Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  
Twój ogród / Woda w ogrodzie / Artykuły /

Odmiany i uprawa lilii wodnych

Lilie wodne to bez wątpienia najpiękniejsze rośliny uprawiane w oczkach wodnych i sadzawkach. W Polsce znane są także jako nenufary lub grzybienie. Nazwa naukowa rodzaju Nymphaea pochodzi z języka greckiego i oznacza roślinę należącą do nimf. Według starogreckiej legendy lilia wodna wyrosła z ciała nimfy zmarłej z powodu zazdrości o Heraklesa.

uprawa lilii wodnych fot. FuzzyDunlop Pixabay Public Domain CC0

Odmiany dzikie lilii wodnych

W naszym klimacie spotkać można odmiany dzikie lilii wodnych, tzn. dziko rosnące grzybienie białe (Nymphaea alba) i znacznie rzadsze grzybienie północne (Nymphaea candida). Na pierwszy rzut oka oba gatunki wyglądają identycznie. Różnią je jednak znamiona pręcików. U grzybienia białego są one żółte, a u północnego – czerwone lub ciemnożółte. W naturze nierzadko obecne są również mieszańce obu gatunków rodzimych o cechach pośrednich.

Choć często aż prosi się, by pozyskać te piękne kwiaty ze środowiska naturalnego do własnego ogrodu, to jednak nie warto tego robić.

Po pierwsze, gatunki te znajdują się pod ścisłą ochroną, co oznacza, że za ich zrywanie grozi kara. Po drugie, w nienaturalnych warunkach trudno się aklimatyzują i często zamierają. Ścięte kwiaty, wstawione do wazonu oraz wystawiane na słońce, zamykają się po około godzinie.

Lilie wodne lilia wodna

Odmiany uprawne lilii wodnych

Odmiany uprawne lilii wodnych dzielą się na tropikalne i zimotrwałe. Tropikalne – o kwiatach fioletowych, niebieskich lub purpurowych, są zbyt wrażliwe na mróz, by przetrwać zimę w naszych warunkach. Bez problemu przezimują natomiast odmiany o kwiatach koloru białego, żółtego, różowego, pomarańczowego i czerwonego. Jest zatem w czym wybierać. Dodatkowo hodowcy intensywnie pracują nad uzyskaniem niebieskich grzybieni zimotrwałych, można zatem mieć nadzieję, że wkrótce i takie odmiany zagoszczą na stałe w naszych ogrodach podczas zimy.

Obecnie dostępnych jest około 70 odmian lilii wodnych. Różnią się nie tylko kolorami, ale i rozmiarami. U odmian miniaturowych kwiaty mają zaledwie 3–5 cm, zaś u największych wielkość kwiatu może dochodzić do 30 cm, choć z reguły dla większości odmian jest to kilkanaście centymetrów. Zasadniczo im mniejsza odmiana, tym mniejszy kwiat.

Kwiaty lilii wodnych

U większości odmian lilii wodnych kwiaty pojawiają się od czerwca do września. Najodporniejsze kwitną od maja do października, a nawet listopada. Aby przedłużyć ten proces, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Kwiaty wszystkich odmian zamykają się na noc.

Liście lilii wodnych

W zależności od odmiany lilii wodnej liście mogą być gładkie, mieć łatki, plamki, cętki, na nawet marmurkowy wzorek. Liście nakrapiane mają zazwyczaj odmiany o kwiatach żółtych lub pomarańczowych. Młody liść jest zazwyczaj czerwony lub bordowy i poskręcany. Po pewnym czasie zielenieje i się prostuje.

lilie wodne fot. Karsten Paulick Pixabay Public Domain CC0
fot. Karsten Paulick Pixabay Public Domain CC0

GATUNKI I ODMIANY POLECANE DO DUŻYCH ZBIORNIKÓW

GATUNEK ODMIANA STANOWISKO GŁĘBOKOŚĆ SADZENIA OD POWIERZCHNI WODY (CM) BARWA KWIATÓW
Nymphaea alba Charles de Meurville
słoneczne 60 – 100 czerwona
Nymphaea alba
Colonel A. J. Welch słoneczne 60 – 100 żółta
Nymphaea alba Ellisiana

słoneczne 80 - 150 błyszczącoczerwona
Nymphaea alba Escaboucle słoneczne 50 - 70 ciemnoczerwona
Nymphaea alba seria Marliacea słoneczne 50 - 80 biała, różowa lub czerwona
Nymphaea alba
Newton słoneczne 80 - 150 cynobrowa
Nymphaea tuberosa Gladstoniana słoneczne 60 - 100

biała

Nymphaea tuberosa Richardsonii słoneczne 80 - 100 biała

 


GATUNKI I ODMIANY POLECANE DO MAŁYCH ZBIORNIKÓW

GATUNEK ODMIANA
STANOWISKO
GŁĘBOKOŚĆ SADZENIA OD POWIERZCHNI WODY (CM) BARWA KWIATÓW
Nymphaea alba Froebelii słoneczne 30 - 40 karminowoczerwona
Nymphaea alba Indiana słoneczne 30 - 70 miedziana
Nymphaea alba James Brydon słoneczne 40 - 60 wiśniowoczerwona
Nymphaea odorata
Princess Elizabeth słoneczne 40 - 60 różowa
Nymphaea odorata Alba słoneczne 30 - 50 biała
Nymphaea pygmea Helvola słoneczne 30 - 50 żółta
Nymphaea pygmea Alba słoneczne 30 - 50 biała
Nymphaea tuderosa
Rosea słoneczne 30 - 40 różowoczerwona
lilie wodne fot. pb59160 Pixabay Public Domain CC0
fot. pb59160 Pixabay Public Domain CC0
lilia wodna fot. Hans Schwarzkopf Pixabay Public Domain CC0
fot. Hans Schwarzkopf
Pixabay Public Domain CC0
lilia wodna fot. robertsimasia Pixabay Public Domain CC0
fot. robertsimasia
Pixabay Public Domain CC0
lilia wodna fot. Thomas Loyen Pixabay Public Domain CC0
fot. Thomas Loyen
Pixabay Public Domain CC0

Stanowisko dla lilii wodnych

Lilie wodne wymagają stanowiska słonecznego. Przyjmuje się, że powinny czerpać bezpośrednio światło słoneczne przez co najmniej 5 godzin na dobę. Tylko kilka odmian toleruje niewielkie zacienienie, m.in. "Carnea", "James Brydon", "Rosea", czy też odmiany z serii Marliacea. Obfitemu kwitnieniu roślin sprzyja również wysoka temperatura wody. Stanowisko uprawy powinno być dodatkowo osłonięte od wiatru.

Termin sadzenia lilii wodnych

Zwykle jako termin sadzenia lilii wodnych polecana jest wczesna wiosna, zanim rośliny zdążą wypuścić liście. Oczywiście przez cały sezon istnieje możliwość zakupu roślin wodnych w pojemnikach. Należy jednak pamiętać, że ze względu na rozwinięte liście i pąki kwiatowe, łatwo je zniszczyć w transporcie lub w czasie sadzenia.Takie uszkodzenie roślina będzie musiała później odchorować. Poza tym, sadząc lilie wczesną wiosną, przez cały sezon będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym pięknem.


Pamiętaj!
Należy unikać sadzenia lilii w miejscu gdzie byłyby spryskiwane wodą np. z fontanny.

 

Sposób sadzenia lilii wodnych

Kosz do sadzenia roślin wodnych
Kosz z włókna kokosowego i z tworzywa sztucznego do sadzenia roślin wodnych, fot. Gardena

Grzybienie, jak wszystkie inne rośliny wodne, można sadzić bezpośrednio do gleby. Jednakże coraz częściej używa się w tym celu specjalnych  ażurowych koszy. Dawniej stosowano kosze wyplatane z wikliny, obecnie stosuje się plastikowe. Są one do nabycia w większości sklepów ogrodniczych w przeróżnych kształtach i wymiarach.

Aby podłoże nie wysypywało się z kosza, należy je wyłożyć specjalną tkaniną, którą także można nabyć w sklepach ogrodniczych. Istnieją też specjalne elastyczne doniczki i worki przeznaczone dla roślin wodnych. Mogą to być worki jutowe lub z materiałów syntetycznych. Coraz częściej używa się także geowłókniny. Zaletą sadzenia lilii wodnych w pojemnikach jest to, że łatwiej zmieniać ich stanowisko lub wyjąć z wody np. w celu rozmnożenia. Niestety, o ile małe pojemniki są niedrogie, to koszt większego kosza i specjalnej tkaniny do jego wyłożenia może przekroczyć koszt samej rośliny.

Podłoże do sadzenia lilii wodnych

Najlepszym podłożem do sadzenia lilii wodnych jest mieszanka gliny z piaskiem (w proporcji 1:2). Glina zawiera wiele niezbędnych substancji pokarmowych, natomiast posypany na wierzch pojemnika piasek (około 5 cm) zapobiega wypłukiwaniu gliny, a tym samym zanieczyszczaniu wody. Aby uchronić podłoże przed rybami, można jeszcze przysypać całość cienką warstwą żwiru.


Pamiętaj!
Pod żadnym pozorem nie należy dodawać do podłoża torfu i mieszanek, które mają go w składzie. Często zawierają one nawozy, które powodują szybki rozwój glonów w zbiorniku.

 

Głębokość sadzenia grzybieni

Głębokość sadzenia grzybieni zależy od konkretnej odmiany. Młode sadzonki początkowo sadzi się na głębokości 20–50 cm i dopiero wraz ze wzrostem rośliny zagłębia się je na głębokość docelową. Im więcej liści widać na powierzchni, tym szybciej lilie rosną. Mają wówczas dostęp do budulca w postaci dwutlenku węgla zawartego w powietrzu. Nieukorzenione rośliny mają często tendencję do wypływania na powierzchnię. Aby temu zapobiec, można przymocować kłącze do pojemnika, w którym lilia będzie rosnąć.

Rozmnażanie grzybieni

Tylko niektóre odmiany lilii wodnych (np. rodzime grzybienie białe) zawiązują nasiona, z których można wyhodować nowe rośliny. Sposób ten jest jednak rzadko stosowany, ponieważ na kwiaty trzeba wówczas czekać kilka lat. Rozmnażanie grzybieni wykonuje się przez podział kłączy. Powinno się to robić wiosną.

Aby zapobiec gniciu kłącza, w miejscu po przecięciu należy posmarować je sproszkowanym węglem drzewnym. Kłącze można oddzielić od rośliny matecznej, gdy jest rozgałęzione, ma co najmniej kilka centymetrów i własne korzenie. Przy dzieleniu dużych egzemplarzy stare obumierające części kłączy usuwa się i zostawia tylko młode najlepiej rosnące końcówki o długości 10–15 cm.

Tekst: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk,
zdjęcie tytułowe: FuzzyDunlop Pixabay Public Domain CC0

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

automatyczny system podlewania ogrodu fot. Tanake - Rain Bird
System automatycznego podlewania ogrodu: Podlane zawsze na czas Montaż automatycznego nawadniania w przydomowych ogrodach staje się standardem.... więcej
staw kąpielowy fot. Roman Bloch
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione... więcej
System nawadniania ogrodu.jpg
Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W ogrodach coraz częściej instalowane są systemy automatycznego nawadniania, np.... więcej
oczko wodne fot. derplani Pixabay
Poradnik zakładania oczka wodnego Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują... więcej
staw kąpielowy w ogrodzie fot. M. Gąsiorowski
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw... więcej
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć Planujesz zbudować w swoim ogrodzie staw kąpielowy i nie wiesz jak to zrobić?... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...