Logo
Logo

Ogławianie wierzby – kiedy, po co i jak to robić prawidłowo?

Pytanie czytelnika: Mieszkam od niedawna na wsi. Co kilka lat, jeszcze zimą, moi sąsiedzi przycinają rosnące nieopodal wierzby – usuwają im wszystkie gałęzie! Na swojej działce także mam wierzbę. Czy muszę ją przyciąć?

Spis treści
Na czym polega ogławianie wierzby? Jakie są zalety ogławiania wierzby? A jakie są wady?

Na czym polega ogławianie wierzby?

Mało które drzewa (no może poza brzozą) tak kojarzą się z sielskimi, sielskimi widokami co ogłowione wierzby. Dawniej były wtopione w krajobraz nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także na miedzach i przydrożach. Dzisiaj już rzadziej się je spotyka – jednak warto je wprowadzać na działkę ze względów estetycznych i przyrodniczych. W Polsce w ten sposób uprawia się głównie wierzbę białą (Salix alba) i wierzbę kruchą (Salix fragilis). Jak dokładnie z nimi postępować?

Wierzby ogławia się jeszcze zimą – w stanie spoczynku. Zabieg często przeprowadza się w styczniu lub lutym (przy umiarkowanie chłodnej pogodzie). Później – gdy drzewa puszczą soki – jest już na to za późno).

Cięcie nie może być zbyt krótkie, ani zbyt długie – trzeba umiejętnie zachować specyficzny kształt głównego konaru przypominający głowę. Wierzba rośnie bardzo szybko, dlatego zabieg należy ponawiać co kilka lat. Powstały materiał odpadowy warto użyć na opał (wierzba należy do gatunków energetycznych). Gałązki (jeśli pozwala na to bezmroźna pogoda) można zadołować w ziemi.

ogłowiona wierzba fot. MabelAmber - Pixabay.com
fot. MabelAmber - Pixabay.com

Czy ogławianie wierzby jest potrzebne?

Plusy

+ wierzby np.: sadzone w szpalerze lub alei nadają ogrodowi polskiego, rustykalnego charakteru;

+ powstające przy ogławianiu wierzby dziuple i szczeliny są schronieniem dla licznych gatunków ptaków: sikorek, wróbli, pliszek a nawet pójdźki;

+ spróchniałe wnętrza wierzb (warto je pozostawić) a także dziuple są zasiedlane przez pożyteczne trzmiele;

+ to ważny, wczesnowiosenny pożytek dla pszczół i trzmieli;

+ wierzby nie ogławiane przez lata, wytwarzające pędy o grubości przekraczającej 30cm łatwo się rozłamują i pękają, co jest przyczyną zamierania. Ogławianie zapobiega temu;

Minusy

ogłowione drzewo jest podatne na choroby i osłabione (w końcu traci niemal całą powierzchnię zdolną do fotosyntezy). W szybkim czasie musi się zregenerować – to wymaga zużycia znacznych nakładów energii – przez co jest mniej odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne;

wierzby trzeba co pewien czas lustrować – oprócz gatunków dobroczynnych mogą stać się domem dla os lub szerszeni;

wierzba może sprawiać problemy alergikom;

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: MabelAmber - Pixabay.com

Autor
Ogławianie wierzby – kiedy, po co i jak to robić prawidłowo?
Ogławianie wierzby – kiedy, po co i jak to robić prawidłowo?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl