zobacz inne ciekawe ogrody

Wizyty w ogrodach. Nowa oprawa starej willi

Kiedy Kasia kupiła zaniedbaną działkę ze starą willą, która wymagała remontu, od razu wzięła się za... ogród....

Wizyty w ogrodach. 7000 m² z basenem

Dla różnych ludzi ogród ma różne znaczenie. Dla Małgosi najważniejsza jest możliwość zanurzenia się w nieskazitelnie...

Wizyty w ogrodach: Ogród z kulistymi akcentami ogród z kulistymi akcentami ogród z kulistymi akcentami ogród z kulistymi akcentami

Ogród Magdaleny i Darka jest bardzo młody – powstał w czerwcu 2015 r. Ale już teraz przydomową przestrzeń wspaniale...

Poradnik ogrodnika

Zakładanie ogrodu w 7 krokach. Od czego zacząć?
Zakładanie odgrodu w 7 krokach. Od czego zacząć (fot. Dreamstime)
Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć wymarzony zakątek oraz jak założyć niezbędne instalacje, nawierzchnie i elementy architektury, a także jakie rośliny warto posadzić ogrodzie. Do dzieła!  
Wizyty w ogrodach / Ogrody pałacowe /

Mierzęcin - romantyczny pałac pośród lasów i jezior

Kompleks w Mierzęcinie to jedno z najokazalszych założeń pałacowo-parkowych na terenie województwa lubuskiego. Odrestaurowane przez nowego właściciela mieści obecnie centrum konferencyjne oraz park w stylu angielskim i japońskim.

Mierzęcin -  romantyczny pałac pośród lasów i jezior

Pałac w Mierzęcinie znajduję się w województwie lubuskim, 50 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego, w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy Noteckiej.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

 

Niemiecka historia pałacu w Mierzęcinie

Pałac został zbudowany we wsi Mehrenthin (pol. Mierzęcin) w latach 1861 – 1863,  w stylu modnego wówczas neogotyku angielskiego. Pierwszym właścicielem Pałacu był Robert Friedrich von Waldow.

Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku – powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie.

Polska historia pałacu w Mierzęcinie

Po zakończeniu wojny kompleks przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W latach 1945 – 1959 teren Pałacu w Mierzęcinie zajmowały domy dziecka. W tym czasie park pozostawiony bez opieki, został zapuszczony, zarósł samosiewem drzew, aleje uległy zniszczeniu i zatarciu, a staw zarósł i przemienił się w bagno.

W 1959 roku na terenie kompleksu utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze.

W 1991 roku przeniesiono biura i zlikwidowano przedszkole – od tego czasu rozpoczął się najgorszy okres dla obiektu, który zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności.

W latach 1999 – 2001, nowy właściciel Pałacu w Mierzęcinie – firma NOVOPOL, poddał gruntownej renowacji Pałac oraz park.

Prace rewaloryzacyjne doprowadziły założenie parkowe do obecnej świetności. Odtworzono sieć dróg, założono system nawadniania wgłębnego, wprowadzono stylową architekturę ogrodową i posadzono kilkanaście tysięcy roślin wielu ciekawych i rzadkich gatunków.

Pałac w Mierzęcinie obecnie

Oficjalne otwarcie Pałacu w Mierzęcinie nastąpiło 13 września 2002 roku. Od tego czasu w pałacu mieści się nowoczesne centrum konferencyjno-szkoleniowe. Całe założenie pałacowo-parkowe służy gościom, nawet dawna gorzelnia, która po remoncie mieści restaurację o adekwatnej nazwie "Destylarnia".

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

 

Park przypałacowy w Mierzęcinie

Park przypałacowy w Mierzęcinie o ogólnej powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenowym, opadającym tarasami od Pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie rzeki Mierzęcinki.

Założenie parkowe rozplanowane jest w układzie wieloosiowym, promienistym. Związane jest ściśle z Pałacem w Mierzęcinie, zbudowanym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg, www.palacmierzecin.pl Park w swej części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki (Fagus), dęby szupułkowe (Quercus robur), kasztanowce zwyczajne (Aesculus hippocastanum), platany (Platanus), lipy (Tilia), graby (Carpinus) i wiązy (Ulmus), wśród których jest ponad 30 pomników przyrody, fot. www.palacmierzecin.pl

 

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

 

 

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród

 

Mierzęcin - lokalne centrum winiarstwa

W ostatnich latach Mierzęcin wyrasta również na lokalne centrum winiarstwa, którego podstawą jest winnica (6 hektarów) – druga co do wielkości w Polsce, największa w województwie lubuskim. Obecnie trwa budowa piwnic do leżakowania i degustacji win. Specjalnie zaprojektowana, nowoczesna linia do produkcji win znajdzie się w jednym z budynków na folwarku pałacowym.

Mierzęcin ogród Mierzęcin ogród
Mierzęcin ogród Mierzęcin winniarnia

 

Stadnina koni w Mierzęcinie

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

Mierzęcin stadnina Mierzęcin stadnina

Stadnina koni

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: www.palac.mierzecin.pl

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...