Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  

słownik

Acidofit Akarycydy Alpinarium Altana Arboretum Architektura krajobrazu Areola Atraktanty Bakteriocydy Biohumus Blaszka liściowa Bonsai Boskiet Botanika Broderia Bulwa Bylina Byliny nie zimujące w gruncie Byliny zimujące w gruncie Cabinet Cebula Centrum ogrodnicze Chlorofil Chochoł Choroba bakteryjna Choroba fizjologiczna Choroba grzybowa Chwast Ciecz użytkowa Darń Dendrologia Dojrzałość zbiorcza owoców Doniczka Ekologia Epifity Etykieta-instrukcja stosowania środka ochrony roślin Fauna Feromony Flora Florystyka Fotosynteza Fungicydy Gabion Gazon Gleba Glebogryzarka Hartowanie Herbicydy Hodowla roślin Hydroponika Insektycydy Inspekt Jagodnik Jesień Keramzyt Klomb Kompost Kompostowanie Kompostownik Korzeń Krzew Krzewinka Kwiat Las Lato Liść Makroelementy Mieszaniec Mieszaniec F1 Mikoryza Mikroelementy Motylkowate Nasiona Nawozy mineralne Nawozy organiczne Nawozy zielone Nawożenie Nawóz Ochrona roślin Oczko wodne Ogrodnictwo Ogród botaniczny Ogród owocowy Ogród przydomowy Okres wegetacji Oranżeria Owoc Parter Pergola Perlit Pestycydy PH Piaskowanie trawnika Pikowanie Planty Płodozmian Pnącze Podłoże ogrodnicze Pomnik przyrody Przerzedzanie zawiązków Rabata Repelenty Rezerwat przyrody Rosarium Roślina dwupienna Roślina jednopienna Roślina jednoroczna Roślina mięsożerna Roślina owadożerna Rozsada Sad Sadownictwo Skalniak Skaryfikacja nasion Soliter Storczykowate Stroisz Sukulenty Systematyka Szkodnik Szkółkarstwo Ściółkowanie Środki ochrony roślin Taras Topiar Torf Trawnik Trejaż Warzywniak Warzywnik Wiosna Wrzosowate Wrzosowisko X Ziemia Zima Zioła Żyzność gleby
a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w x y z wszystkie
ABC ogrodnika / Artykuły /

Planowanie i zakładanie ogrodu - poradnik dla początkujących

Na każdej działce można zaprojektować i wykonać piękny i funkcjonalny ogród. Bez względu na to czy jesteś posiadaczem dużego ogrodu, czy małego przydomowego ogródka. Planowanie i zakładanie ogrodu nie jest trudne kiedy wiesz jak to zrobić. Przeczytaj nasze porady.

planowanie i zakładanie ogrodu fot. Andreas Krappweis SXC

Planowanie wymarzonego ogrodu - konieczny jest projekt

Planowanie ogrodu zaczynamy od sporządzenia projektu. Nasze myśli wymagają wizualizacji! Dopiero ujrzenie na pa pierze projektu ogrodu pozwala ocenić jego wady i zalety. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe.

Analiza potrzeb i możliwości

Zanim zaczniesz marzyć o swoim ogrodzie zrób analizę swoich potrzeb i możliwości - zastanów się, co już masz oraz czego chcesz.

Co mam?

 • wymierz swoją działkę, sprawdź jak duży jest plac, jaki ma kształt, gdzie jest położony, jakie panują w nim warunki,
 • zastanów się, czy posiadasz zasoby finansowe, które możesz przeznaczyć na założenie ogrodu lub/i wynajęcie architekta.

Czego chcę?

 • zastanów się jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród oraz jakie rośliny lubisz najbardziej,
 • przede wszystkim zastanów się dobrze, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. To pozwoli Ci wybrać odpowiedni styl ogrodu.

Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan swojej posesji. Nie musi to być dzieło sztuki, gdyż wielokrotnie będziesz go poprawiać. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, z czasem będziesz uzupełniać go o nowe elementy, aż wreszcie... narysujesz od nowa.

Warto narysować choćby ogólny zarys ogrodu w skali - np. 1:100. Na planie powinny być zaznaczone wszystkie stałe obiekty - dom, garaż, ścieżki ogrodowe i drogi. Aby ułatwić to zadanie, nanieś na rysunek siatkę kwadratów o boku np. 1 m2.

Pomyśl czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa owocowe, warzywa a może tylko kwiaty lub zupełnie coś innego. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty? Wybór należy do Ciebie. Szukając inspiracji warto odwiedzić ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.

Nasz ogród powinien tworzyć spójna całość z domem, dlatego powinniśmy o nim pomyśleć już na etapie powstawania projektu domu. Najlepiej, gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem. Pomyśl o swoim ogrodzie jako o zewnętrznym pokoju swojego domu. Warto, aby dom i ogród były utrzymane w tym samym stylu.

Materiały dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom - np. cegły lub kamień. Jeśli to możliwe zastosuj na tarasie takie same płytki, jakie masz w domu, dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu.

Nie zapomnij o tarasie

Doskonałym miejscem w ogrodzie jest taras, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Taras jest łącznikiem między domem i ogrodem warto, więc udekorować go roślinami w doniczkach. Będzie on przede wszystkim miejscem spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.

taras i ogród fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
Planowanie i zakładanie ogrodu Planowanie i zakładanie ogrodu
Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi, fot. Bev Lloyd-Roberts, SXC.jpg
Ogród najlepiej ogrodzić żywopłotem, jednak nie z każdej strony. Kwadratowy lub prostokątny ogród z nasadzeniami wzdłuż wszystkich 4 granic i trawnikiem pośrodku jest zwyczajny i nudny. Wykorzystując żywopłoty ogród można podzielić na "pokoje", fot. Luiz Pinheiro, SXC.jpg

Kącik wypoczynkowy

W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł ukryć się przed okiem sąsiadów. Może to być kącik wypoczynkowy przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować w odosobnionej części ogrodu, wśród bujnej roślinności. Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.

Plac zabaw dla dzieci

Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w pewnej odległości od zbiornika wodnegoBoisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.

kącik wypoczynkowy w ogrodzie fot. artemtation Pixabay Public Domain CC0
fot. artemtation Pixabay Public Domain CC0
Planowanie i zakładanie ogrodu Planowanie i zakładanie ogrodu
Aby ścieżki były funkcjonalne, muszą mieć odpowiednią szerokość. Nie mogą być zbyt wąskie, bo nie będą dobrze spełniać swojej roli, fot. Michael Faes SXC. Projektu ogrodu nie da się stworzyć w 5 minut. Trzeba przeanalizować bardzo wiele elementów, tak aby wszystkie połączyć w jedną spójną całość, fot. Renaude Hatsedakis, SXC

Drogi i ścieżki ogrodowe

Warto już na samym początku zaprojektować drogi prowadzące do wszystkich ważnych miejsc w ogrodzie. Powinny prowadzić do najczęściej odwiedzanych obiektów, takich jak altana czy huśtawka. Zapewni to wygodę i zapobiegnie wydeptywaniu trawnika. Ścieżki służą do wygodnej komunikacji, ale mogą być także ozdobą ogrodu.

Gdzie umieścić architekturę ogrodową?

Blisko domu

Najintensywniej użytkowana jest zazwyczaj część ogrodu wokół domu, wymaga ona przemyślanego zagospodarowania.

 • mała architektura ogrodowa fot. Lorraine Shorten Pixabay Public Domain CC0
  Nie zapomnij o małej architekturze ogrodowej - jest ona równie ważna co rośliny rosnące w ogrodzie.
  Taras powinien być łącznikiem między domem i ogrodem (dobrze, jeśli jest duży, by można było organizować na nim spotkania towarzyskie i udekorować roślinami w doniczkach).

 • Grill najwygodniej zaplanować blisko domu, a dookoła pozostawić dużo miejsca (przyda się podczas spotkań towarzyskich).

 • Ognisko jest polecane tylko do dużego ogrodu, musi znajdować się bowiem z dala od granicy działki.

 • Warzywnik i ogródek ziołowy dla wygody warto zaplanować blisko domu.

 • Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od oczka wodnego.

 • Oczko wodne powinno być widoczne z domu lub z tarasu. Najlepiej, jeśli jest oddalone od drzew liściastych, które mogłyby je zaśmiecać. Warto posadzić przy nim rośliny, które będą go zacieniać (w ciągu dnia zbiornik może być nasłoneczniony przez 5 - 6 godzin).

Daleko domu

W oddalonych od domu zakątkach ogrodu warto przewidzieć ścieżki, aby móc swobodnie spacerować wśród bujnej roślinności.

 • Altana i inne obiekty służące do wypoczynku biernego najlepiej zaplanować w miejscu odosobnionym, z ładnym widokiem na ogród. W altanie znacznie oddalonej od budynku można urządzać małe przyjęcia nie kolidujące z codziennym życiem pozostałych domowników.

 • Boisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andreas Krappweis, SXC

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

narzędzia ogrodnicze fot. Cellfast
Ogrodowi pomocnicy: Niezbędne narzędzia ogrodowe Aby nasz dom ładnie się prezentował, należy zadbać o jego bezpośrednie otoczenie,... więcej
kupowanie roślin przez internet fot. simoballero - Fotolia.com
Czy warto kupować rośliny przez Internet? Wiosna to znakomity czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu,... więcej
nawożenie roślin fot. singkham - Fotolia.com
Jak uniknać błędów w nawożeniu roślin? W każdym ogrodzie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.... więcej
co to za roślina fot. PiLensPhoto - Fotolia
Podobne nazwy, różne rośliny Dla wielu początkujących ogrodników poznanie prawidłowych nazw roślin stanowi... więcej
jak kupować rośliny do ogrodu fot. ajlatan - Fotolia.com
Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę! Wiosna i jesień to czas, kiedy najczęściej kupujemy nowe rośliny. Oba terminy... więcej
odzież ochronna bhp w ogrodzie fot. alexshyripa - Fotolia.com
BHP w ogrodzie - jak bezpiecznie wykonywać prace ogrodowe? Prace ogrodowe nie zawsze należą do łatwych i jeśli będziemy wykonywać je w... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...