Mycie doniczek - czy jest konieczne?

Dlaczego doniczki przed kolejnym użyciem należy umyć? Na pytanie czytelnika odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

mycie doniczek

Choroby grzybowe siewek

Przy wysiewie nasion trzeba dbać o higienę, co korzystnie wpłynie na kiełkowanie i pozwoli jak największej liczbie siewek zamienić się w dorosłe rośliny. Nasiona i siewki są podatne na infekcje grzybowe, które atakują je wtedy, gdy młode rośliny są najbardziej bezbronne.

Grzyby rozwijają się z mikroskopijnych zarodników przenoszonych drogą wodną i powietrzną. Te zarodniki mogą również przetrwać w starym podłożu, w używanych już wcześniej doniczkach i kuwetach do wysiewów. Mycie sprzętu pomoże usunąć większość tych zarodników i zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji.

Infekcje grzybowe najczęściej dostrzegamy wtedy, gdy atakują młode siewki. Mówimy wtedy o zgorzeli siewek. Łatwemu do zauważenia zamieraniu młodych roślin często towarzyszy masa drobnych strzępek grzybni. Odpowiedzialne są za to grzyby z rodzajów Fusarium, Phytophthora, Pythium i Rhizoctonia, a wszystkie powodują nagłe przewracanie się siewek.

Wcześnie wysiane nasiona pod osłonami są najbardziej narażone na infekcję patogenów. Przy niskim natężeniu światła i chłodzie nasiona kiełkują zwykle bardzo powoli. Wysoka wilgotność panująca w osłoniętych doniczkach i kuwetach oraz w ogrzewanych mnożarkach ułatwia grzybom atak i rozprzestrzenianie się na kolejne siewki.

Grzyby mogą również porażać nasiona, kiedy ich okrywy miękną lub pękają przy rozpoczynającym się kiełkowaniu. Wtedy możesz jeszcze nie dostrzec problemu lub dojść do wniosku, że nasiona były kiepskiej jakości albo zostały wysiane nieprawidłowo.

Jednak jeśli użyłeś świeżych nasion i wysiałeś je zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, w poradnikach, czasopismach bądź na wiarygodnych stronach internetowych, wtedy niepowodzenie najprawdopodobniej będzie skutkiem infekcji grzybowej. I tak wracamy znów do źródła zarodników – w wielu przypadkach czyhających w resztkach starego podłoża w doniczkach i kuwetach.

Myj i skrob

Wyszorowanie całego używanego wcześniej zestawu przed nadejściem pory wysiewów jest bardzo dobrą praktyką. Namocz wszystkie doniczki i kuwety i pozostaw je na noc w wiadrach lub miskach z wodą z dodatkiem ogrodniczego środka dezynfekującego (zastosuj rozcieńczenie podane na opakowaniu), by zaschnięte podłoże dobrze nasiąkło, wtedy łatwiej się go pozbędziesz.

Zeskrob dokładnie wszystkie resztki i opłucz pojemniki czystą wodą. Nie zapomnij też wyszorować pokryw mnożarek, a do wysiewów użyj świeżego podłoża, w którym nie ma zarodników grzybów.

 

Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016
zdjęcie: Tim Sandall

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...