Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród naturalny według Mai Popielarskiej

Chcesz aby Twój ogród, pełen pięknych roślin, był w zgodzie z naturą? Przeczytaj porady Mai Popielarskiej w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” i dowiedz się jak stworzyć i pielęgnować naturalny ogród. Poznaj także kilka przepisów na naturalne nawozy oraz środki ochrony roślin i dowiedz się jak je stosować.

Naturalny ogród - jak go stworzyć?

Wymagania roślin

Dostosuj gatunki roślin do panujących w ogrodzie warunków (gleba, klimat) lub zapewnij im takie, jakich wymagają. Rośliny osłabione łatwiej poddają się chorobom i szkodnikom. Zwróć uwagę, która roślina potrzebuje więcej cienia, słońca lub wilgoci, a która wymaga tego w mniejszym stopniu.

Bioróżnorodność

Dbaj o różnorodność w ogrodzie, czyli o bogactwo gatunków, zarówno flory, jak i fauny.

[Sadź jak najwięcej gatunków rodzimych oraz tych, które są pożyteczne dla dzikiej fauny - t.j.: rośliny miododajne (będące źródłem cennego nektaru i pyłku - niezbędnego dla zapylaczy: pszczół miodnych, murarek, motyli i wielu innych); krzewy owocowe (które w okresie zimowym stanowią pokarm dla ptaków); chwasty (będące pokarmem dla gąsienic pięknych motyli). Jeśli Twój ogród będzie różnorodny w gatunki roślin, odwiedzą go wtedy najróżniejsze zwierzęta. Zadbaj także o nie: stwórz wodopoje (dla ptaków, owadów, małych ssaków, płazów i gadów); zbuduj i zawieś budki i karmniki dla ptaków (pokarm przyciągnie je do ogrodu, a dzięki budkom lęgowym, założą w nim gniazda); zbuduj hotele dla owadów (to doskonałe zimowe schronienie dla dzikich zapylaczy i drapieżników) - red.]

Naturalna ochrona

Zdrowe rośliny z pewnością możemy zachować dzięki wykorzystywaniu naturalnych metod ochrony roślin. Posługuj się zatem EM-ami, czyli pozytywnymi mikroorganizmami. Stosuj metody walki biologicznej, np. nicienie przeciwko opuchlakom (uwielbiają różaneczniki i powojniki) i samodzielnie przygotuj preparaty ochronne na bazie roślin!

Obserwuj rośliny! W początkowej fazie ataku szkodników lub chorób nawożenie jest skuteczniejsze. Metody biologiczne trzeba stosować systematycznie i należy pamiętać, że zawsze działać będą delikatniej niż metody chemiczne. Po chemiczne substancje sięgamy ostrożnie, zgodnie z zaleceniami i bez przekraczania dawek.

naturalny ogród fot. Frantisek Krejci - Pixabay.com
fot. Frantisek Krejci - Pixabay.com
naturalny ogród fot. Jeffrey Wilson - Pixabay.com
fot. Jeffrey Wilson - Pixabay.com

Naturalne metody pielęgnacji - nawożenie i ochrona roślin

Popiół z ogniska lub kominka

Działanie:
Odkwaszanie i użyźnianie podłoża działa odstraszająco na ślimaki. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów.

Przygotowanie i zastosowanie:
Mieszamy zimny popiół z ziemią, w której będą sadzone kwiaty. Sypiąc wokół roślin kręgi z popiołu, tworzymy pylistą barierę dla ślimaków. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska oraz pod rośliny iglaste.  Popiół z ogniska wymieszany z korą może posłużyć jako okrycie roślin wrażliwych na mróz.

Woda z mydłem

Działanie:
Zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki.

Przygotowanie i zastosowanie:
Wystarczy spryskać lub przemyć rośliny rozpuszczonym w wodzie szarym mydłem i odczekać do dnia następnego. Kolejnego dnia zmyć z roślin zraszając samą wodą. Czynność można powtarzać kilkakrotnie w ciągu tygodnia.

naturalny ogród fot. sPenicillins - Pixabay.com
fot. sPenicillins - Pixabay.com
naturalny ogród fot. Couleur - Pixabay.com
fot. Couleur - Pixabay.com

Woda z czosnkiem lub cebulą

Działanie:
Zwalczanie mszycy, przędziorków, tarczników i innych. Wzmacnia i zabezpiecza rośliny przed niektórymi chorobami grzybowymi i roztoczami.

Przygotowanie i zastosowanie:
500 g rozgniecionych cebul i ząbków czosnku na 10 litrów wody. Moczymy przez noc, a już na drugi dzień można opryskać rośliny.

Nawóz z pokrzyw

Działanie:
Poprawia wzrost roślin oraz tworzenie się chlorofilu. Zwabia dżdżownice, które użyźniają glebę. Stosuje się jako preparat przeciwko szkodnikom oraz chorobom grzybowym.

Przygotowanie i zastosowanie:
Zbieramy młode liście i pędy pokrzywy jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Rośliny zalewamy wodą i zostawiamy przygotowany nawóz aż sfermentuje (do 2 tyg.)

Łupiny po orzeszkach ziemnych

Działanie:
Wspomagają drenaż roślin doniczkowych.

Przygotowanie i zastosowanie:
Wysyp pokruszone łupiny orzeszków ziemnych na warstwę drenażu w donicy. Stanie się ona lżejsza i zużyjemy mniej podłoża. Aby ziemia nie przedostawała się przez dno doniczki, wyłóż je bibułkowym filtrem do kawy, który przepuści wodę, ale zatrzyma cząsteczki ziemi.

Porady Mai Popielarskiej w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Więcej na www.pomagamypszczolom.pl
zdjęcie tytułowe: WDnet Studio - Pixabay.com

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl