Logo
Logo

Ogrodzenie tymczasowe placu budowy: siatka czy panele?

Planujesz budowę? Sprawdź, jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć jej teren.

Dlaczego warto zabezpieczyć teren budowy?

  • Wszelkie materiały budowlane, sprzęt i narzędzia na niezabezpieczonym placu budowy mogą paść łatwym łupem złodziei.
  • Wejście na niezabezpieczony teren dla osób postronnych może skończyć się utratą zdrowia, a nawet życia.

A co mówią przepisy prawa budowlanego?

  • Przed rozpoczęciem robót budowlanych, należy odpowiednio zagospodarować i ogrodzić teren budowy.
  • Ogrodzenie terenu budowy powinno mieć minimum 1,5 m wysokości i nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi.
  • W strefach niebezpiecznych, w których istnieje ryzyko spadania przedmiotów (narzędzi, materiałów budowlanych) z wysokości, ogrodzenie powinno być postawione w odpowiedniej odległości od niosącego ryzyko budynku – ta odległość wynosi nie mniej niż 1/10 jego wysokości.

Czym zabezpieczyć budowę?

Najbardziej ekonomicznym, przez co i najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest siatka pleciona. Za jej pomocą z łatwością wyznaczysz teren budowy, montując ją nawet na drewnianych słupach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się tam, gdzie teren nie wymaga szczególnego zabezpieczenia przed kradzieżą, na przykład gdy budujesz się w bezpośrednim sąsiedztwie innych domów i możesz liczyć na „sąsiedzki monitoring”.

siatki plecione ocynkowane Agronet firmy Betafenc  

Jaką siatkę wybrać?

Wybierając siatkę do zabezpieczenia placu budowy, kieruj się jej jakością, bowiem ta wątpliwej jakości może szybko skorodować, narażając na niebezpieczeństwo osoby postronne – na przykład poranić dzieci bawiące się w pobliżu, a nawet, gdy zostanie przerwana – zachęcić je do wejścia na teren budowy.

Dlatego, choć siatka ma służyć tymczasowo, osobom remontującym lub stawiającym dom eksperci polecają wysokiej jakości siatki plecione ocynkowane Agronet firmy Betafence - siatki te możesz z łatwością zamontować na słupach tymczasowych lub tych, które zostały po wcześniejszym ogrodzeniu (do słupów stalowych można przymocować siatkę drutem wiązałkowym, do drewnianych – zagiętymi gwoździami).

Ogrodzenie z systemu panelowego

Na uboczu możesz być spokojny o budowę, o ile na jej terenie nie przechowujesz materiałów budowlanych, różnego rodzaju sprzętu i narzędzi. Jeżeli jednak swoje mienie pozostawiasz bez nadzoru, budowę taką warto zabezpieczyć tymczasowym systemem panelowym. Teren budowy zabezpieczony takimi panelami już z daleka wygląda na bardziej niedostępny i zniechęca złodziei do podejmowania prób wejścia na chroniony teren.

  ogrodzenie Tempofor F od Betafence

Ponieważ koszty takiego rozwiązania są wyższe, niż koszty związane z zabezpieczeniem terenu siatką tymczasową, można rozważyć wypożyczenie tymczasowego systemu ogrodzeniowego.

Z drugiej strony, niektóre systemy tymczasowe, oferowane przez wiodących producentów, są przystosowane do wygodnego przechowywania, a ich trwałość, dzięki najwyższej jakości, zapewniona jest na całe lata - można więc z łatwością je przechowywać i wykorzystywać wielokrotnie.

Ogrodzenie z paneli tymczasowych nie tylko odpowiednio zabezpieczy budowę, ale także ułatwi dostęp na jej teren osobom uprawnionym i maszynom budowlanym (niektóre systemy mogą być uzupełnione przenośnymi bramami przesuwnymi i furtkami).

Wytrzymała konstrukcja z ocynkowanych profili tymczasowego systemu ogrodzeniowego Tempofor F od Betafence gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Źródło: Betafence

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl