawy

Sue Fisher pokazuje, jak stworzyć cztery barwne, przyjazne faunie i niewymagające wiele pielęgnacji alternatywy dla tradycyjnego trawnika.

Joe radzi. Punkty centralne

Nadaj ogrodowi charakteru za pomocą pomników, perspektywy i niezwykłych roślin. Joe Swift radzi, jak to zrobić.

Prawdziwe ogrody. Przestrzeń na rodzinny relaks

Jak zachęcić najmłodszych do częstego przebywania w ogrodzie? Finaliści naszego konkursu Garden of the Year (Ogród Roku) w kategorii Family Garden (Ogród Rodzinny) dzielą się wskazówkami, jak założyć ogród atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Przepis na rabatę. Kontrasty spod ręki projektantów

Stwórz piękne nasadzenia razem z Flo Headlam z BBC Gardeners’ World Live.

Róże pnące. Jak wybrać właściwe na swoją działkę?

Adam Frost doradza, jak uprawiać róże pnące, aby cudownie zakwitły.

Kosiarki samobieżne. Na którą się zdecydować?

Czy warto inwestować w kosiarkę samobieżną, jeśli masz duży trawnik, którego koszenie staje się przykrym obowiązkiem? Sue Fisher siada za kierownicą takiego traktorka, by się o tym przekonać.

Łączka udomowiona. Monty inspiruje się dzikimi roślinami

Jeśli chcesz zamienić swój ogród w raj na ziemi, wykorzystaj piękno dzikich kwiatów, hojnie je rozsiewając – zachęca Monty.

Piękności w cieniu. Carol poleca gatunki do cienistych miejsc

Cieniste miejsca ogrodu stwarzają dogodne warunki do wykorzystania całej gamy przepysznych roślin. Carol Klein pokazuje swoich ulubieńców do ukwiecenia lata.

Czas na letnie cięcie. Drzewa i krzewy owocowe

Letnie cięcie ogranicza wielkość roślin zdrewniałych, pobudza kwitnące wiosną rośliny ozdobne do wytwarzania pąków i zdecydowanie podnosi owocowanie drzew i krzewów – przekonuje David Hurrion.

Złoto ogrodników. Alan radzi, jak robić kompost

Alan Titchmarsh zdradza trzy proste składniki przepisu na własny kompost – nawet w małych ogródkach.

Z własnego ogródka

Superfoods. Bomby zdrowia prosto z grządki

Dieta bogata w superfoods nie musi kosztować fortuny. Lekarz Michael Mosley i botanik James Wong podpowiadają, jakie gatunki o cudownych właściwościach możemy uprawiać w ogrodzie.

Warzywa na szybko. Ekspresowe plony przez cały sezon

Kay Maguire pokazuje, jak uprawiać szybko wschodzące i pyszne warzywa, które dadzą dorodny plon, ale nie wymagają dużo czasu i wysiłku.

Uprawiaj i jedz. Bób – wszyscy go lubimy

W maju wysiewamy niewiele i często, by zapewnić sobie stałe przyszłe zbiory oraz z myślą o pierwszej sałacie i jesiennej marchewce.

Zioła w doniczkach. Rośliny przyprawowe na parapecie

Przygotuj się na lato pachnące ziołami. Kay Maguire pokaże ci, jak je uprawiać na małej przestrzeni. 

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień