Strefa magazynu

Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016

Marzec-Kwiecień 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Dla ogrodników nowy rok nie zaczyna się jak dla reszty populacji 1 stycznia. Nadchodzi za dnia, bez fajerwerków i odkorkowywania szampana (choć może powinien). Nie przypomina o nim czerwona kartka w kalendarzu. Pojawia się znienacka.

Drżąca biel kropli przebiśniegów, zielone szabelki żonkili, jedyny w swoim rodzaju zapach rozmarzniętej nareszcie ziemi, dłuższe dni... – każdy z nas ma „swój” znak, że wiosna nadchodzi. Budzące się życie w ogrodzie witamy z optymizmem, nadzieją i dłuższą lub krótszą listą życzeń. Z postanowieniem poprawy (co się nie udało w zeszłym roku, teraz na pewno się uda!) i chęcią podjęcia nowych wyzwań.

Tym ostatnim może być nauka przycinania roślin. Wiesz, że to dla ich dobra, ale obawiasz się, że zrobisz coś źle? Koniecznie zapoznaj się z obszernym przewodnikiem, a będziesz przycinał jak profesjonalista. A może odważysz się na wzory na trawniku lub zaaranżowanie donic? Miniogrody w pojemnikach nietrudno skomponować, a dzięki gotowym, ukorzenionym sadzonkom wprowadzimy intensywne kolory i moc faktur, na które nie trzeba czekać „od nasiona”. Wiosna przecież ogłasza: „A dlaczego by nie?”.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Zrób to teraz

Lubimy

Lubimy przedwiośnie: Za obietnicę przyszłego rozkwitu

Przedwiośnie i wczesna wiosna to zapowiedź kolorowego kwitnącego ogrodu. Gwiazdą numeru jest Magnolia Campbella (Magnolia campbellii).

Zestawienia idealne: Sen na jawie

Łagodnie uniesione główki umożliwiają zaistnienie innym roślinom. Zobacz 3 pomysły na dwupiętrowe kwitnące kompozycje.

Inspiracje

Bukiet z ogródka

Wypełnij dom kolorem. Kay Maguire pokazuje, jak na niewielkim kawałku ziemi uprawiać kwiaty cięte.

Szczególnie polecamy

Jak uprawiać cynie?

Zapewnij cyniom świetny start dzięki naszemu prostemu przewodnikowi. Wystarczy, że podążysz za wskazówkami, a latem będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami.

Czytaj dalej

Ogród Carol: Skarby wiosny

Jako że zaczynają pękać pierwsze pąki, Carol Klein prezentuje swoje ulubione, mniej znane wiosenne kwiaty z ogrodu w Glebe Cottage, które zasługują na miejsce także na twoich rabatach.

Poradnik Alana: Pasowanie na trawnik

Jednym z najlepszych sposobów na nadanie trawnikowi eleganckiego wyglądu jest wykoszenie na nim gustownych pasów. Alan Titchmarsh zdradza najlepsze metody na stylowy trawnik: od klasycznych równoległych linii po fantazyjne wzory w romby.

Ogród Monty`ego: Twardziele w ogrodzie

Odporne na suszę, wytrzymałe i ładne – rośliny górskie idealnie nadają się do dzisiejszych ogrodów, twierdzi Monty.

Wiosenne cebulki: Esencja wiosny

Kup kwitnące rośliny cebulowe w pojemnikach i kierując się wskazówkami Lisy Buckland, stwórz w kilka chwil przepiękne kompozycje kwiatowe.

Notes Joego: Ogród na kwaśnej glebie

Joe Swift wyruszył do ogrodu w Kornwalii, by znaleźć bujne rośliny z całego świata kochające wilgotną, kwaśną glebę.

Ogród Carol: Spójrz na lilie

Niewiele kwiatów może dorównać urodą liliom. Carol Klein pokazuje swoje ulubione odmiany do uprawy w donicach i na rabatach, nadające letniemu ogrodowi szykownego piękna.

Dekoracje na lato: 30 kompozycji w doniczkach

Wykreuj w donicach najpiękniejsze dekoracje na lato. Kompozycje w donicach do każdego ogrodu: Słońce&Wiatr, Cień&Wilgoć, Małe wymagania.

Kompendium wiedzy u cięciu roślin

Przeczytaj poradnik przycinania opracowany przez ekspertów Gardeners`World. Poznaj zasady przycinania przez cały sezon - dowiedz się co, jak i kiedy przycinać. Dobierz do cięcia odpowiednie narzędzia.

Z własnego ogródka

Szczególnie polecamy

Rok z warzywami z metrowego poletka

Zbieraj świeże warzywa przez cały rok, nawet z malutkiej działki. Kay Maguire przedstawia plan nasadzeń dla comiesięcznych zbiorów.

Czytaj dalej

Burak liściowy prosto z ogródka

Wysoka zawartość składników odżywczych i moc barwnych odmian – bogactwem listków można się cieszyć cały rok.

Fauna w ogrodzie

Biedronki w ogrodzie: Kropka w kropkę

Biedronka dwukropka w ogrodach występuje powszechnie, jednak jej liczebność gwałtownie spadła od momentu pojawienia się arlekina – obcej biedronki azjatyckiej. Czy potrafisz rozróżnić oba te gatunki?

Przewodnik po płazach i gadach

Richard „Bugman” Jones pomaga zidentyfikować niektóre z tych wybudzających się jako pierwsze z zimowego odrętwienia.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World 2-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień