Temat na czasie

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zabezpieczenie roślin przed zimą
Pytanie czytelnika: Sezon ogrodniczy powoli się kończy i czas zacząć myśleć o nadchodzącej zimie. Mam w ogrodzie różne rośliny. Niektóre pewnie są wrażliwe na mrozy. Co, jak, czym i kiedy zabezpieczyć?  

Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Artykuły /

Okrywanie roślin na zimę. Porady ekspertów

Gdy opadną już pierwsze liście z drzew, a ranki witają nas rześkim, chłodnym powietrzem to znak, że jesień zawitała już do nas na dobre. I chociaż pora ta ma w sobie wiele uroku, to wiąże się także z ważnymi pracami w ogrodzie m.in. z odpowiednim przygotowaniem roślin do niskich temperatur, mrozu, wiatru – po prostu do zimy.

okrywanie roślin na zimę - materiały fot. Rolmarket


Jesienny, arktyczny chłód to znak, że zima stoi tuż za progiem. Jest to zatem najlepszy moment, aby odpowiednio zatroszczyć się o rośliny w ogrodzie, zarówno te zasadzone w ziemi, jak i te umiejscowione w pojemnikach, donicach, koszach. Jedne możemy przenieść w cieplejsze miejsca, gdzie nie będą narażone na zimowe warunki pogodowe, natomiast inne musimy okryć odpowiednio przeznaczonymi do tego materiałami. I choć najlepszą zimową pierzynką dla roślin byłby puszysty, biały śnieg, to jednak nie możemy zakładać, że tegoroczna zima dostarczy nam go w odpowiedniej ilości.

Przy planowaniu wykonania zabezpieczenia roślin należy pamiętać, że nie wszystkie wymagają naszej pomocy i otulenia. Są jednak takie, które bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nie przetrwać zimy. Są to m.in. róże, różaneczniki, wrzosy, magnolie, hortensje, hibiskusy, klony palmowe, rododendrony oraz niektóre byliny.

To, w jaki sposób rośliny znoszą zimową aurę, zależy od ich stopnia przystosowania do naszego zmiennego klimatu. Wiele z nich poprzez długoletnie bytowanie zdążyło się już zaaklimatyzować, inne natomiast, z uwagi na swoją delikatność lub świeże nasadzenie, wymagają okrycia.

Ważne jest jednak to, aby nie dokonywać tego zabiegu zbyt wcześnie, ponieważ może to doprowadzić do zaparzenia, a w rezultacie do gnicia zielonych pędów roślin. Pierwsze jesienne przymrozki nie stanowią jeszcze zagrożenia dla roślin, wręcz je hartują. Natomiast, gdy termometr wskazuje już temperaturę około – 5 °C, to znak, że czas otulić nasze zielone okazy w ogrodzie.

Ekspert radzi

Gdy nadchodzi jesień, nasi klienci zaczynają poszukiwać produktów przydatnych podczas przygotowywania roślin do zimy. Pojawiają się wówczas pytania dotyczące tego, czym okrywać rośliny na zimę oraz kiedy rozpocząć proces otulania drzew, krzewów i innych roślin znajdujących się w ogrodzie.

Odpowiadając, zawsze staramy się informować, aby nie wykonywać tego zbyt wcześnie, ponieważ możemy doprowadzić do zaparzenia się pędów i tym samym do zniszczenia roślin. Pamiętajmy, że jeśli serwisy pogodowe informują o jesiennych przymrozkach w granicach około -5 °C to znak, że czas osłonić rośliny.

Jeżeli chodzi natomiast o wybór odpowiedniego materiału, polecamy stosowanie białej agrowłókniny okryciowej o gramaturze 50 g. Doskonale sprawdza się jako otulina dla roślin, chroniąc je przed wiatrem i mrozem, jednocześnie dostarczając im światło, powietrze i wodę. Prawidłowe jej użytkowanie i zamocowanie sprawi, że ochroni nasze rośliny podczas zimowej aury.

W sklepie ogrodniczym Rolmarket.pl klienci znajdą szeroki wybór agrowłóknin służących do okrywania roślin, zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci kapturów oraz rękawów ochronnych.

Joanna Bojarska - Rolmarket.pl

Joanna Bojarska
Kierownik Działu Sprzedaży w internetowym sklepie ogrodniczym Rolmarket.pl

Czym i jak okrywać rośliny?

Materiały do zabezpieczenia roślin na zimę możemy podzielić na:

  • naturalne, wprost z ogrodu;
  • gotowe, czyli te zakupione w sklepie ogrodniczym.

Do naturalnych zaliczamy liście, słomę, trociny czy torf. Spadające liście z drzew nadają się do okrywania bylin cebulowych oraz roślin, których części naziemne znikają jesienią. Słoma natomiast przepuszcza powietrze i dzięki temu sprawdza się przy okrywaniu krzewów różanych. Stroisz (mieszanka gałązek drzew iglastych) może zostać wykorzystany jako osłona roślin zimozielonych. Korę, torf i trociny można zastosować do okrycia roślin bylinowych, a także w formie kopczyków, zabezpieczając przed mrozem korzenie drzew i krzewów.

Z kolei gotowym do kupienia, ale sprawdzonym i skutecznym materiałem do zabezpieczenia roślin przed zimowym chłodem jest agrowłóknina biała. Doskonale zabezpiecza i chroni rośliny, nie zaparzając ich tak jak folia.

biała agrowłóknina okryciowa fot. Rolmarket.pl
Fot. Sklep internetowy Rolmarket.pl

Agrowłóknina okryciowa – czym jest i jaką wybrać do osłony roślin?

Agrowłóknina okryciowa jest materiałem stosowanym do ochrony roślin przed niskimi temperaturami, śniegiem oraz mroźnym i suchym wiatrem. Spełnia dwie zasadnicze funkcje: chroni, zatrzymując ciepło i wilgoć, a jednocześnie umożliwia przenikanie niezbędnych substancji odżywczych, światła, powietrza i wody.

Dla porządku warto przypomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje agrowłóknin:

  • białą agrowłókninę okryciową przeznaczoną właśnie do otulania roślin zimą;
  • agrowłókninę ściółkującą stosowaną do eliminacji chwastów, występującą w kolorze brązowym, zielonym oraz czarnym.

Na zimę do okrywania drzew, krzewów i innych wymagających zabezpieczenia roślin stosujemy agrowłókninę białą o grubości 50 g/m², która chroni i dostarcza to, co niezbędne do życia: światło, powietrze, wodę.

Zamocowanie agrowłókniny jest bardzo proste, ale wymaga ostrożności i precyzji, aby nie uszkodzić rośliny. Jeżeli mocujemy agrowłókninę na rośliny znajdujące się w ziemi, to w celu stabilnego jej przytwierdzenia doskonale sprawdzą się kołki wykonane z mocnego tworzywa sztucznego.

Z kolei na drzewa i krzewy niezbędny będzie rękaw lub kaptur ochronny wykonany z agrowłókniny o gramaturze 50 g/m². Są to materiały bardzo łatwe w nałożeniu i zawiązaniu – w zależności od potrzeby, można je zawiązywać sznurkiem od góry i dołu (rękaw ochronny) lub tylko od dołu (kaptur ochronny). Po nałożeniu kaptura, wystarczy zacisnąć go za pomocą wszytego sznurka ściągającego – najlepiej tuż przy samym podłożu.

kaptury z agrowłókniny fot. Rolmarket.pl
Fot. Sklep internetowy Rolmarket.pl


Podsumowując, należy pamiętać, że przygotowanie roślin do przetrwania srogiej zimy i otulenie ich czy to naturalnymi materiałami pochodzącymi wprost z naszego ogrodu (torf, liście, słoma itp.), czy specjalnie do tego stworzoną agrowłókniną, jest bardzo ważną czynnością ogrodniczą i warto wykonać ją w odpowiednim czasie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy być spokojni, że rośliny przetrwają zimę, a wiosną ponownie ruszą do pełnego rozkwitu.

Źródło: Rolmarket.pl

Zobacz najnowsze artykuły

Rodzaje agrowłókniny Maria Godfrida Pixabay 1200 x 900 px
Rodzaje agrowłókniny do ogrodu. Jak je stosować? Agrowłóknina, czyli włóknina polipropylenowa to jeden z materiałów chętnie... więcej
chroby warzyw fot. atimedia - Pixabay.com
Jak zimują choroby warzyw? Co zrobić, by ograniczyć ich występowanie? Choroby nękające rośliny warzywne to utrapienie każdego ogrodnika. Zanim jednak... więcej
podlewanie roślin zimą fot. nd700 - Fotolia
Podlewanie roślin zimą Mogłoby się wydawać, że pogrążony w zimowym śnie ogród nie wymaga naszej... więcej
Okrywanie róż na zimę
Okrywanie róż na zimę. Porady ekspertów Obniżająca się temperatura i coraz krótszy dzień zwiastują nadciągającą... więcej
Hodowla czy uprawa
Jak wyhodować nową odmianę róży? Porady ekspertów Hodowla róż to tworzenie nowych odmian poprzez krzyżowanie dwóch roślin matecznych.... więcej
Jak zabezpieczyć rośliny przed solą drogową
Jak zabezpieczyć rośliny przed solą drogową? Sól drogowa łatwo rozpuszcza lód i śnieg, dlatego w okresie zimowym chętnie... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Czy warto malować pnie drzew owocowych na biało? Jak uprawiać "świąteczne" rośliny doniczkowe? Jak uprawiać hippeastrum (amarylis) w domu? Jak uprawiać szlumbergerę w domu?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień