Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Ostrzenie narzędzi ogrodniczych - jak i czym to zrobić?

Jak i czym najlepiej naostrzyć narzędzia ogrodowe? Na pytanie czytelnika odpowiada Matt Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

ostrzenie noża ogrodniczego

Kluczem do właściwego naostrzenia danego narzędzia jest przyjrzenie mu się uważnie i zrozumienie, w jaki sposób tnie; np. niektóre sekatory mają fabrycznie wykonany frez (pod odpowiednim kątem) na obu ostrzach, u innych zaś znajduje się on tylko na jednym ostrzu.

Podczas ostrzenia upewnij się, czy zastosowałeś taki sam kąt ostrzenia jak producent. By to zrobić, uchwyć ostrze w imadle lub zacisku i przeciągnij po nim pilnik do ostrzenia pod właściwym kątem.

Podobnie naostrzysz motyki, kosy i szpadle. W wypadku większych sekatorów najlepiej odkręcić rączki i naostrzyć ostrza osełką, podobnie jak zrobiłbyś to pilnikiem. Do wygiętych ostrzy użyj okrągłej osełki. W sprzedaży znajdziesz także ostrzałki do ostrzenia na sucho lub na mokro – w tym drugim przypadku ostrzy się pod warstwą oleju, dla czystszego i jeszcze lepszego efektu.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...