Strefa magazynu

Gardeners World 2-2018

Marzec-Kwiecień 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Dłuższe dni, trochę więcej słońca, zielone kiełki i pierwsze kwiaty – początek wiosny i już mamy przedsmak pełni sezonu. Oczami wyobraźni widzimy barwne rabaty latem (Carol już je planuje, s. 80) i nie możemy się doczekać błogiego lenistwa pod chmurką (Joe na s. 37 poleca, jak zaaranżować kąciki wypoczynkowe). Ale zanim nadejdzie pełnia szczęścia, czeka nas walka. Eksterminacja szkodników i chwastów, czyli trud i znój; krew (oby nie, ale pamiętaj, że masz w ręce ostre narzędzia!), pot (wiadomo...) i łzy (zdarzają się, gdy mimo naszych starań, ślimaki zjedzą ulubioną funkię).

Czy jednak to zawsze musi być długofalowa operacja militarna? Jak radzą psychologowie, trenerzy i ludzie sukcesu: podstawą jest zmiana nastawienia – i słownictwa. Zamiast „muszę” – „chcę”, zamiast „walczę” – „dążę do celu”. Tak jak Monty Don, który w metodycznym, ręcznym odchwaszczaniu rabat dostrzega możliwość nawiązania osobistego stosunku z kiełkującymi roślinami – „to intymny proces odnawiania zaniedbanej znajomości z ogrodem”. Koniecznie poznajcie jego doświadczenia jako tropiciela chwastów (s. 26) i zalecenia, jak radzić sobie z tymi najbardziej uporczywymi (s. 124).

Na współpracę z naturą stawia też Alan Titchmarsh. Poleca ekologiczne patenty na ograniczenie liczebności i żarłoczności popularnych szkodników ogrodowych (s. 32) i dzieli się metodami na naturalny trawnik (s. 88). Może tej wiosny wypróbujesz któryś z tych nowatorskich pomysłów? Zobacz też, jak samodzielnie przygotować najlepsze podłoże dla roślin (s. 64), założyć wertykalny ogród (s. 55) lub warzywnik na niewielkiej przestrzeni (s. 110).

W naszym magazynie nie tylko o tej porze roku znajdziesz autorskie rozwiązania i moc nowości. W następnych numerach szykujemy jeszcze więcej niespodzianek: odświeżenie wyglądu gazety oraz więcej rubryk (m.in. gotowe plany na kwietne rabaty z kolorystycznym motywem przewodnim). My też otwieramy się na nowe!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor naczelna

Zrób to teraz

Lubimy

Szczególnie polecamy

Lubimy wczesną wiosnę... za delikatną pobudkę do życia

Całe to przygnębienie z powodu pogody już za nami – ciepłe kurtki i grube płaszcze można odwiesić na kołku. Wypatrujemy kwietnia, by objawić się światu, ziewając i przeciągając się jak słodkie orzesznice po długim zimowym śnie.

Czytaj dalej
Szczególnie polecamy

Zestawienia idealne. Idealna harmonia

Obudź cieniste zakątki tymi niesfornymi parkami – dają dużo radości, gdy tylko zapanuje wiosna.

Czytaj dalej
Szczególnie polecamy

Zestawienia idealne. Energetyczne duety

Tej wiosny wnieś życie na rabaty i do donic tymi barwnymi i energetycznymi duetami roślin.

Czytaj dalej

Eksperci polecają. Miodunki

Te wytrzymałe, czarujące roślinki mają kwiaty i liście w zróżnicowanych kolorach oraz lubią ocienione zakątki – zachęca Graham Rice.

Doniczkowe know-how. Załóż skalniak w pojemniku

Kwiecień to doskonały czas dla roślin skalnych, więc umieść je w centrum uwagi, tworząc prezentowaną kompozycję.

Inspiracje

Ogród Monty'ego. Wiosenna batalia z chwastami

Kwiecień w Longmeadow wybucha bujnym życiem, ale chwasty nie pozostają w tyle. Monty pokazuje, jak je okiełznać i przy okazji rozwiązać inne problemy.

Przepis na sukces. Naturalne metody zwalczania szkodników

Ślimaki i inne szkodniki uwielbiają niszczyć kochane kwiaty, warzywa i owoce, jednak można sobie z nimi poradzić bez użycia chemii – mówi Alan Titchmarsh.

Joe radzi. Jak umeblować ogród?

Służą nie tylko do relaksu i wykorzystywania podczas posiłków – niosą też ważną informację o stylu. Joe Swift podpowiada, jak zaaranżować w ogrodzie przestrzeń, w której będziemy siadywać.

Aranżacje w donicach. 4 zachwycające kompozycje

Piękne kompozycje mogą odmienić ogród, wprowadzając kolor i strukturę na taras, schody i ścieżki.

Małe przestrzenie. Sprytne pomysły na piękne aranżacje

Dysponując nawet niewielką działką, można osiągnąć niesamowity efekt. Przekonajcie się sami…

Zielona ściana. Załóż ogród w pionie

Przekształć mury w wiszące wielobarwne kobierce – to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Matthew Wilson pokazuje, jak to zrobić.

Warzywnik w wersji mini

Chciałbyś uprawiać warzywa, ale ledwie wystarcza ci miejsca na marchewkę? Helen Riches pokazuje, jak pomieścić spore zbiory na niewielkiej przestrzeni.

Czas wysiewania. Rady Monty`ego

Monty Don podpowiada, jak zamienić kilka nasion w tętniący życiem ogród.

Moc koloru. Dalie – obecność obowiązkowa

Dalie dodadzą blasku każdemu ogrodowi – zachęca Carol Klein. Zastosuj jej rady w praktyce, by mieć ogród pełen zdumiewających kwiatów nie tylko tego lata.

Angielskie róże. Polecane odmiany do polskich ogrodów

Czarują nas wspaniałymi zapachami, pięknymi kwiatami i swoistym urokiem. Przedstawiam wybór róż angielskich sprawdzonych w polskich warunkach klimatycznych pod względem odporności na mróz i choroby.

Letnie rośliny cebulowe. Gwarancja pięknych rabat

Od eleganckich lilii do pełnych gracji mieczyków – letnie kwiaty cebulowe dodadzą szyku donicom i rabatom. Carol Klein podpowiada, jak uprawiać te pełne wigoru gwiazdy.

Przycinanie. By rośliny lepiej kwitły

Kiedy rośliny o zdrewniałych pędach rozpoczną wzrost, nic ich już nie zatrzyma. Przytnij je starannie dla pobudzenia kwitnienia, zanim stracisz nad nimi panowanie – radzi David Hurrion.

Pokochaj swój trawnik. Naturalne metody pielęgnacji

Alan Titchmarsh pokazuje, jak mieć bujny, zielony trawnik bez użycia chemii.

Krok po kroku. Nowy trawnik na lato

Zobacz, jak krok po kroku założyć trawnik z wysiewu nasion.

Monty o pomidorach. Wyhoduj własne słońce

Pomidory z własnej uprawy to prawdziwy smak lata. Monty zdradza, jak je uprawia – od wysiewu po walkę ze szkodnikami i chorobami.

Uprawy w cieniu. Sprawdzone gatunki warzyw

Wiele warzyw dobrze sobie radzi w cieniu. Kay Maguire podpowiada, które z nich najlepiej plonują tam, gdzie brakuje słońca.

Z własnego ogródka

Załóż warzywnik. Adam Frost radzi, jak to zrobić

Chciałbyś w tym roku jeść własne warzywa, ale nie wiesz, od czego zacząć? Adam Frost pomoże ci w jak najlepszy sposób wykorzystać działkę.

Fauna w ogrodzie

Nocna zmiana. Poznaj borsuka

Choć z uwagi na tryb życia spotyka się go bardzo rzadko, nie da się go pomylić z żadnym innym ssakiem.

Pytania i odpowiedzi

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci Gardeners` World. Różnice w sezonach wegetacji roślin, wynikające z różnic klimatycznych Polski i Anglii, są uwzględniane w wydaniu polskim. Redakcja magazynu "Gardeners` World - Edycja Polska" zachowuje jednak oryginalny przekaz merytoryczny, aby Czytelnik nie utracił żadnych wartości źródłowego wydania angielskiego.

2015

Gardeners_World_Polska_4-2018Gardeners World Polska 3-2018Gardeners World Polska 1-2018Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2017Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2017Gardeners_World_Edycja_Polska_3-2017Gardeners World Polska styczeń-luty 2017Gardeners-World-Edycja-Polska-6-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-5-2016Gardeners-World-Edycja-Polska-3-2016Gardeners_World_Edycja_Polska_2-2016Gardeners World Edycja Polska 1-2 2016Gardeners_ World_Edycja_Polska-6-2015Gardeners_World_Edycja_Polska_5-2015Gardeners World Polska Lipiec-Sierpień 2015gardeners world edycja polska maj-czerwiec 2015gardeners world edycja polska marzec-kwiecień 2015Gardeners World Edycja Polska styczeń-luty 2015
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień