Logo
Logo

Modrak morski (Crambe maritima)

Modrak morski (Crambe maritima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
  • Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiatostan: grono
  • Kwiaty: luźne, pojedyncze, drobne
  • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
  • Wysokość: 50-70 cm
  • Okres kwitnienia: V, VI
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, murki, skarpy, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, roślina jadalna
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

    Modrak morski (Crambe maritima), nazywany też kapustą morską, to okazała bylina z rodziny krzyżowych (Brassicaceae). Naturalnie występuje na terenach nadmorskich w Europie (w Polsce jego naturalnych stanowisk się nie spotyka), gdzie zasiedla piaszczyste wydmy i kamieniste plaże. Ze względu na atrakcyjny pokrój i jadalne liście, modrak uprawiany jest też w ogrodach jako warzywo lub roślina ozdobna.

    Może dorastać do ok. 30-50/70 cm wys. W sezonie wegetacyjnym tworzy bardzo duże, odziomkowe, ogonkowe, mocno pofałdowane, głęboko klapowane, zielone liście, pokryte z wierzchu szaroniebieskim kutnerem i zebrane w rozłożyste, okazałe, gęste rozety.

    Modrak morski kwitnie w maju i czerwcu. Roślina wydaje wzniesione, sztywne, grube, rozgałęzione, drewniejące u podstawy pędy, pokryte nielicznymi, powcinanymi liśćmi siedzącym. Na ich szczytach rozwijają się małe, białe, czteropłatkowe kwiaty, zebrane po kilkadziesiąt w wydłużone, luźne, wzniesione, lekko spłaszczone grona.

    Organem podziemnym jest długi, gruby i mięsisty korzeń palowy.

    Wymagania i uprawa

    Modrak morski to roślina odporna na niesparzające warunki i łatwa w uprawie. Oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, wilgotnego, lekkiego, piaszczystego lub kamienistego podłoża, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Jest odporna na zasolenie gleby i powietrza. Lubi wilgotne podłoże, ale dobrze znosi też przejściową suszę. Jest dostatecznie mrozoodporna, wiec nadaje się do uprawy na terenie całego kraju.

    Nie wymaga specjalnego nawożenia, ale dobrze reaguje na nawozy organiczne np. w postaci kompostu.

    Modraka można rozmnażać z pomocą odrostów korzeniowych lub przez wysiew nasion. Podział rośliny może być natomiast trudny, ze względu na palowy system korzeniowy.

    Zastosowanie

    Modrak morski w ogrodzie może pełnić zarówno funkcję ozdobną jak i użytkową. Doskonale prezentuje się na żwirowych rabatach, ale może być też sadzony na murkach i skalniakach oraz wzdłuż ścieżek i chodników. Znakomicie nadaje się też do sadzenia w ogrodach nadmorskich, gdyż świetnie znosi zasolenie gleby i powietrza oraz silne wiatry. Ładnie wygląda w towarzystwie mikołajków nadmorskich, zawciągów pospolitych czy lepnicy nadmorskiej.

    Jego duże liście są jadalne i mają łagodny, nieco orzechowy smak z nutką goryczy – niektórym przypominają smak szparagi. Są też bogate w witaminy i minerały. Najlepiej spożywać je po krótkiej obróbce termicznej, gdyż zjadane na surowo mogą powodować wzdęcia. Do spożycia nadają się też młode ogonki liściowe i młode pędy rośliny (najlepiej bielone).


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: knaufb, Monika, Picture Partners / AdobeStock

    Autor
    Modrak morski
    Modrak morski
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl