Inne

podgrupy:
Alstromeria fot. Recuerdos del arcoiris Flickr CC

Alstromeria

Alstroemeria

grupa roślin:

Inne

podgrupa roślin: na kwiat cięty

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, kremowe, liliowe, łososiowe, pomarańczowe, różowe, wielobarwne, zielonkawe, żółte
  • zapach: kwiaty
  • zastosowanie: bukiety, kwiat cięty

Alstremeria wyróżnia się swoim nietypowym kształtem. Lancetowate liście wiją się dookoła łodygi, której czubek rozwidla się na kilka łodyg ze wspaniałymi kwiatami w żywych kolorach i z interesującymi plamkami. Ten fantastyczny kwiat zmienia bukiety i okazje w coś naprawdę wyjątkowego.

Alstremeria pochodzi z chłodnych, górzystych regionów Andów w Brazylii, Peru i Chile. Kwiat został nazwany na cześć Clasa Alstroemera, prawnika i ucznia Linneusza, twórcy dwuczłonowej nomenklatury na podstawie której oparte jest dzisiejsze nazewnictwo kwiatów i roślin. Alstroemer odbierał wiele roślin od Linneusza w Europie, który to w rewanżu postanowił nadać jego imię jednej z roślin.

Alstremeria jest niezwykłą rośliną. Lancetowate liście wiją się dookoła łodygi. Na końcu łodygi można zaobserwować liczne odnogi wyrastające z jednego miejsca. Taka budowa wyróżnia roślinę na tle innych kwiatów. Budowa oraz szeroka paleta kolorystyczna sprawiają, że kwiat ten ma szerokie zastosowanie.

Dzięki czystym, jasnym kolorom alstremeria pasuje na wiele okazji. Na rynek zostają wprowadzone także nowe formy kwiatu, w których szczególną uwagę należy zwrócić na jego rozmiar, wraz z odmianami podwójnymi. Alstremeria jest uprawiana w szklarniach, gdzie roślina rodzi wiele gałązek przez kilka lat. Znacznie polepszyła się jej jakość. Kwiat ma mocniejszą łodygę, atrakcyjne zielone liście oraz jest trwalszy.

Alstremerię najlepiej wstaw do chłodnego miejsca. Kwiaty zakwitną szybciej w ciepłym pomieszczeniu, w sąsiedztwie grzejników lub gdy będą wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Alstremerii nie trzymaj w pobliżu owoców, ponieważ uwalniany przez nie etylen może wywołać szybsze starzenie kwiatów.

Alstremeria żyje około 7 – 14 dni (w zależności od kraju sprzedaży, czasu transportu i przechowywania, podawania odżywek do kwiatów ciętych, ich świeżości oraz warunków panujących u nabywcy).

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Eustoma fot. Saint-Ange SXC fot. Biuro Kwiatowe Holandia Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) Glorioza fot. René de Cock
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...