fikus benjamina fot. Forest and Kim Starr CC-BY-3.0 via Wikimedia Commons

Fikus benjamina, figowiec płaczący

Ficus benjamina

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 200 cm
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • korona: zwisająca
 • gleba: żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Jest najlepiej znanym i najbardziej popularnym fikusem o małych liściach. Można go kupić nawet w supermarkecie. Jest łatwy w pielęgnacji, jednak jeśli nie odpowiadają mu warunki, na znak protestu zaczyna zrzucać liście.

Fikus benjamina w mieszkaniu może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, a jeśli pozwoli mu się rosnąć wyżej to nawet do 5 metrów. W sprzedaży można spotkać również odmiany miniaturowe - doskonałe do tworzenia małych kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi czy formowania drzewek bonsai. Nowe odmiany różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem liści - zwykle są ciemno zielone, ale mogą być również żółto- lub biało-zielone.

Fikus benjamina lubi dużo światła, ale nie należy go ustawiać przy oknie wychodzącym na południe, gdyż nie znosi silnego nasłonecznienia. Fikus przyzwyczaja się do miejsca, w którym stoi i do kierunku padania światła. Nie powinno się go przestawiać ani przekręcać bez potrzeby gdyż często zrzuca liście. (link) Najlepiej wybrać stałe miejsce, skąd nie trzeba go będzie przenosić.

Fikus benjamina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ciepłe i suche powietrze jest przyczyną masowego opadania liści. Fikusowi szkodzą także skoki temperatury, które również prowadzą do zrzucania liści. Roślina nie może stać w przeciągu ani przy gorącym kaloryferze.

Woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Podlewamy roślinę wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Jeśli fikus będzie miał zbyt mokro - zrzuci liście. Fikus wymaga regularnego nawożenia (raz na 2 tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach) oraz żyznego podłoża - przepuszczalnego, zawierającego dużo próchnicy i substancji pokarmowych.

Inne zdjęcia tej rośliny fikus benjamina fot. www.szwedzio.pl fikus benjamina fot. www.szwedzio.pl

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Przeczytaj także

Artykuły: Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych
Inne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Ardizja karbowana Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Cephalocereus senilis fot. Raul654 CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...