Logo
Logo

Kobea pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca (Cobaea scandens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Pokrój: pnącze
  • Wysokość: 2-6m
  • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: na altany, tarasy, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

    Kobea pnąca (Cobaea scandens) należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej (głównie w Meksyku), gdzie rośnie jako bylina.

    W Polsce uprawiana się ją jako roślinę jednoroczną. Pnącze osiąga do 6m wysokości. Wytwarza pierzasto-złożone liście oraz duże, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty mają najczęściej fioletową lub niebieską barwę. Pojedynczy kwiat utrzymuje swoją wartość ozdobną przez 1-2 dni.

    Wymagania i uprawa

    Kobea jest łatwa w uprawie. Można ją sadzić na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. W pierwszym przypadku kwitnie obficiej, ale jest bardziej narażona na przesuszenie. Preferuje podłoża piaszczysto-próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie zbliżonym do obojętnego.

    Wysiewanie kobei wykonuje się pod koniec zimy lub wczesną wiosną w ciepłym pomieszczeniu.

    Sadzonki wysadza się do gruntu (lub większych pojemników) w drugiej połowie maja. Roślinę zaleca się podlewać w czasie susz a sporadycznie (2-3 razy w sezonie) dokarmiać nawozami ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.

    Ważnym zabiegiem – zwłaszcza w początkowym okresie uprawy – jest systematyczne odchwaszczanie. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

    Zastosowanie

    Pnącze warto wykorzystywać do dekoracji elementów małej architektury – altan, pergoli i kratownic. Ponadto dobrze wygląda sadzona przy ścianach i ogrodzeniach. Można uprawiać ją w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów.

    Ciekawostki

    Kobea pnąca w swoim naturalnym środowisku jest zapylana przez nietoperze.


    Zdjęcia: Mokkie/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, zoosnow/Pixabay

    Autor
    Kobea pnąca
    Kobea pnąca
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (1)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl