Dracena obrzeżona - Dracaena marginata fot. Flora Dania

Dracena obrzeżona

Dracaena marginata

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wyprostowany
 • wysokość: do 2,5 m
 • dekoracyjność: cała roślina
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: wnętrza

Dracena obrzeżona, smokowiec (Dracaena marginata) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje na Madagaskarze, gdzie rośnie jako 4-5-metrowe drzewo. W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2,5 m wysokości (rośnie do sufitu), średnio roślina osiąga około 130 cm. W zależności od warunków i sposobu pielęgnacji może być nierozgałęziona lub krzewiasta. Wypuszcza atrakcyjne, lancetowate liście (często zielono-różowo-kremowe). Ma tendencję do ogołacania od dołu.

Wymagania i uprawa

To mało wymagający gatunek, łatwy w uprawie. Lubi miejsca jasne, o dużej ilości światła rozproszonego (wtedy wytwarza intensywniej wybarwione liście). W cieniu dracena rośnie wolniej i jest bardziej zielona, na stanowiskach słonecznych natomiast często ulega poparzeniu i gubi liście. Lubi podłoża przepuszczalne, ale zasobne w składniki pokarmowe.

Dobrze rośnie i prezentuje się w wysokiej, wąskiej donicy, na której dnie powinna być solidna warstwa drenażu.
Latem dracena wymaga obfitego podlewania, nawet krótkie przesuszenie powoduje opadanie liści. Nie lubi także nadmiaru wody – woda nie może zalegać w podstawce. Od wiosny do jesieni warto co 2 tygodnie stosować nawóz o zwiększonej dawce potasu i fosforu. W sprzedaży dostępne są także specjalne nawozy dla palm, jukk i dracen.

Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze znacznie rzadziej. Czasem dracenie zagrażają tarczniki, miseczniki i wełnowce, dlatego warto co pewien czas sprawdzać stan liści i pędów. Roślinę łatwo rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (wysadza się je od razu do torfowego podłoża). Mało rozkrzewionym okazom warto uszczykiwać wierzchołki – to pobudzi je do wytwarzania nowych pędów.

Zastosowanie

To jedna z najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych. Sprawdza się zarówno w pokojach dziennych, jak i mniej eksponowanych pomieszczeniach. W Afryce dracenę uprawia się w ogrodach i wykorzystuje na żywopłoty.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Flora Dania


Inne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Ananas - roślina doniczkowa fot. Flower Council Holland Ardizja karbowana Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień