Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Po co szczepi się rośliny?

Dowiedz się po co szczepi się drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne. Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

szczepione drzewko owocowe fot. Calyponte GFDL Wikimedia Commons

Szczepione drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy szczepimy z wielu powodów. Dla ogrodników najważniejszym z nich jest to, że szczepienie pozwala zapanować nad ostateczną wielkością rośliny, więc można dobrać odpowiednie drzewo do posiadanej przestrzeni. Dla szkółek istotne jest również, że szczepienie przyspiesza proces rozmnażania roślin.

kilka odmian szczepionych na jednym drzewku owocowym
Na drzewkach „przeszczepianych” rośnie kilka odmian naraz.

Szczepienie w podstawowej formie polega na połączeniu dwóch różnych fragmentów żywego materiału roślinnego – zrazu (górny element) i podkładki – tak, aby powstał jeden organizm. U większości drzew owocowych punkt szczepienia znajduje się u podstawy pnia i ma postać wyraźnego zgrubienia.

W ich przypadku zraz, pochodzący z jednej z tysięcy odmian uprawnych, łączy się z podkładką wybraną spośród ograniczonej liczby roślin o określonej sile wzrostu.

W wyniku zabiegu powstaje roślina, której górna część ma liście, kwiaty i owoce pożądanej odmiany, natomiast jej tempo wzrostu zależy od wigoru podkładki.

Szkółki oferują jabłonie szczepione na różnych podkładkach: od superkarłowych M27, przez karłowe M8 i półkarłowe M26, po bardzo silnie rosnące MM11 lub M25 (najczęściej wykorzystywane). Powstały na potrzeby komercyjnej produkcji – stąd ich niezbyt fantazyjne nazwy. Dla innych drzew owocowych dostępny jest nieco mniejszy wybór podkładek.

sadzenie szczepionego drzewka owocowego
David radzi: Szczepione drzewka i krzewy sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły w pojemniku szkółkarskim.

Wybierając podkładkę, warto wziąć pod uwagę, jaką glebą dysponujemy – niektóre podkładki lepiej radzą sobie na określonych typach ziemi. Więcej informacji na temat podkładek dla drzew owocowych znajdziesz na: www. orangepippintrees.co.uk i walcotnursery. co.uk [www.sps.agro.pl, www.sps.agro.pl].

W sprzedaży są również drzewka „przeszczepiane”. W górnej części mają wszczepione co najmniej dwie odmiany (pędy szczepi się w koronie drzew).

Sprawy praktyczne Jak sama nazwa wskazuje, z podkładek karłowych uzyskuje się niewielkie drzewka lub wręcz krzewy. Najlepiej sprawdzają się one w gruncie, gdyż ten sposób uprawy zapewnia im wilgotność w sposób bardziej stały niż uprawa w donicach, nawet największych. Z takich drzewek uzyskamy jednak niewiele owoców.

Aby mieć ich więcej i uprawiać drzewka w donicach, warto skorzystać z podkładek półkarłowych, gdyż lepiej radzą sobie z trudniejszymi warunkami, wiążącymi się z uprawą w pojemniku.

Jeżeli zamierzasz uprawiać formowane drzewko owocowe (kordon, palmeta, wachlarz), wówczas podkładka umiarkowanie rosnąca zapewni roślinie odpowiednią siłę wzrostu, aby dawała się formować i przycinać do pożądanego kształtu.

Inne szczepione rośliny

róża szczepiona
Róże
Większość odmian róż szczepi się na silnie rosnącej podkładce z róży rdzawej, ponieważ radzi sobie ona świetnie na wielu rodzajach gleby i w różnych warunkach uprawy. Mocny pień róży sztamowej pochodzi z podkładki, zaś odmiana jest szczepiona na górze.
pomidory szczepione
Pomidory
Pomidory, papryki, bakłażany i dynie coraz częściej dostępne są jako rośliny szczepione. Zastosowane podkładki są odporne na choroby odglebowe. Takie rośliny często kwitną i owocują wcześniej i obficiej niż nieszczepione.
klony szczepione
Klony
Niektóre odmiany klonów trudno jest ukorzenić z sadzonek, dlatego wybraną odmianę szczepi się metodą okulizacji na otrzymaną z nasion podkładkę. Tak jak w przypadku innych drzew ozdobnych, należy usuwać odrosty poniżej miejsca szczepienia.
piwonie szczepione
Piwonie drzewiaste
Podczas gdy gatunki podstawowe, takie jak peonia żółta czy Paeonia suffruticosa, uprawia się z nasion, a więc rosną one na własnych korzeniach, formy uprawne piwonii drzewiastej szczepi się na podkładkach z piwonii zielnej. Rośliny sadzimy głęboko, aby uniknąć pojawiania się odrostów z podkładki.

Czytelnicy radzą... jak uprawiać rośliny szczepione

Do uprawy jabłoni na ubogiej, piaszczystej glebie wybierz podkładkę o dużej sile wzrostu, gdyż superkarłowe podkładki produkują w takich warunkach słabe drzewka.
Carol Lewis, Suffolk
Umieść miejsce okulizacji u róż równo z poziomem gleby, gdyż ograniczy to liczbę odrostów.
Alan Grahamson, e-mail
Uważaj, aby odchwaszczając, nie uszkodzić rośliny motyką poniżej miejsca okulizowania, bo pobudzi to ją do wytwarzania odrostów.
Ellen Court, Shropshire
Kiedy mocno przycinasz szczepioną roślinę, nie rób tego poniżej miejsca szczepienia, bo usuniesz w całości atrakcyjną odmianę szlachetną.
Carmel Anders, e-mail
Na młodych szczepionych drzewkach usuń największe przyrosty pojawiające się na szczycie rośliny, aby zmniejszyć nacisk na punkt szczepienia – poczekaj, aż rozwinie się i wzmocni.
Micheal Hopkins, e-mail
Zapewnij szczepionym roślinom dobry start, zasilając glebę kompostem ogrodowym podczas sadzenia. Takie rośliny są najczęściej drogie i nie chcemy ich stracić.
Pete Fogle, W. Yorkshire

Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016
zdjęcia: Neil Hepworth, Jason Ingram, Jonathan Buckley, Tim Sandall, Gstockstudio/Fotolia,
zdjęcie tytułowe: Calyponte / GFDL / Wikimedia Commons


Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...