Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  

tydzień w ogrodzie   13-11 - 19-11

grabienie trawnika, fot. A. Grąziewicz
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów, bo rozkładająca się materia sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin. Do usuwania liści najlepsze są miotłograbie o miękkich, sprężystych zębach, doskonałe także do zbierania resztek skoszonej trawy ...
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość - 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku ...
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada ...
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków. ...
Jeśli chcemy, aby taras z drewna egzotycznego dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go pomalować olejem zabezpieczającym przed zimą. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Nawierzchnie i tarasy / Artykuły /

Nawierzchnie ogrodowe - przegląd materiałów na podjazdy i ścieżki ogrodowe

Mnogość materiałów na nawierzchnie ogrodowe może przyprawić o zawrót głowy, jednak wybór właściwego wcale nie musi być trudny. Najprostszym sposobem na harmonię wokół domu jest wykończenie podjazdu i ścieżek materiałem pasującym do elewacji budynku. Poza tym, uniwersalne są trakty jednobarwne, nie przykuwające uwagi, za to wyglądające estetycznie.

Ogrodowa nawierzchnia z płyt betonowych (fot. Libet)

Do utwardzania ścieżek i patio odpowiedni jest zarówno wszelkiego rodzaju bruk, płyty kamienne i betonowe z uszlachetnioną powierzchnią, jak i kruszywo.

Nawierzchnia wokół domu (fot. Semmelrock)
Nawierzchnia wokół domu (fot. Semmelrock).

Wykończenie nawierzchni, po której będą poruszać się samochody musi być natomiast odporne na duże obciążenie. Sprawdzą się więc kraty betonowe i panele z PVC - materiały przeznaczone tylko na podjazdy - oraz grubsza (6 cm) kostka betonowa i kamienna, a także klinkierowa (5,2 cm). Trakty dla pieszych możemy z powodzeniem zbudować samodzielnie (układając kostkę, płyty czy kruszywo na odpowiednio przygotowanej podbudowie), jednak do wykonania podjazdu najlepiej zatrudnić firmę dysponującą specjalistycznym sprzętem.

Nawierzchnia idealna na budowę podjazdu

Estetyczna i funkcjonalna nawierzchnia przed domem jest wizytówką właściciela, dlatego podjazd do garażu oraz ścieżkę, prowadzącą od wejścia na posesję do drzwi, wato starannie zaplanować.

Umiejętnie dobrany bruk albo płyty podkreślą architekturę budynku. Popularne obecnie domy katalogowe z dwuspadowym dachem, o zróżnicowanej bryle, stylizowane na dworki, dobrze współgrają z płytami kamiennymi o nieregularnym kształcie, kostką kamienną oraz betonową postarzaną. Przy budynku w stylu modernistycznym, z płaskim dachem, dużymi oknami i niewielką ilością detali, sprawdzą się zaś nawierzchnie o prostym, geometrycznym kształcie (bez łuków i zaokrągleń), wykończone prostokątnymi i kwadratowymi kostkami oraz płytami.

Kostka kamienna Kostka betonowa
Kostka kamienna i betonowa imitująca kamień, ładnie podkreśla bryłę domu
(fot. Polbruk, Buszrem).

Obszerny podjazd to wygoda (powinien mieć min. 3 m szerokości, by zapewnił swobodne manewrowanie), jednak duża nawierzchnia utwardzona może wyglądać przytłaczająco. Warto ją wtedy urozmaicić - poprzez wprowadzenie wzoru, łączenie elementów w odmiennym kolorze lub z różnych materiałów.

Podjazd z popularnej kostki granitowej można ożywić np. kilkoma elementami czarnego bazaltu lub czerwonego marmuru (tylko na nawierzchnie zadaszone). Poprzeczny wzór sprawi ponadto, że wąska działka wyda się szersza. Skomplikowany wzór warto najpierw rozrysować i precyzyjnie określić ilość materiałów, a następnie ułożyć go na próbę, sucho.

Uwaga! Wyraziste wzory pomniejszają przestrzeń. Najlepiej wygląda połączenie dwóch materiałów lub kolorów.

Nawierzchnia
(fot. Semmelrock)

Nawierzchnię można też urozmaicić roślinnością - w pozostawionych przestrzeniach wykonuje się niewielkie rabaty lub sadzi pojedyncze krzewy. Inną opcją jest ułożenie tzw. nawierzchni ekologicznej - z prześwitami.

Nawierzchnie, po których często się chodzi, także zimą (podjazd czy dojście do śmietnika) powinny być możliwie gładkie, aby odśnieżanie nie sprawiało kłopotu.

Ścieżka od furtki do drzwi wejściowych musi być nieco szersza od standardowej - odpowiednia szerokość to 1,2-1,5 m.

Aranżacja strefy wypoczynku

Chociaż za domem, w strefie wypoczynku odizolowanej od ulicy, nawierzchnie ogrodowe mają bardziej kameralny charakter, warto utwardzić ścieżkę prowadzącą do altany, oczka wodnego czy placu zabaw, bo inaczej wydepczemy w tym miejscu trawnik. Jeśli nie chcemy przecinać atrakcyjnej murawy pasem kostki brukowej, można zastosować luźno rozrzucone płyty albo kruszywo - z pewnością mniej się będą rzucać w oczy.

Aby na ścieżce ogrodowej swobodnie minęły się dwie osoby, powinna mieć szerokość min. 0,8 m. Warto też zadbać, by nawierzchnia sąsiadująca z rabatami znajdowała się nieco ponad ich poziomem (dzięki temu nie będzie osypywała się na nią ziemia), natomiast na równi z powierzchnią sąsiadującego trawnika (aby nie utrudniała koszenia).

Aranżacja, układanie bruku, wzór 1 Aranżacja, układanie bruku, wzór 2 Aranżacja, układanie bruku, wzór 3 Aranżacja, układanie bruku, wzór 4

Przykładowe sposoby układania bruku, nawiązujące do tradycji, a jednocześnie uniwersalne. Zależnie od rodzaju użytej kostki, mogą wyglądać nowocześnie lub tradycyjnie (fot. archiwum Budujemy Dom).

Materiały idealne na ścieżki ogrodowe

Płyty kamienne

Nawierzchnie z kamienia są bardzo trwałe i mogą być:

  • łamane - wyglądają naturalnie, ale trudno z nich ułożyć gładką nawierzchnię, pożądaną dla osób starszych i poruszających się na wózkach inwalidzkich;
  • cięte - powstają przez cięcie bloków skalnych i są dość drogie.

Płyty betonowe

Podobnie jak kostkę betonową, produkuje się je w wielu kształtach i kolorach, jako gładkie lub z fakturą albo widoczną warstwą kruszywa.

Nawierzchnia z płyt betonowych Płyty betonowe
Płyty betonowe
Płyty betonowe nie kojarzą się dziś z popularnymi niegdyś, mało estetycznymi wyrobami do
utwardzania chodników. Są to bowiem eleganckie (i niestety często drogie) produkty
o uszlachetnionej, fakturowanej powierzchni (fot. Polbruk, Libet, Bruk-Bet).

Drewniana nawierzchnia

Wykończone nim nawierzchnie wyglądają naturalnie, wtapiają się w każdy ogród i nie przytłaczają. W porównaniu z innymi materiałami, drewno jest jednak mniej trwałe, a po deszczu robi się śliskie. W centrach ogrodniczych kupimy gotowy, zaimpregnowany bruk drewniany.

Jeśli natomiast zależy nam na oryginalności, nawierzchnię możemy wykończyć krążkami uzyskanymi z pocięcia pni lub grubych konarów drzew (szybko się je układa, ale po między elementami powstają spore szczeliny, które trzeba wypełnić piaskiem). Przed ułożeniem krążki należy zaimpregnować (do wyboru są preparaty olejowe i rozpuszczalnikowe).

Uwaga! Źle zaimpregnowany bruk drewniany zaczyna się rozpadać po kilku latach. Z rodzimych gatunków dąb jest najbardziej wytrzymały na tzw. korozję biologiczną.

Drewniane podesty Plastry drewna
Ścieżkę prowadzącą do altany czy ławki ukrytej wśród roślin można wykonać z pojedynczych płyt, układanych na kilkucentymetrowej podsypce piaskowej. Nie muszą być to płyty kamienne, lecz np. trwałe produkty betonowe, do złudzenia imitujące plastry drewna, lub drewniane podesty (fot. Praktiker, Buszrem).

Kruszywo w ogrodzie

Ułożenie ścieżek z kruszywa jest łatwe, a koszty niewielkie. Nie zbiera się na nich woda, jednak podczas długotrwałych opadów i roztopów mogą rozmiękać. Ponadto zarastają chwastami, które trzeba systematycznie usuwać. W miarę potrzeby należy też dosypywać kruszywa, a wiosną nawierzchnię warto ubić. Kruszywo na ścieżki powinno mieć ostre krawędzie, by dobrze się klinowało (grys, kliniec, pospółka, tłuczeń i żwir - z wyjątkiem rzecznego). Nie należy stosować miękkich skał, np. dolomitu, z powodu ich pylenia.

Stworzone na podjazdy: kraty betonowe i panele z PVC

Kraty betonowe na podjeździe

Choć kojarzą się z umacnianiem skarp, doskonale nadają się też do utwardzania podjazdów. Nie układa się z nich jednak ścieżek, bo pomimo wypełnienia wolnych przestrzeni ziemią lub kruszywem, niezbyt wygodnie się po nich chodzi. Wykonywane są z betonu w kolorze szarym, grafitowym i czerwonym, zbrojonego prętami stalowymi.

Podjazd z paneli z PVC

Dzięki konstrukcji przypominającej plaster wosku są wytrzymałe i nadają się na niezbyt intensywnie użytkowane podjazdy. Nie odkształcają się też pod wpływem mrozów i wysokiej temperatury. Wypusty w dolnej części paneli dobrze stabilizują je w gruncie.

Kraty betonowe Kratka trawnikowa z PVC
Kraty betonowe i z PVC, wypełnione kruszywem, wyglądają dość surowo. Złagodzi je
trawa zasiana w szczelinach (fot. Buszrem i www.kratkitrawnikowe.pl).

Nawierzchnia brukowa

Bruk kamienny

Na ścieżki i podjazdy można zastosować zarówno kostki, jak i tzw. brukowce, czyli kamienie polne (muszą być płaskie przynajmniej z jednej strony). Kształt kostki jest nieregularny, zbliżony do prostopadłościanu, a powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska).

Bruk klinkierowy

Nadaje się na ścieżki, ale szczególnie polecany jest na podjazdy - nie tylko z powodu odporności na duże obciążenie, ale też dlatego, że łatwo zmyć z niego wszelkie zanieczyszczenia (nie pozostają nawet plamy po oleju), jest odporny na działanie soli drogowej, mróz i ścieranie.

Uwaga! Na nawierzchnie stosuje się niekiedy cegły elewacyjne. Ale z powodu mniejszej odporności na nacisk, można utwardzać nimi jedynie trakty dla pieszych.

Typowe barwy klinkieru to odcienie czerwieni, brązu i pomarańczu. Obecnie producenci oferują jednak również wyroby czarne, szare, kremowe, żółte czy dwubarwne cieniowane. Ich powierzchnia jest chropowata albo gładka i lekko połyskująca. Nawierzchnia z klinkieru jest wyrazista i narzuca styl ogrodowi. Ma mocną barwę, która nie blednie.

Bruk betonowy

Jest najpopularniejszym materiałem nawierzchniowym, producenci oferują więc tysiące wzorów. Są kostki imitujące stary bruk, dizajnerskie o nieregularnym kształcie, w formie klinów, z których łatwo układa się okręgi czy kostki, które po ułożeniu tworzą nawierzchnię z prześwitami. Poszczególne kolekcje mogą zawierać elementy o różnym kształcie, wymiarach lub kolorach, które po ułożeniu tworzą efektowną całość. Czasem do kompletu są też obrzeża.

autor Małgorzata Kolmus, fot. materiał firmowy

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

taras fot. Libet
Koszty budowy tarasu. Porównujemy 5 metod Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej... więcej
wybór nawierzchni ogrodowej fot. Libet
Nawierzchnie utwardzone: Kamień, beton, drewno, a może PVC? Nawierzchnię w ogrodzie można utwardzić na wiele sposobów, jednak poszczególne... więcej
taras ogrodowy fot. DLH
Piękny przez lata: Taras drewniany czy z kompozytu? Nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu.... więcej
alejki i ścieżki w ogrodzie fot. Libet
Materiały na nawierzchnie: 5 sposobów na ogrodowe alejki Ogrodowe alejki można wykonać na wiele sposobów, różniących się nakładem... więcej
najlepsze nawierzchnie na taras fot. Libet
Najlepsze materiały na nawierzchnię: Z czego zrobić taras? Taras to strefa przejściowa między ogrodem a wnętrzem domu. Nawet jesienią może... więcej
kostka brukowa na podjeździe fot. Semmerlock
Nawierzchnie ogrodowe: Kostka brukowa na ścieżki i podjazdy Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...