Logo
Logo

Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii | To nie takie trudne, gdy znasz nasze patenty

Odkryj naturalne i ekologiczne metody nawożenia roślin doniczkowych, które nie tylko są bezpieczne dla środowiska, ale także skuteczne i ekonomiczne. Dowiedz się, jak wykorzystać codzienne produkty, takie jak fusy z kawy, skórki banana czy woda deszczowa, aby zapewnić Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu. Przyjazne dla środowiska nawożenie to nie tylko trend – to przyszłość ogrodnictwa domowego!

Spis treści
Czym zasilać kwiaty doniczkowe? Czy da się to zrobić bez chemii? Jaka woda jest odpowiednia do nawożenia? Możesz być zaskoczony! Domowe metody nawożenia. Te produkty masz w kuchni! Podstawa to dobre podłoże

Rośliny uprawiane w pojemnikach, często cierpią z powodu braku substancji odżywczych, gdyż mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża, które szybko się wyjaławia. Najprostszym sposobem na uzupełnienie brakujących składników jest użycie gotowych nawozów, czasami jednak lepiej wybrać domowe sposoby zasilania roślin. Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii naprawdę się opłaca! 

Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii
Czy to w ogóle możliwe?

Nawożenie roślin doniczkowych domowymi metodami nie przynosi natychmiastowych efektów, gdyż na jego rezultaty trzeba poczekać nieco dłużej niż w przypadku użycia gotowych nawozów. Taki sposób zasilania jest jednak dużo bezpieczniejszy dla roślin niż nawożenie gotowymi preparatami, gdyż pozwala dostarczyć kwiatom składniki odżywcze, bez ryzyka ich przenawożenia i uszkodzenia.

Dokarmianie roślin domowymi sposobami jest też znacznie bardziej ekonomiczne, gdyż korzystając z produktów znajdujących się zwykle w każdej kuchni lub w ogrodzie, nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na wyszukane preparaty.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Book me a cookie (@bookmeacookie)

Odpowiednia woda do nawożenia
Rośliny też lubią "mineralkę"?

Jednym z lepszych sposobów na ekologiczne nawożenie roślin doniczkowych jest wykorzystanie do tego celu niegazowanej wody mineralnej (niegazowanej dla większości roślin, gazowanej dla kwasolubnych). Zawiera ona mnóstwo wartościowych minerałów, które w bezpieczny i łatwy sposób mogą zostać szybko dostarczone roślinie. Woda użyta do podlewania roślin nie może być jednak smakowa (co powinno być oczywiste, a niestety często nie jest, zawiera cukry i dodatki niekorzystne dla roślin).

Znakomitym sposobem odżywienia kwiatów doniczkowych jest również wykorzystanie do ich podlewania wody z akwarium, wody po gotowaniu ziemniaków, ryżu i warzyw (nie może być solona!), wody z dodatkiem drożdży piekarskich. Zawierają one całe mnóstwo wartościowych składników odżywczych, które można podawać roślinom tak często, jak tego potrzebują, bez obawy ich przenawożenia.

Skorupki, fusy, skórki banana i popiół
Drugie życie odpadów organicznych?

Do zasilania kwiatów doniczkowych oprócz wody mineralnej można wykorzystać również pokruszone skorupki jaj, popiół drzewny (najlepiej z drzew liściastych) i fusy z herbaty i kawy. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się one dla wszystkich roślin.

  • Skorupki jaj są dla roślin głównie źródłem wapnia. Przed użyciem należy je wysuszyć i dokładnie pokruszyć, a następnie posypać nimi podłoże w doniczce. Oprócz skorupek odczyn podłoża podnosi też węgiel drzewny, który jest idealnym źródłem potasu. Mimo iż oba produkty są znakomitymi odżywkami, podnoszą odczyn gleby i dlatego należy stosować je przede wszystkim do zasilania roślin preferujących obojętny lub zasadowy odczyn podłoża (np. grubosz, sanseweria, aloes).

  • Fusy i węgiel nie będą natomiast odpowiednie dla roślin kwasolubnych takich jak np. azalie, różaneczniki czy paprocie. Dla nich zdecydowanie lepszym nawozem będą fusy z kawy, które zakwaszają glebę, obniżając jej odczyn. Do podłoża najlepiej dodawać je raz na 2-3 tygodnie, mieszając z wierzchnią warstwą ziemi.

  • Dobrym sposobem na dostarczenie roślinom składników odżywczych jest też wykorzystanie do tego celu skórki banana, która jest bogata m.in. w potas i fosfor. Skórkę wystarczy dobrze umyć, włożyć do słoika, zalać letnią wodą i odstawić w ciemne miejsce na kilkanaście godzin. Uzyskany w ten sposób płyn możemy wykorzystać do podlewania roślin. Skórki można też dobrze wysuszyć i pokruszone dodać do podłoża.

  • Skuteczne w zwalczaniu szkodników i chorób oraz poprawiające odporność roślin są preparaty z czosnku i grejpfruta. Można je zrobić samemu lub kupić gotowe w sklepie ogrodniczym.

Odpowiednie podłoże
Nie zapomnijmy o najważniejszym!

Pamiętajmy, że najważniejszym krokiem w uprawie roślin doniczkowych jest zastosowanie odpowiedniego podłoża, dostosowanego do indywidualnych wymagań roślin. Wiele z nich zadowoli się uniwersalnym podłożem do roślin doniczkowych, jednak niektóre potrzebują specjalnej ziemi – np. kaktusy, palmy, storczyki, paprocie.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: meteoritka / AdobeStock, mustafaunlu09 / Pixabay

Autor
Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii | To nie takie trudne, gdy znasz nasze patenty
Nawożenie roślin doniczkowych bez chemii | To nie takie trudne, gdy znasz nasze patenty
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl