Temat na czasie

Kwiaty na cmentarz. Jak udekorować grób?
kwiaty na cmentarz fot. Roseta Urbalive
Aby udekorować nagrobek żywą zielenią, należy zdecydować się na gatunki, które nie wymagają szczególnej opieki, są wytrzymałe na niekorzystne czynniki i długo zachowują walory dekoracyjne. Które rośliny nadają się więc na cmentarz?  

Twój ogród / Oświetlenie / Artykuły /

Oświetlenie wokół domu i w ogrodzie

Zaprojektowanie funkcjonalnego i pięknego oświetlenia zewnętrznego wymaga doświadczenia i wyobraźni. Dom zmienia się niewiele, ale ogród wygląda zupełnie inaczej w różnych porach roku, zmienia się też z biegiem lat, bo rosną otaczające go drzewa i krzewy.

fot. Milantex


Dobrze jest, jeśli powierzamy przygotowanie projektu ogrodu architektowi krajobrazu, który zaprojektuje też oświetlenie domu i jego otoczenia: roślin, altany, oczka wodnego i elementów małej architektury ogrodowej, jak ogrodzenie, murki oporowe, pergole itp. Projektant może przygotować komputerowe wizualizacje różnych wariantów oświetlenia, uwzględniające także zmianę pór roku, co ułatwi nam podjęcie decyzji.


Oświetlenie wokół domu

Brama wjazdowa musi być oświetlona, byśmy mogli ją wygodnie otwierać i zamykać oraz widzieli wejście na posesję, by sprawdzić np. kto stoi przy furtce. Do oświetlenia bramy często wykorzystuje się silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu. Czujnik musi być tak dobrany i umieszczony, by rzeczywiście reagował na ruch w interesującym nas obszarze, ale jego czułość nie powinna być zbyt wysoka, by nie reagował niepotrzebnie na małe zwierzęta (np. kota sąsiadów).

Lampa z czujnikiem ruchu
Podświetlona tabliczka z numerem posesji
Lampa z czujnikiem ruchu. Trzeba zadbać, by czujnik objął swoim zasięgiem cały interesujący nas obszar
fot. Lange Łukaszuk
Podświetlona tabliczka z numerem posesji, umieszczona przy furtce lub na ścianie domu, to drobiazg, który z pewnością docenią odwiedzający nas wieczorem goście
fot. Lange Łukaszuk

Podjazd i garaż

Droga prowadząca do domu i garażu nie musi być aż tak intensywnie oświetlona jak brama wjazdowa. Można zastosować oprawy najazdowe – ukryte w  nawierzchni podjazdu. Sam wjazd do garażu powinien być oświetlony dodatkową lampą, ważne, by dawała ona intensywne światło od razu po włączeniu, a więc powinna być wyposażona w żarówkę tradycyjną lub halogenową.

Drzwi wejściowe

Tu dobrego oświetlenia wymagają schody, na których często jest ślisko i mogą być nawet oblodzone. Światło powinno także padać na klamkę i zamki.

Elewacja

Oświetlenie elewacji wymaga  starannego ustawienia jego źródeł, by nie świeciły bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

Lampy oświetlające drogę do garażu
Strukturę elewacji uwydatniona przez światło
Reflektory z regulowaną w pionie i poziomie pozycją głowicy
Mur wzdłuż podjazdu to doskonałe miejsce na lampy oświetlające drogę do garażu
fot. Spotline
Strukturę elewacji uwydatnia światło ukierunkowane równolegle do powierzchni ścian
fot. Spotline
Reflektory z regulowaną w pionie i poziomie pozycją głowicy umożliwiają precyzyjne ustawienie kierunku padania światła
fot. Milantex


Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlając ogród, pamiętajmy o oświetleniu ścieżek, i to nie tylko ze względów użytkowych, ale również dla przydania uroku ogrodowi. Oświetlone altanki, oczka wodne, fontanny i kaskady też wyglądają bardzo efektownie.

Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, lampy pływające lub zatapialne z niezależnie zasilanymi różnobarwnymi diodami umożliwiają  dowolne zmiany barwy światła. Nie chodzi tu o migoczące jarmarczne światełka – odpowiednio sterowana taka lampa diodowa umożliwia uzyskanie dowolnej barwy światła (przez wymieszanie barw podstawowych w odpowiednich proporcjach).

Oświetlane rośliny nie powinny rzucać plątaniny cieni na ścianę domu. Podświetlając ogród, warto uwzględnić potrzeby roślin oraz nocnych owadów.

Światło o dużym udziale czerwieni w widmie jest szczególnie przydatne w ogrodach zimowych, przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza kiełkowanie roślin.
W takiej roli najlepiej  sprawdzają się sodówki wysokoprężne. Nie jest natomiast wskazane używanie ich do celów dekoracyjnych, bo w ich świetle zieleń wygląda nocą mniej korzystnie.

Owady nocne najsilniej reagują na światło zimne (o niebieskim odcieniu). Szczególnie przyciąga je światło świetlówek i rtęciówek wysokoprężnych, wskutek czego często giną od zetknięcia się z rozgrzaną powierzchnią lampy lub pożarte przez czyhające w jej pobliżu drapieżniki. Z drugiej strony w takim świetle zieleń wygląda bardzo korzystnie. Jeśli jednak oświetlimy taras energooszczędnymi świetlówkami (rurowymi lub kompaktowymi), to będą one przyciągać owady.

W związku z tym wiele opraw do oświetlenia ogrodu jest przystosowanych do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni, bo nie przyciągają one owadów  (dotyczy to np. sodówek), jednak takie światło nie jest korzystne do oświetlania zieleni i lepiej zastosować je tylko przy tarasie i grillu.

Jarosław Antkiewicz

Zobacz najnowsze artykuły

oświetlenie domu i ogrodu fot. Philips Lighting
Ogród dekoracyjny po zmroku: Jak zaplanować oświetlenie ogrodowe? Oświetlenie ogrodowe jest nie mniej istotne od domowego. Podczas planowania traktuje... więcej
oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu fot. Tema
Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - dekoracyjne i praktyczne Właściwie dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko podkreśli wygląd naszego... więcej
Oświetlenie w ogrodzie (fot. Ze-Si)
Oświetlenie w ogrodzie: górne, punktowe, w podłożu i lampy solarne Lampy nie tylko pozwalają bezpiecznie użytkować ogród po zmroku. Odpowiednio... więcej
fot. Wirtua Garden
Oświetlenie ogrodu - źródła światła Oświetlając ogród warto poeksperymentować i celowo użyć źródeł światła,... więcej
Ścienna lampa solarna (fot. Aquael)
Oświetlenie ogrodowe, czyli jakie lampy i gdzie najlepiej zamontować Właściwe oświetlenie ogrodowe uatrakcyjni posesję, odstraszy włamywaczy, sprawi,... więcej
fot. tomasz (zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)
Podświetlone oczko wodne i rośliny w ogrodzie Ogród może być nastrojowym, tajemniczym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Trzeba... więcej
zobacz wszystkie

Pozostałe porady

zobacz wszystkie
Zobacz także
Jesienne sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych Okrywanie roślin na zimę. Porady ekspertów Sadzenie róż z gołym korzeniem! Porady ekspertów Kiedy wykopać cebulki letnich kwiatów?
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Cień