Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczać larwy komarnicy?

Te zamieszkujące w ziemi paskudy zniszczą twój trawnik, a nawet zmiotą z powierzchni siewki i małe rośliny. Pippa Greenwood wyjaśnia, jak rozprawić się z larwami komarnicy.

Pippa zwalcza szkodniki: Larwy komarnicy

Larwalna postać komarnicy – o walcowatym kształcie i szarobrązowym ubarwieniu, beznoga – dorasta do 4,5 cm długości. Dorosłe komarnice nie powodują szkód wśród roślin.

Szkody/objawy żerowania

Plaga larw komarnicy jest jednym z głównych powodów powstawania żółtawobrązowych łat obumierającej trawy. Ponadto murawa może zostać zorana przez głodne drapieżniki – zwłaszcza borsuki, lisy, sroki, wrony i szpaki – w poszukiwaniu larw. W miejscach, gdzie się one gnieżdżą, jesienią widoczne są chmary dorosłych owadów (komarnic). Jeśli zima jest łagodna, larwy kontynuują żerowanie, a ślady zniszczeń będą widoczne przed końcem zimy.

Atakowane rośliny

Trawy, zwłaszcza gazonowe (trawnikowe), najczęściej padają ofiarą larw komarnicy. Siewki lub młode warzywa i rośliny ozdobne również mogą być przez nie zaatakowane. Poznasz to po tym, że zwiędły w wyniku uszkodzenia korzeni.

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Wrzesień-Październik 2015


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...