Temat na czasie

Choinka w doniczce. Jak wybrać i pielęgnować?
choinka w doniczce fot. gpointstudio - Fotolia.com
Wiele osób rezygnuje z zakupu ciętej choinki na Święta, gdyż nie chce niszczyć pięknych, naturalnych drzewek. Poza tym, żywe drzewka to coroczny wydatek, w przeciwieństwie do wieloletnich dekoracji z tworzywa sztucznego. Choinka w doniczce to "złoty środek" - będzie żywą bożonarodzeniową dekoracją, a później ozdobą działki lub ogrodu.  

słownik

Acidofit Akarycydy Alpinarium Altana Arboretum Architektura krajobrazu Areola Atraktanty Bakteriocydy Biohumus Blaszka liściowa Bonsai Boskiet Botanika Broderia Bulwa Bylina Byliny nie zimujące w gruncie Byliny zimujące w gruncie Cabinet Cebula Centrum ogrodnicze Chlorofil Chochoł Choroba bakteryjna Choroba fizjologiczna Choroba grzybowa Chwast Ciecz użytkowa Darń Dendrologia Dojrzałość zbiorcza owoców Doniczka Ekologia Epifity Etykieta-instrukcja stosowania środka ochrony roślin Fauna Feromony Flora Florystyka Fotosynteza Fungicydy Gabion Gazon Gleba Glebogryzarka Hartowanie Herbicydy Hodowla roślin Hydroponika Insektycydy Inspekt Jagodnik Jesień Keramzyt Klomb Kompost Kompostowanie Kompostownik Korzeń Krzew Krzewinka Kwiat Las Lato Liść Makroelementy Mieszaniec Mieszaniec F1 Mikoryza Mikroelementy Motylkowate Nasiona Nawozy mineralne Nawozy organiczne Nawozy zielone Nawożenie Nawóz Ochrona roślin Oczko wodne Ogrodnictwo Ogród botaniczny Ogród owocowy Ogród przydomowy Okres wegetacji Oranżeria Owoc Parter Pergola Perlit Pestycydy PH Piaskowanie trawnika Pikowanie Planty Płodozmian Pnącze Podłoże ogrodnicze Pomnik przyrody Przerzedzanie zawiązków Rabata Repelenty Rezerwat przyrody Rosarium Roślina dwupienna Roślina jednopienna Roślina jednoroczna Roślina mięsożerna Roślina owadożerna Rozsada Sad Sadownictwo Skalniak Skaryfikacja nasion Soliter Storczykowate Stroisz Sukulenty Systematyka Szkodnik Szkółkarstwo Ściółkowanie Środki ochrony roślin Taras Topiar Torf Trawnik Trejaż Warzywniak Warzywnik Wiosna Wrzosowate Wrzosowisko X Ziemia Zima Zioła Żyzność gleby
a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w x y z wszystkie
ABC ogrodnika / Artykuły /

Podobne nazwy, różne rośliny

Dla wielu początkujących ogrodników poznanie prawidłowych nazw roślin stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy zupełnie różne gatunki noszą bardzo podobne nazwy lub są do siebie łudząco podobne. Zobacz kilka najpopularniejszych przykładów częstych błędów w nazewnictwie roślin.

co to za roślina fot. PiLensPhoto - Fotolia

Czasami trudno zapamiętać prawidłową nazwę rośliny. Nie jest to łatwe, nawet dla profesjonalnych ogrodników. Jest jednak spora grupa roślin, których nazwy stanowią problem jedynie dla początkujących. Niektóre gatunki są do siebie bardzo podobne z wyglądu, inne mają bardzo zbliżone nazwy, co może prowadzić do małego zamieszania. Niekiedy jego skutkiem jest przypisanie jednej roślinie nazwy zarezerwowanej dla zupełnie innego gatunku.

Z czasem błędna nazwa tak się utrwala, że przez większość z nas zostaje uznana za prawidłową. W potocznym języku taki błąd nie jest zwykle zbyt dotkliwy, kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, gdy chcemy kupić sadzonki konkretnej rośliny lub szukamy informacji na temat jej uprawy. Podobnych problemów możemy uniknąć, jeśli będziemy znali prawidłowe nazwy roślin, które nas interesują. Oto kilka przykładów:

Bez czy lilak?

Jednym z gatunków, który chyba najczęściej zdarza się nam niewłaściwie nazywać jest lilak pospolity określany potocznie jako bez. Niepoprawna nazwa tak bardzo do niego przylgnęła, że niewiele osób uznaje ją za błędną. Określenie zaczyna się nawet pojawiać w niektórych publikacjach ogrodniczych, co świadczy o tym, jak bardzo stało się popularne. Jeśli jednak zaczniemy poszukiwać fachowych informacji na temat bzu, znajdziemy pod tą nazwą zupełnie inne gatunki, wyglądające całkiem inaczej i należące do innej rodziny botanicznej niż interesujący nas lilak.

bez czarny fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Bez czarny
(Sambucus nigra)

fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
lilak kwiat fot. violetta - Pixabay.com
Lilak pospolity
(Syringa vulgaris)

fot. violetta - Pixabay.com

Jaśmin czy jaśminowiec?

Jeszcze większy błąd popełnimy, poszukując informacji na temat jaśminu. Licząc na znalezienie wiadomości o uprawie pięknego, kwitnącego wiosną w ogrodach krzewu jaśminowca, znajdziemy rośliny należące do zupełnie innego, najczęściej tropikalnego gatunku (np. jaśmin wonny), który z pewnością nie będzie nadawał się do uprawy w naszym ogrodzie. Obie rośliny nie tylko będą miały inny wygląd i wymagania, ale też będą należały do różnych rodzin botanicznych (jaśmin do oliwkowatych, a jaśminowiec do hortensjowatych).

jaśmin lekarski fot.  C T Johansson - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Jaśmin lekarski
(Jasminum officinale)

fot. C T Johansson / CC BY-SA 3.0 / Link
jaśminowiec fot. frankenbille - Pixabay.com
Jaśminowiec wonny
(Philadelphus coronarius)

fot. frankenbille - Pixabay.com

Lilia czy liliowiec?

Coraz częściej mylimy też rośliny doskonale nam znane, czego przykładem mogą być choćby atrakcyjne lilie i piękne liliowce. Rośliny posiadają wprawdzie podobnie wyglądające kwiaty, ale należą do zupełnie innych rodzin botanicznych i mają różne wymagania uprawowe. Lilie to rodzaj bylin cebulowych, obejmujący wiele gatunków roślin, różniących się wyglądem i wymaganiami. Liliowce to z kolei kępiaste i wytrzymałe byliny kłączowe, posiadające ogromne bogactwo atrakcyjnych odmian. Bardzo ważną cechą, różniącą obie rośliny są też ich kwiaty, które w przypadku lilii są trwałe i doskonale nadają się do cięcia, natomiast w przypadku liliowców, utrzymują się na pędach tylko przez jeden dzień i raczej nie nadają się do wazonu.

lilia ogrodowa fot. Luidmila Kot - Pixabay.com
Lilia ogrodowa
(Lilium hybridum)

fot. Luidmila Kot - Pixabay.com
liliowiec ogrodowy fot. Jan Haerer - Pixabay.com
Liliowiec ogrodowy
(Hemerocallis hybrida)

fot. Jan Haerer - Pixabay.com

Robinia czy akacja?

Kolejnym popularnym błędem jest nazywanie robinii akacjowej akacją. Podobnie jak w przypadku poprzednich gatunków, obie rośliny bardzo się od siebie różnią i choć należą do tej samej rodziny bobowatych, wyglądają całkiem inaczej i mają zupełnie inne wymagania. Kwitnące na biało robinie to bardzo popularne w Polsce dzikie i ogrodowe krzewy, natomiast akacje to kwitnące zwykle na żółto drzewa lub krzewy z egzotycznym rodowodem (zasiedlają tropikalne rejony świata).

robinia liść fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Robinia akacjowa
(Robinia pseudoacacia)

fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
akacja liść fot. CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Akacja
(Acacia)

fot. CC BY-SA 3.0 / Link

Amarylis czy hipeastrum?

Zaskoczeniem może być dla nas także roślina, którą znajdziemy pod nazwą amarylis, gdyż zamiast okazałych, dużych, barwnych kwiatów, należących tak naprawdę do hipeastrum, znajdziemy rośliny o mniejszych kwiatach w liliowo-różowym kolorze. Oba gatunki zaliczane są wprawdzie do tej samej rodziny amarylkowatych, ale kwitną o różnych porach, mają inny cykl rozwojowy i inne wymagania.

amarylis fot. KENPEI -  CC BY 3.0 - Wikimedia Commons
Amarylis
(Amaryllis)

fot. KENPEI / CC BY 3.0 / Link
hippeastrum fot. Arpingstone - Public Domain - Wikimedia commons
Hipeastrum
(Hippeastrum)

fot. Arpingstone / Public Domain / Link

Kasztan czy kasztanowiec?

Błędne nazewnictwo roślin, może wiązać się jednak nie tylko z problemami w poszukiwaniu informacji lub z daremnym oczekiwaniem na kwiaty, ale też dużo groźniejszymi konsekwencjami. Przykładem może być nasz kasztanowiec zwyczajny (biały), popularnie i błędnie nazywany kasztanem (który jest zupełnie innym gatunkiem). Obie rośliny nie tylko należą do innych rodzin botanicznych i mają inne wymagania uprawowe, ale też posiadają różne owoce.

Szukając informacji na temat kasztanów, możemy się dowiedzieć, że ich owoce są jadalne i bardzo smaczne. Jeśli w oparciu o tą wiedzę postanowimy przejść się jesienią do parku, zebrać kilka owoców kasztanowca i przyrządzić je na gorąco, może skończyć się to dla nas bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi, gdyż w przeciwieństwie do prawdziwych kasztanów, owoce naszego kasztanowca są nie tylko niejadalne, ale nawet trujące.

kasztanowec pospolity fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Kasztanowiec pospolity
(Aesculus hippocastanum)

fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
kasztan jadalny fot. Werner Griesbach - Pixabay.com
Kasztan jadalny
(Castanea sativa)

fot. Werner Griesbach - Pixabay.com
owoce kasztanowca fot. Couleur - Pixabay.com
owoce kasztanowca
fot. Couleur - Pixabay.com
kasztany jadalne fot. Couleur - Pixabay.com
kasztany jadalne
fot. Couleur - Pixabay.com

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: PiLensPhoto - Fotolia.com

Zobacz też:


Pozostałe artykuły

narzędzia ogrodnicze fot. Cellfast
Ogrodowi pomocnicy: Niezbędne narzędzia ogrodowe Aby nasz dom ładnie się prezentował, należy zadbać o jego bezpośrednie otoczenie,... więcej
kupowanie roślin przez internet fot. simoballero - Fotolia.com
Czy warto kupować rośliny przez Internet? Wiosna to znakomity czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu,... więcej
nawożenie roślin fot. singkham - Fotolia.com
Jak uniknać błędów w nawożeniu roślin? W każdym ogrodzie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.... więcej
jak kupować rośliny do ogrodu fot. ajlatan - Fotolia.com
Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę! Wiosna i jesień to czas, kiedy najczęściej kupujemy nowe rośliny. Oba terminy... więcej
odzież ochronna bhp w ogrodzie fot. alexshyripa - Fotolia.com
BHP w ogrodzie - jak bezpiecznie wykonywać prace ogrodowe? Prace ogrodowe nie zawsze należą do łatwych i jeśli będziemy wykonywać je w... więcej
Warzywnik w skrzynkach, fot. M. Szymanska.jpg
Warzywnik dla początkujących: Kilka roślin uprawowych na początek Wiele osób chciałoby hodować warzywa, jednak niektórym wydaje się to skomplikowane.... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńŚwierk, jodła czy sosna? Jaką CHOINKĘ wybrać na Boże Narodzenie?

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. ...