zygokaktus, schlumbergera, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Schlumbergera, kaktus bozonarodzeniowy, grudnik

Schlumbergera truncata

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: ozdobne liście, ozdobne kwiaty, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, łososiowe, purpurowe, różowe
 • okres kwitnienia: I, XII
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: pojemniki, roślina dekoracyjna, wnętrza

Schlumbergera to bardzo popularna roślina doniczkowa, kwitnąca w okresie Bożego Narodzenia. Jej pielęgnacja nie jest trudna jednak aby zakwitła potrzebuje dwóch okresów spoczynku.

Schlumbergera znana jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus bożonarodzeniowy, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy.

Pomimo tak wielu imion najczęściej nazywa się ją schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Nazwa rodzaju pochodzi od francuskiego kolekcjonera kaktusów - F. Schlumbergera. Schlumbergera (Schlumbergera) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest epitifem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach.

Pokrój schlumbergery jest zwisający, pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha), z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami.

Schlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10 ºC). Schlumbergera, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Po kwitnieniu roślina musi przejść 8 tygodniowy spoczynek (bez podlewania i nawożenia).

Inne zdjęcia tej rośliny Schlumbergera, zygokaktus, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Inne rośliny w podgrupie:
Alokazja (Alocasia) fot. Biuro Kwiatowe Holandia Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...