Temat na czasie

ZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem
zimowe osłony roślin ogrodowych fot. yulyao - Fotolia.com
Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku mroźnych wiatrów i wahania temperatury. O najbardziej delikatnych gatunkach roślin powinniśmy pomyśleć tuż przed zimowymi miesiącami. Dowiedz się, które z nich wymagają okrycia.  
Twój ogród / Woda w ogrodzie / Artykuły /

Zakładamy oczko wodne z naturalnym brzegiem

Nawet niewielkie oczko wodne wprowadza w ogrodzie niepowtarzalny, przyjazny zarówno człowiekowi jak i zwierzętom mikroklimat. Szum strumienia, połyskujące ryby, kwiaty rosnące przy zbiorniku o naturalnie wyglądającym brzegu koją zmysły i... błogi nastrój gwarantowany.

fot. A. Grąziewicz

Lokalizacja i wielkość oczka

Woda w kompozycjach ogrodowych pojawiła się już w starożytności, gdzie jednym z głównych elementów był staw lub jezioro zamknięte w geometrycznych ryzach, najczęściej w kształcie prostokąta lub litery T. Z czasem, kompozycje założeń ogrodowych zmieniały się, ale woda pozostała jednym z najważniejszych elementów.

Barok przyniósł prawdziwy rozkwit aranżacji wodnych. W drugiej połowie XVIII wieku zaczęły powstawać w centralnych częściach kompozycji ogrodowych potężne układy kanałowe. Wersal, jako najbardziej znane założenie ogrodowe, może pochwalić się kanałem, którego szerokość wynosi 60 m, długość 2 km, obwód około 5,5 km, zaś pojemność 441 860 m3.

Dzisiaj już raczej nie ma projektów na taką skalę, ale obecność wody w ogrodach jest nadal bardzo pożądana. Coraz częściej, stając przed wyborem kształtu oczka - zgeometryzowanego lub o naturalnej linii brzegowej - wybiera się tę drugą opcję, która z pewnością zapewnia bardziej przyjazne warunki w ogrodzie.

Oczko z drzewem o zwisającym przekroju
Nad wodą doskonale prezentują się formy drzew o zwisającym przekroju, fot. A. Grąziewicz

Przy zakładaniu oczka wodnego należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, które mu przeznaczymy w przestrzeni ogrodu. Jednak, oprócz chęci wyeksponowania go poprzez umieszczenie w pobliżu domu lub kącika wypoczynkowego, należy zapewnić mu odpowiednie nasłonecznienie.

Zbyt silne działanie słońca doprowadzi do przegrzania wody oraz braku tlenu, co będzie sprzyjać bujnemu rozwojowi glonów, a tym samym zanieczyszczeniu wody.

Zbiornik wodny powinien być wystawiony na operację promieni słonecznych przez około 6-7 godzin dziennie. Zapewni to prawidłowy rozwój roślin wodnych, które są najlepszą konkurencją dla glonów, a ich rozrastające się liście zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu wody.

Szukając miejsca na oczko wodne z naturalnym brzegiem lepiej wybrać takie, które będzie z dala od koron drzew liściastych - opadające liście i owoce nieestetycznie zaśmiecają wodę, przyczyniają się też do rozpoczęcia procesów gnilnych w zbiorniku. Dodatkowo, bliskość korzeni drzew jest zagrożeniem dla dna oczka, które może zostać uszkodzone poprzez ich przerastanie.

Jest jednak taka kompozycja, która - wbrew teoretycznym zaleceniom - wygrywa z innymi propozycjami. Dzięki właściwościom wody daje się stworzyć fantastyczne zestawienia, cieszące oko nawet największego pesymistę - otóż, poprzez efekt odbicia, zbiornik wodny sprawia, że przestrzeń ogrodowa staje się większa niż jest w rzeczywistości. Warto więc wykorzystać tę właściwość, zwłaszcza w mniejszych ogrodach.

Wielkość zbiornika ma znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej. Mając na uwadze szybkość nagrzewania się wody i chcąc zapewnić możliwość jej oczyszczania przez drobne organizmy, należy wykonać zbiornik o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2. W przeciwnym razie, by zapewnić napowietrzanie wody, oczko będzie wymagało ciągłej pielęgnacji i dodatkowego zamontowania filtrów i pomp.

Głębokość stawu ma duże znaczenie, jeżeli będą w nim hodowane ryby. W płytkich zbiornikach nie można ryb pozostawiać na zimę. Dopiero przy głębokości ponad 100 cm można nie bać się o ich bezpieczne przezimowanie.

Kamienna ścieżka przez staw
Staw z murkiem
Jednym z najlepszych rozwiązań przejść przez zbiornik wodny są kamienie, które doskonale prezentują się na tle stawu
fot. A. Grąziewicz
Rośliny i murek z kamieni, odbijające się w tafli wody, optycznie powiększają przestrzeń
fot. A. Grąziewicz


Strefy roślinności

Efekt naturalnego zbiornika wodnego uzyskuje się przede wszystkim poprzez wytyczenie nieregularnej linii brzegowej, ale również nie mniej ważne jest odpowiednie obsadzenie go roślinnością. Warto wzorować się na prawdziwych, naturalnych akwenach, gdzie kształtują się strefy roślinności przechodzące jedna w drugą bez wyraźnej granicy. Odpowiednie opadanie dna zbiornika wodnego pozwoli na zastosowanie roślinności o różnych wymaganiach co do głębokości wody.

Oczko wodne przechodzące przez cały ogród
Niezwykle efektowna jest woda, która w postaci strumienia przechodzi przez ogród, fot. Zbogar

 

Pierwszą strefą jest strefa łąki wilgotnej, która nie ma zasadniczej bariery pomiędzy terenem otaczającym zbiornik a nim samym. Charakteryzuje się zatem nieustannym podsiąkaniem wody oraz okresowymi zalewami powstającymi po obfitych deszczach lub wiosennych roztopach.

Ziemia w tej strefie nie wysycha i dzięki temu panują tu znakomite warunki do rozwoju wielu niepowtarzalnych roślin. Strefa ta jest jednak bardzo trudna w utrzymaniu, gdyż przy sztucznych zbiornikach nie ma efektu podsiąkania i należy specjalnie w tym celu wymodelować teren.

Strefa błotna i wody płytkiej występuje do głębokości 30 cm. Jest ona osłoną dla wielu zwierząt przebywających w wodzie.

Strefa bagienna nie powstaje naturalnie przy zbiornikach sztucznych, ale otrzyma się ją poprzez ukształtowanie terenu wokół oczka w taki sposób, by zapewnić nieustanny dopływ wody.

Strefa wody średniej głębokości występuje pomiędzy 30 a 50 cm, zaś strefa wody głębokiej ma powyżej 50 cm. Rosną w nich głównie rośliny ukorzeniające się na dnie zbiornika, z liśćmi pływającymi na powierzchni wody lub lekko się nad nią unoszącymi, a także rośliny unoszące się swobodnie w wodzie. Takie rośliny tworzą znakomity mikroklimat dla owadów, żab oraz ryb, a rozrastające się liście zacieniają zbiornik i zapobiegają jego przegrzaniu.

Należy jednak kontrolować rozrastanie tej strefy, gdyż zbyt bujna ekspansja roślin może doprowadzić do zachwiania równowagi biologicznej, a nawet do całkowitego zarośnięcia oczka wodnego.

Zbiornik naturalny
Zbiornik sztuczny

Zbiornik naturalny

W zbiornikach, gdzie dno opada łagodnie, strefy roślinne nie są wyraźnie wydzielone, a przechodzą płynnie jedną w drugą i nieco się zmieniają wraz z podnoszeniem i opadaniem poziomu wody.

Zbiornik sztuczny

Ze względu na zagłębienie oddzielające wodę od otaczającego terenu bardzo trudno jest utrzymać strefę łąki wilgotnej. Oddzielenie takie jest niezbędne, by uniknąć rozlewania się wody. Chcąc przygotować pobliski tern pod łąkę wilgotną należy go specjalnie uformować i zapewnić systematyczne nawilżanie.


Anna Grąziewicz

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

automatyczny system podlewania ogrodu fot. Tanake - Rain Bird
System automatycznego podlewania ogrodu: Podlane zawsze na czas Montaż automatycznego nawadniania w przydomowych ogrodach staje się standardem.... więcej
staw kąpielowy fot. Roman Bloch
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione... więcej
System nawadniania ogrodu.jpg
Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W ogrodach coraz częściej instalowane są systemy automatycznego nawadniania, np.... więcej
oczko wodne fot. derplani Pixabay
Poradnik zakładania oczka wodnego Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują... więcej
staw kąpielowy w ogrodzie fot. M. Gąsiorowski
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw... więcej
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć Planujesz zbudować w swoim ogrodzie staw kąpielowy i nie wiesz jak to zrobić?... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńPOINSECJA. (VIDEO) Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej ...