Temat na czasie

KWIATY W DOMU. Uprawa i pielęgnacja domowych roślin doniczkowych
kwiaty w domu fot. Flower Council Holland
W naszych domach możemy mieć niezliczoną liczbę najróżniejszych roślin doniczkowych. Dowiedz się jak pielęgnować domowe rośliny doniczkowe ozdobne z liści oraz kwiatów, palmy, paprocie, kaktusy i inne sukulenty, rośliny ananasowate, pnącza oraz popularne storczyki.  

tydzień w ogrodzie   19-02 - 25-02

odśnieżanie fot. Tyco Thermal Controls
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć ...
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia) ...
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie ...
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) - zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza ...
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować. Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza bowiem rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

Ogród piękny JESIENIĄ. 20 roślin dekoracyjnych po sezonie

Kolory jesieni są zapowiedzią końca sezonu ogrodniczego, ale jest to spektakularny finał - pełen złotych żółci, ciepłych pomarańczy, romantycznych róży i ognistych czerwieni. Ogród przechodzi w nowy etap i kolejne przeobrażenie, zwiastując ostatnią porę roku i długi czas zimowej drzemki.

ogród dekoracyjny jesienią fot. Tesa Robbins - Pixabay.com

Jesień idzie, nie ma na to rady. Ale jesień wcale nie musi być nudna! Choć wielu ogrodników o tym zapomina, to właśnie jesień jest najbardziej kolorową porą roku!

Wrzesień to czas ostatnich kwiatów, które nie ustępują letnim fajerwerkom. W październiku olśniewa nas widok barwnych kolorowych liści, które niczym kolorowy deszcz codziennie dekorują trawnik. Druga połowa listopada i grudzień to czas, gdy wśród wszechobecnej szarości dostrzegamy dotąd nowe szczegóły - ukryte dotąd i niezauważone kolory kory i kształty pędów.

Jesienny ogród skrywa przed nami wiele tajemnic i cennych skarbów, które tylko czekają, by je odkryć i się nimi zachwycić!

Jeśli jesień kojarzy Ci się tylko ze smutnym końcem sezonu, a Twój ogród wygląda szaro i smutno, to znak, że brakuje w nim odpowiednich roślin! Jesienny ogród dekoracyjny może zachwycać przez wiele miesięcy, jeśli tylko wybierzesz odpowiednie gatunki - t.j. rośliny późno kwitnące, te o kolorowych liściach, ozdobnych owocach lub dekoracyjnych pędach i korze.

W jesiennych barwach. Portrety roślin

Zobacz nasze propozycje roślin ozdobnych, zainspiruj się i posadź je u siebie. Za sprawą gatunków dekoracyjnych pod koniec sezonu możesz stworzyć ogród pełen niezwykłych barw i kształtów. Są wśród nich rośliny cebulowe, jednoroczne, byliny, pnącza, drzewa i krzewy. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym, by ich zdobycie nie było ani trudne ani kosztowne.

Ogród piękny jesienią. KWIATY

Gdy ostatnie letnie kwiaty tracą już swój blask, na scenę wchodzą gwiazdy jesieni. Jeszcze przez kilka miesięcy, zanim nadejdzie monochromatyczna zima, będą cieszyć nasze oczy, dając prawdziwy spektakl kolorów natury i lekcję nieuchronnego przemijania. Wbrew pozorom jesiennych kwiatów jest bardzo wiele - od małych cebulowych, po wysokie byliny zimujące i niezimujące w gruncie. Ich barwny spektakl można oglądać już od września, do pierwszych silniejszych przymrozków.

dalia ogrodowa - piękny jesienny ogród fot. Hans Benn - Pixabay.com
fot. Hans Benn - Pixabay.com

DALIA OGRODOWA (Dahlia ×cultorum)

Typ: bylina nie zimująca w gruncie
Wysokość: 0,5-1,5 m
Dekoracyjność: lipiec-październik

Kwitnąca królowa późnego lata i wczesnej jesieni. Jej ogromne, pomponiaste kwiatostany pozostają nawet do przymrozków. Z uwagi na wrażliwość na mróz, po pierwszym przymrozku trzeba ściąć część nadziemną, a bulwy wykopać i przechować do wiosny w bezmroźnym miejscu.

wrzos pospolity - piękny jesienny ogród fot. Markus Baumeler - Pixabay.com
fot. Markus Baumeler - Pixabay.com

WRZOS POSPOLITY (Calluna vulgaris)

Typ: krzewinka
Wysokość: 15-30 cm
Dekoracyjność: sierpień-listopad

Niewielki, ale bardzo popularny kwiat jesieni, sadzony zarówno w ogrodach jak i w doniczkach. Występuje w wielu kolorowych odmianach. By rósł wiele lat najlepiej stworzyć dla niego wyodrębniony fragment ogrodu w słonecznym miejscu i koniecznie z przepuszczalną i kwaśną glebą.

aster krzaczasty - piękny jesienny ogród fot. iVerde
fot. iVerde

ASTER KRZACZASTY (Aster dumosus)

Typ: bylina
Wysokość: 30-40 cm
Dekoracyjność: lipiec-październik

Popularny niski marcinek, najlepiej prezentuje się w grupach na rabatach i jako roślina okrywowa, doskonale sprawdzi się także w doniczkach. Łacińska nazwa Aster pochodzi z greckiego asteros i oznacza gwiazdę. Po kwitnieniu (po pierwszych przymrozkach) pędy trzeba przyciąć nisko nad ziemią.

zimowit jesienny - piękny jesienny ogród fot. Manuel - Flickr CC BY-SA 2.0
fot. Manuel - Flickr - CC BY-SA 2.0

ZIMOWIT JESIENNY (Colchicum autumnale)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 15 cm
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Kwitnie w stanie bezlistnym i z daleka przypomina trochę wiosennego krokusa. Liście pojawiają się wiosną, ale zamierają w połowie lata. Bulwy sadzi się do ziemi na początku sierpnia i nie wykopuje przez kilka lat. Roślina bezpiecznie zimuje w gruncie. Uwaga, cała roślina trująca!

werbena patagońska - piękny jesienny ogród fot. Kerstin Riemer - Pixabay.com
fot. Kerstin Riemer - Pixabay.com

WERBENA PATAGOŃSKA (Verbena bonariensis)

Typ: roślina jednoroczna
Wysokość: 70-100 cm
Dekoracyjność: czerwiec-październik

Ostatnio bardzo popularna! Ma niezwykle romantyczny wygląd. Doskonale prezentuje się na rabatach kwiatowych, świetnie komponując się zarówno z roślinami kwitnącymi, jak i z trawami ozdobnymi. Przetrwa w gruncie tylko w czasie wyjątkowo łagodnej zimy, zwykle jednak przemarza.

Ogród piękny jesienią. LIŚCIE

Są najbardziej charakterystycznym elementem jesiennego ogrodu. Zielony barwnik (chlorofil) pod wpływem skracania się dnia i wydłużania nocy (oraz innych czynników) powoli zaczyna zanikać w liściach, a w jego miejscu pojawia się więcej żółtego ksantofilu, pomarańczowych karotenoidów oraz czerwonych i fioletowych antocyjanów. Najładniej przebarwiają się liście, jeśli latem nie było suszy, a jesień jest ciepła, słoneczna i sucha.

winobluszcz trójklapowy - ogród piękny jesienią fot Silvia _ Frank - Pixabay.com
fot Silvia _ Frank - Pixabay.com

WINOBLUSZCZ TRÓJKLAPOWY (Parthenocissus quinquefolia)

Typ: pnącze
Wysokość: 20 m
Dekoracyjność: październik-listopad

Gdy jego ciemnozielone liście zmieniają kolor na ogniście czerwony, widać go z daleka. Jesienią winobluszcz jest wręcz spektakularny! Najpiękniej wybarwia się w miejscach słonecznych. Świetnie porasta mury budynków, ogrodzenia i pergole. Można go także sadzić w doniczkach na balkonie. Jest łatwy w uprawie i zimotrwały. Bardzo szybko rośnie!

klon palmowy - ogród piękny jesienią fot. shell_ghostcage - Pixabay.com
fot. shell_ghostcage - Pixabay.com

KLON PALMOWY (Acer palmatum)

Typ: drzewo
Wysokość: 2-5 m
Dekoracyjność: maj-listopad

Małe drzewo o przepięknym, parasolowatym pokroju, doskonale nadającym się do małych ogródków, ogrodów orientalnych i do doniczek. Liście w zależności od odmiany mają kolor różowy, czerwony, purpurowy, kremowy, złocistożółty, czerwono-biały, żółto-zielony, czerwono-zielony. Jest wrażliwy na mróz.

sumak octowiec - ogród piękny jesienią fot. Marc Benedetti - Pixabay.com
fot. Marc Benedetti - Pixabay.com

SUMAK OCTOWIEC (Rhus typhina)

Typ: drzewo
Wysokość: 4-7 m
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Wielopienne drzewo o oryginalnych pierzastych liściach, które gdy przebarwiają się jesienią dają prawdziwy pokaz ognistych płomieni. Pięknie kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Ma bardzo małe wymagania i szybko się rozrasta, przez co często uważany jest za chwast.

trzemielina oskrzydlona - ogród piękny jesienią fot. iVerde
fot. iVerde

TRZMIELINA OSKRZYDLONA (Eonymus alatus)

Typ: krzew
Wysokość: 2-3 m
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Ta niezwykła roślina jest ozdobna przez cały rok, nie tylko jesienią. Ma ciekawe, korkowate pędy i oryginalne różowe owoce. Najpiękniej jednak prezentują się jej jesienne liście, gdy przebarwiają się na różne odcienie czerwieni. Po angielsku nazywana jest "burning bush", czyli "płonący krzew", bo dosłownie liście na niej goreją ognistą czerwienią.

kapusta ozdobna fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

KAPUSTA OZDOBNA (Brassica oleracea)

Typ: roślina jednoroczna
Wysokość: 40 cm
Dekoracyjność: wrzesień-listopad

Ozdobna kuzynka popularnego warzywa, ma jednak dekoracyjne fryzowane liście w różnych kolorach - od ciemnej zieleni, przez wesołe róże i fiolety, do chodnej i eleganckiej bieli. Doskonale wygląda na obwódkach niskich rabat oraz w doniczkach, jako wypełnienie kompozycji. Najlepiej wybarwia się w miejscach słonecznych.

Ogród piękny jesienią. OWOCE

Gdy z pędów zaczną opadać liście na pierwszy plan wychodzą niewielkie owoce, żarzące się ognistymi barwami (czerwonym, żółtym, pomarańczowym). Niektóre pędy są wręcz nimi oblepione. Wiele z nich pozostanie na nich aż do końca zimy, stanowiąc doskonały pokarm dla ptaków, a dla nas piękną ozdobę szaroburej scenerii. Im więcej słońca, tym owoce liczniejsze i ładniej wybarwione. Najlepiej prezentują się, gdy rosną w większych grupach.

pięknotka bodiniera  fot. Tangopaso - Public Domain - Wikimedia Commons
fot. Tangopaso - Public Domain - Wikimedia Commons

PIĘKNOTKA BODINIERA (Callicarpa bodinieri)

Typ: krzew
Wysokość: 3 m
Dekoracyjność: październik-grudzień

Największą ozdobą pięknotki są dekoracyjne, okrągłe fioletowe owoce, zebrane w skupiska. Roślina będzie intensywnie owocowała, jeśli obok siebie posadzisz dwa krzewy, by wzajemnie się zapylały. Dobrze rośnie także w donicy, ale źle znosi mrozy, wymaga więc okrywania.

irga pozioma - ogród piękny jesienią fot. M. Schuppich - Fotolia.com
fot. M. Schuppich - Fotolia.com

IRGA POZIOMA (Cotoneaster horizontalis)

Typ: krzew
Wysokość: 50-100 cm
Dekoracyjność: wrzesień-luty

Idealny do zadarniania nisko rozpościerający się krzew, z prawie poziomymi pędami i drobnymi ciemnozielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono, a w łagodne zimy nie opadają. Główną ozdobą są czerwone owoce, które przez całą zimę pozostają na krzewie.

dławisz okragłolistny fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons

DŁAWISZ OKRĄGŁOLISTNY (Celastrus orbiculatus)

Typ: pnącze
Wysokość: 15 m
Dekoracyjność: październik-grudzień

Liście ładnie przebarwiają się na pomarańczowo, ale główną ozdobą są owoce - kuliste żółte torebki,wewnątrz których znajdują się nasiona w czerwono-pomarańczowych osnówkach. Pamiętaj, że dławisz jest rośliną dwupienną - t.j. osobniki żeńskie wymagają zapylenia przez męskie.

ognik szkarłatny - ogród piękny jesienią fot. Julia Schwab - Pixabay.com
fot. Julia Schwab - Pixabay.com

OGNIK SZKARŁATNY (Pyracantha coccinea)

Typ: krzew
Wysokość: 2-3 m
Dekoracyjność: sierpień-grudzień

W sezonie ozdobą tego rozłożystego ciernistego krzewu są ciemnozielone liście, jesienią dojrzewają dekoracyjne kuliste owoce - żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone, oblepiające całe pędy. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki. Można także robić z nich konfitury.

kalina koralowa fot. Maryna_Shyshlo - Pixabay.com
fot. Maryna_Shyshlo - Pixabay.com

KALINA KORALOWA (Viburnum opulus)

Typ: krzew
Wysokość: 4 m
Dekoracyjność: wrzesień-grudzień

Szybko rosnący krzew, który najobficiej kwitnie w miejscu słonecznym. Kalina zakwita w maju i czerwcu, a kuliste owoce zaczynają dojrzewać we wrześniu. Czerwone korale kaliny to klejnoty jesiennego ogrodu. Są lekko trujące dla ludzi, ale chętnie są zjadane przez ptaki.

Ogród piękny jesienią. PĘDY

Po przekwitnięciu kwiatów i obumarciu pędów bylin przez pierwsze przymrozki na czoło wysuwają się pędy drzew i krzewów, dotąd niezauważone, skryte za bujnym listowiem. A kora wielu z nich potrafi być zaskakująco piękna - u niektórych gatunków jest intensywnie wybarwiona śnieżną bielą, jasną zielenią lub ognistą czerwienią, a czasem też dekoracyjnie pofałdowana i postrzępiona, często odchodzącą płatami. Warto je posadzić, by po sezonie wprowadzić oryginalne kolory i kształty do ogrodu.

dereń biały - ogród piękny jesienią fot. jamescade - Fotolia.com
fot. jamescade - Fotolia.com

DEREŃ BIAŁY (Cornus alba) ‘Elegantissima’

Typ: krzew
Wysokość: 3 m (można przycinać)
Dekoracyjność: październik-marzec

Kwitnie na biało, stąd jego nazwa. Największą ozdobą krzewu są czerwono zabarwione pędy – szczególnie widoczne w okresie bezlistnym, gdy zimą kontrastują z bielą śniegu. Krzew jest mało wymagający i dobrze rośnie w każdym ogrodzie. Kwitnie na biało, stąd jego nazwa.

leszczyna Contorta - ogród ozdobny jesienią fot. Helena Olena - Fotolia.com
fot. Helena Olena - Fotolia.com

LESZCZYNA POSPOLITA (Corylus avellana) ‘Contorta’

Typ: krzew
Wysokość: 1,5 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Mało wymagająca, wolno rosnąca, polecana do małych ogrodów. Liście ma podobne do leszczyny pospolitej, za to jej pędy fantazyjnie się wyginają, niektóre przypominają sprężynki. Szczególnie dekoracyjnie wygląda wczesną wiosną (luty/marzec), gdy na nagich pędach wiszą bazie.

brzoza pożyteczna - ogród ozdobny jesienią fot. Maglido-Photography - Fotolia.com
fot. Maglido-Photography - Fotolia.com

BRZOZA POŻYTECZNA (Betula utilis)

Typ: drzewo
Wysokość: 10 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Brzozy niesłusznie uważane są za pospolite. W okresie bezlistnym stanowią przepiękną ozdobę, gdy ich śnieżnobiałe pędy kontrastują z wszechobecną szarością. Biała kora, odchodząca płatami, była niegdyś wykorzystywana do pokrywania dachów oraz jako substytut papieru.

wierzba mandżurska Tortuosa fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons

WIERZBA MANDŻURSKA (Salix matsudana) 'Tortuosa'

Typ: drzewo
Wysokość: 5 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Zarówno liście, jak i pędy tej wierzby są fantazyjnie poskręcane. Pędy są często wykorzystywane do suchych bukietów i domowych dekoracji - zwykle przed świętami Wielkanocnymi. Nie wymaga żadnej pielęgnacji, rośnie na każdej glebie i jest w pełni mrozoorporna. Wskazane jest przycinanie i odmładzanie.

klon strzępiastokory - ogród ozdobny jesienią fot. iVerde
fot. iVerde

KLON STRZĘPIASTOKORY (Acer griseum)

Typ: drzewo
Wysokość: 6-9 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Powcinane liście klonu jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub pomarańczowy, ale główną ozdobą jest charakterystyczna kora, jak sama nazwa wskazuje - postrzępiona - gładka, lśniąca, cynamonowo-brązowa, złuszczająca się cienkimi, delikatnymi warstwami.
logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: Tesa Robbins - Pixabay.com

Zobacz też:

 

Zobacz najnowsze artykuły

kanny w ogrodzie fot. iBulb
KANNY (pacioreczniki) w ogrodzie. Uprawa najpopularniejszych gatunków i odmian Kanny, zwane paciorecznikami to jedne z najpiękniejszych kwitnących bylin ogrodowych.... więcej
dalie w ogrodzie fot. iVerde
DALIE w ogrodzie. Uprawa najpopularniejszych gatunków i odmian Tysiące zróżnicowanych odmian i łatwa uprawa – to bez wątpienia największe... więcej
derenie w ogrodzie fot. iVerde
DERENIE w ogrodzie. Uprawa najpopularniejszych gatunków i odmian Trudno sobie wyobrazić ogród bez dereni. Te bardzo zróżnicowane rośliny drzewiaste... więcej
bluszcz fot. Flower Council Holland
Rośliny ogrodowe: BLUSZCZ Tajemniczy i popularny bluszcz dostarcza dużo masy liściowej, stając się wyrazistym... więcej
planowanie ogrodu fot. Marina Lohrbach - Fotolia.com
Jak zaplanować ogród? Samemu czy z architektem? Praktyczny poradnik krok po kroku Koniec zimy to doskonały czas na planowanie ogrodu. Przyroda wciąż drzemie skąpana... więcej
zagadki przyrodnicze fot. Stepan Popov - Fotolia.com
Ogród dla dzieci. 50 ZAGADEK przyrodniczych Przydomowy ogród czy pobliska łąka to doskonałe miejsca do świetnej zabawy i...... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie

GALERIA

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńFiltry do stawów kąpielowych

Nie da się utrzymać sztucznego zbiornika bez odpowiednich urządzeń do oczyszczania wody. Filtracja w stawach kąpielowych jest zagadnieniem ...