Temat na czasie

Dlaczego FIKUS benjamina gubi liście?
fikus liście fot. Flower Council Holland
Fikus benjamina to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji i jego uprawa nie powinna sprawić trudności nawet początkującym ogrodnikom. Czasem jednak drzewko zaczyna gubić liście. Dzieje się to wtedy, kiedy fikus "jest w stresie", t.j. "gdy jest mu źle". Dowiedz się dlaczego fikus gubi liście i jak temu zapobiegać.  

tydzień w ogrodzie   20-11 - 26-11

kompostownik, fot. Euro-Matex
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada ...
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub świerkowymi ...
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma ...
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego), który zasysa liście, ściętą trawę, szyszki, gałązki i inne resztki roślinne. Odkurzacza można także używać jako dmuchawy usuwającej śmiecie z miejsc trudno dostępnych ...
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły /

BALKON z pomysłem. Kompozycje kwiatowe w doniczkach

Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon – wcale nie musisz rezygnować z marzeń - możesz zmienić go w piękny kolorowy ogród. Jeśli nie masz pomysłu, jak zmienić swój balkon – prezentujemy kilka kwiatowych kompozycji kwiatowych w doniczkach. Może te aranżacje będą dla Ciebie inspiracją.

ogród w doniczce na balkonie fot. Tanouchka - Fotolia

W Twoim stylu - ogród na balkonie

Balkon pełni na raz dwie funkcje – ozdobną i użytkową. Nie oznacza to jednak, że musi wyglądać szaro i nudno. Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w mały ogród – idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem. Mieszkając w bloku lub w domu z niewielkim tarasem wiele osób marzy o ogrodzie pełnym roślin.

Nawet niewielki balkon lub taras może stać się kwiatowym rajem. Aranżacja balkonu to powiększenie powierzchni mieszkania o kolejny pokój. Dobierz pojemniki tak, aby podkreślały piękno roślin - przeglądaj i szukaj inspiracji. Stwórz miejsce, które będzie idealne – właśnie dla Ciebie. Wybierając kwiaty, zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej.

kwiaty w doniczkach ogród balkon fot. Tanouchka - Fotolia
fot. Tanouchka - Fotolia

Ogród w doniczce - co posadzić na balkonie?

Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Głównym ograniczeniem jest niewielka powierzchnia do uprawy oraz problemy z zimowaniem na balkonie. Musimy zatem zrezygnować z drzew i krzewów, które wymagają dużo miejsca do wzrostu – zamiast nich wybierajmy odmiany karłowe:

  • rośliny iglaste: np. sosna czarna 'Helga' i 'Nana', kosodrzewina 'Gnom', tuje – kuliste: 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri' lub stożkowe: 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis', świerk biały – stożkowy 'Conica' lub kulisty 'Echiniformis' oraz wiele gatunków i odmian cyprysików i jałowców;
  • rośliny liściaste i kwiatowe: np. jesienne wrzosy i wrzośce, zimozielone pierisy, hebe, bukszpany, kolorowe żurawki i funkie zwane hostami oraz kwitnące cały sezon pięciorniki, róże, wiosenne mini forsycje, trawy ozdobne i bambusy, a także warzywa i zioła.
balkon ogród fot. Tanouchka - Fotolia
fot. Tanouchka - Fotolia

Dobierz gatunki odpowiednie do wielkości balkonu, pojemników, a co najważniejsze do ilości czasu który jesteś w stanie im poświęcić. Jeśli masz go niewiele to nie uprawiaj gatunków kłopotliwych w pielęgnacji – zamiast nich wybierz sezonowe rośliny doniczkowe – tzw. kwiaty balkonowe, które są łatwe w pielęgnacji i od razu wprowadzą radosny nastrój.

Niewielkim wysiłkiem i w krótkim czasie, możesz zmienić swój balkon w urocze miejsce oraz stworzyć wyjątkowy nastrój na cały sezon. Odpowiednio dobrane gatunki kwiatów sprawią, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Od lat na balkonach i tarasach królują pelargonie i surfinie - bardzo długo kwitną, jednak wymagają częstego podlewania i nawożenia. W pierwszej dziesiątce oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.

Lista roślin balkonowych jest długa - centra ogrodnicze co roku na wiosnę są pełne najprzeróżniejszych roślin i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem odpowiednich dla siebie.

Jednak „typowe balkonowe” dla wielu z nas są nudne, dlatego coraz częściej staramy się, aby nasze balkony i tarasy były coraz bardziej kolorowe, ale przede wszystkim oryginalne - szukamy więc rzadziej spotykanych gatunków i odmian kwiatów balkonowych.

Doniczkowe inspiracje - kompozycje kwiatowe na balkonie

kwiaty w doniczce kompozycja balkon

Kolorowe doniczkowe - mix kolorów i kształtów

Kwiaty najpiękniej wyglądają w towarzystwie – innych kwiatów. Już niewielka grupka roślin o różnych kształtach i kolorach wygląda bardzo efektownie. Dzięki olbrzymiej różnorodności barw i kształtów kwiatów łatwo stworzysz sezonową dekorację w Twoim stylu.

Na zdjęciu: różnokolorowe margerytki (Argyranthemum frutescens), szczawik o fioletowych liściach (Oxalis) i delikatnie zwisające kocanki (Helichrysum)

pnącze w doniczce powojnik clematis

Kolorowe pnącza w doniczkach

Posadź w jednej doniczce dwie odmiany powojnika zwanego clematisem. Stwórz podpórki w kształci wigwamu aby roślina mogła po niej wspinać tworząc kolorową piramidę. Dzięki temu nie będzie zajmować dużo miejsca i wymagać kratki jako podpory. Nie ustawiaj doniczki w miejscu narażonym na silne wiatry, gdyż mogłaby spaść.

W ten sam sposób możesz prowadzić wilec (Ipomea), kobeę pnącą (Cobea scandens) oraz nasturcję (Tropaeolum) lub bluszcz (Hedera).

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

Iglaki i inne rośliny zimozielone w doniczkach

Iglaki i rośliny o trwałych liściach swoją zieloną barwę zachowują nawet w zimie, dzięki czemu są ozdobą balkonów i tarasów przez cały rok. Wybór iglaków na balkon i taras jest olbrzymi - każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz gatunków o zielonych igłach są również o igłach srebrnych, złotych, cytrynowo żółtych i stalowo niebieskich. Można je łączyć z innymi iglakami lub bylinami i małymi krzewami zimozielonymi.

Na zdjęciu: iglak - cyprys (Cupressus), kolorowe liście - hebe (Hebe), sine liście i żółte kwiaty - rozchodnik (Sedum) i w metalowej puszcze - rumian (Cotula).

Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, mroźne, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie - powodujące silne wysuszenie liści i pędów.

niebieskie kwiaty doniczkowe

Kolor przewodni - niebieskie kwiaty doniczkowe

Jednokolorowe kompozycje barwne doskonale nadają się na małe powierzchnie. Wybierz rośliny o różnych kształtach liści aby kontrastowały z sobą. Wspólny kolor kwiatów „uporządkuje” kompozycję. Wiele kolorów mogłoby stworzyć niepotrzebne wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Na zdjęciu: lawenda francuska (Lavandula stoechas), nad nią po prawej - dzwonki (Campanula), poniżej - hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), obok w metalowej puszcze - aster (Aster) i w prawym dolnym rogu - hebe (Hebe).

romantyczny zakątek na balkonie

Romantyczny zakątek na balkonie

Posadź obok siebie delikatne rośliny o stonowanych kolorach i „zwiewnym” kształcie. Kolor biały, niebieski i fioletowy doskonale do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Dodatkowo źdźbła trawy i kwiaty lawendy delikatnie tańczą na wietrze. To idealne miejsce na poranną kawę i wieczorną lampkę wina.

Na zdjęciu: na stole - kalocefalus (Calocephalus), lawenda (Lavandula) i biała róża (Rosa), pod nimi ciemne liście dąbrówki (Ajuga). Pozostałe rośliny to:, fioletowe fiołki (Viola), bluszcz (Hedera), sukulenty: eszeweria (Echeveria) i rojnikowiec (Orostachys), niebieski aster (Aster), drobne listki w wiszącej doniczce - kocanki (Helichrysum), trawy – rozplenica (Pennisetum) i trzcinnik (Calamagrostis).

tuja i róża w doniczce

Na górze tuje, na dole róże - dwa poziomy w doniczce

Jeśli sadzisz rośliny szczepione na pniu warto wypełnić wolne miejsce w doniczce, sadząc tam rośliny kontrastujące kształtem i kolorem. Dzięki temu wykorzystasz puste miejsce i stworzysz oryginalną kompozycję. To doskonałe rozwiązanie dla małych balkonów gdzie liczy się każdy cm2 powierzchni.

Zamiast piennej tui i niskiej róży możesz posadzić różę szczepioną na pniu, a u „jej stóp” posadzić plektrantus czyli komarzycę lub koleus o kolorowych lisicach.

Skalniak w doniczce

Skalniak w doniczce

Na słonecznych balkonach możesz założyć mini skalniaczek. Wystarczy posadzić rośliny skalne, dobrze radzące sobie na stanowisku słonecznym i okresowym niedoborem wody.

W takiej kompozycji doskonale sprawdzą się rojniki (Sedum) i rozchodniki (Sempervivum)

zioła w doniczce na balkonie

Zioła w doniczce - zawsze pod ręką

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych - poza regularnym podlewaniem. Nawet jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce aby postawić kilka doniczek. Posadź zioła w skrzynce z rączką, aby można je było łatwo przenieść do kuchni, gdy będą potrzebne. Zioła są najbardziej aromatyczne gdy rosną na słońcu. Dowiedz się więcej z artykułu: Zioła na balkonie - wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie główne: fot. Tanouchka - Fotolia, kompozycje roślinne w doniczkach: fot. Flora Dania

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę? Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się... więcej
pelargonia pachnąca fot. DD Images - Fotolia.com
Pelargonia liściasta, nie tylko na komary! Zielone liście pelargonii pachnącej wydzielają przyjemny aromat, który nie dość,... więcej
pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe
Pelargonia na balkonie. Pomysły na kolorowe dekoracje Pelargonie, królowe balkonów są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dlatego... więcej
co posadzić na balkonie - gkrphoto - Fotolia
Doniczkowe inspiracje: Co posadzić na balkonie? Ogród na balkonie? Tak, to możliwe i wbrew pozorom, nie takie trudne. Nawet mała... więcej
uprawa pelargonii na balkonie fot. Pelargonium for Europe
Królowa na balkonie: Uprawa pelargonii w doniczce Pelargonia to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin... więcej
rośliny na balkonie
Sposoby na najpiękniejszy balkon i taras! Już najwyższy czas rozpocząć nowy sezon balkonowy i obsadzić skrzynie roślinami... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...