Logo
Logo

Nawozy do drzew i krzewów ozdobnych | Jakie wybrać? Jak i kiedy stosować?

Pytanie czytelnika: Zastanawiam się jakie nawozy najlepiej nadają się dla drzew i krzewów ozdobnych i kiedy można je zacząć stosować?

Spis treści
Dlaczego drzewa i krzewy ozdobne potrzebują nawożenia? Kiedy jest najlepszy czas na ich nawożenie? Mineralnie czy organicznie? Jak nawozić drzewa i krzewy ozdobne?

Po co nawozić drzewa i krzewy ozdobne?

Wszystkie rośliny ogrodowe, także drzewa i krzewy (zwłaszcza te rosnące w doniczkach), aby zdrowo rosnąć, muszą rosnąć w glebie dostosowanej do ich wymagań - odpowiednio żyznej i zasobnej w składniki pokarmowe (różne dla różnych grup roślin). Często nasza ziemia w ogrodzie nie odpowiada w pełni tym wymaganiom, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawożenie, aby uzupełnić niedobory pierwiastków.

Większość ogrodników regularnie nawozi swoje warzywa i kwiaty, jednak zapomina o drzewach i krzewach. Zwłaszcza rośliny o dużych wymaganiach nawozowych i wymagające specjalnej gleby (np. borówka i inne rośliny wrzosowate) trzeba regularnie zasilać odpowiednimi nawozami.

Rośliny wrzosowate do prawidłowego wzrostu potrzebują kwaśnej gleby, więc konieczne jest stosowanie nawozów obniżających pH podłoża - np. siarczan magnezu lub potasu oraz wiele różnych nawozów zakwaszających.

Warto także nawozić drzewa i krzewy kwitnące (zwłaszcza młode egzemplarze) nawozami o wysokiej zawartości potasu - pierwiastka, który jest niezbędny dla wszystkich roślin kwitnących!

Kiedy stosować nawozy?

Najlepszym czasem na nawożenie jest początek wegetacji i następujący po nim okres wzmożonego wzrostu roślin. Wtedy też istnieje największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Przed sadzeniem wart sprawdzić w encyklopedii roślin, atlasie lub katalogu roślin szczegółowe wymagania roślin co do gleby i stanowiska. Glebę warto zasilić przed sadzeniem roślin, a później raz na 2-3 lata. Im starsze drzewa i krzewy, tym rzadziej potrzebują nawożenia (z wyjątkiem roślin owocowych i tych rosnących na bardzo słabych glebach).

Najlepiej przed zastosowaniem nawozów zbadać glebę w Okręgowej Stacji Chemiczno-rolniczej (pod kątem zawartości składników pokarmowych) i podczas zabiegu uzupełnić jedynie niedobory pierwiastków. Pełne informacje o stosowaniu i dawkowaniu nawozów mineralnych znajdują się na opakowaniu.

drzewa i krzewy w ogrodzie ozdobym fot. Leimenide via Foter.com  CC BY
Fot. Leimenide / Foter


Dowiedz się więcej o nawożeniu

Czym nawozić?

Nawozy mineralne – łatwo rozpuszczają się w wodzie, są dobrze przyswajane przez korzenie i szybko działają. Należy pamiętać, że zbyt intensywne nawożenie mineralne (zwłaszcza azotem - N) osłabia rośliny, czyniąc je podatnymi na choroby i szkodniki. Nadmiar azotu, którego nie wchłonęły rośliny, zanieczyszcza ponadto wody gruntowe. Nawozy azotowe stosujemy tylko do końca czerwca, później już tylko te zawierające fosfor i potas.

Stosowanie: Nawozy mineralne stosuje się na wilgotną glebę, rozsypując granulki lub proszek wokół roślin i delikatnie przekopując grabkami z wierzchnią warstwą gleby. Następnie nawóz i glebę trzeba dobrze podlać.

Przykłady nawozów mineralnych: Azofoska, Polifoska, saletra amonowa oraz potasowa, siarczan magnezu oraz uniwersalne nawozy marki Fructus, Fosfan, Florovit, Biopon, Agrecol i innych.

 

Nawozy organiczne – w przypadku tych nawozów składniki pokarmowe pochodzą ze szczątek roślinnych i zwierzęcych, których dokładny rozkład w glebie pozwala roślinom je przyswoić. Ich pobieranie jest rozłożone w czasie, co powoduje też długotrwałe działanie. Poza składnikami pokarmowymi zawierają także miliony pożytecznych mikroogranizmów, które zasiedlają glebę i uczestniczą w procesach rozkładu materii organicznej. Dzięki ich działalności związki pierwiastków chemicznych przekształcają się w formy dostępna dla roślin.

Stosowanie: Nawozy organiczne stosuje się zwykle przed sadzeniem, lub posypowo w trakcie wegetacji (najlepiej na jesieni). Bore rezultaty wykazuje także ściółkowanie obornikiem lub kompostem

Przykłady nawozów organicznych: dobrze rozłożony obornik (przekopany z ziemią), gnojowica (do podlewania), kompost i  ziemia liściowa (do sadzenia), mączka rogowa, mączka kostna, Biohumus, Rosahumus, Humus Active.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Julia Casado/Pixabay

Autor
Nawozy do drzew i krzewów ozdobnych | Jakie wybrać? Jak i kiedy stosować?
Nawozy do drzew i krzewów ozdobnych | Jakie wybrać? Jak i kiedy stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ewa

07-05-2020 22:37

Nawóz na wilgotną glebę, taa, najlepiej z dużą ilością azotu. Efekt murowany. Później pytają się ludzie dlaczego trawa żółta.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl