Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Porady architekta krajobrazu: Projektowanie ogrodu a preferencje kolorystyczne

Podczas aranżacji ogrodu, dużą rolę odgrywa odpowiednie dobranie roślin pod względem kolorystycznym. Paleta barw roślin dostępnych na rynku jest nieskończenie duża. Możemy wybrać rośliny w jednej tonacji kolorystycznej, bądź stworzyć różnobarwną tęczową kompozycję roślin. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Projektowanie kolorowego ogrodu rozpoczynamy od określenia preferencji. Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, w otoczeniu których czuje się dobrze. Niektóre kolory pobudzają nas do życia, a inne odbierają energię. Wprowadzając odpowiednie barwy do ogrodu możemy oddziaływać na  samopoczucie nasze oraz bliskich. Ogród powinien współgrać z towarzyszącymi mu budynkami, a przede wszystkim z ich wnętrzami. Całość musi być spójna i harmonijna. Barwy nie mogą nas przytłaczać czy niepokoić.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Kolorowe ogrody kwiatowe

Obecnie najmodniejsze są ogrody jednokolorowe, różnorodne w tonacji jednego koloru. Przeciwieństwem są ogrody w mocnych barwach czerwieni, purpury, różu. Barwy te mogą być łączone zarówno na zasadzie harmonijnych kompozycji, jak i mocnych kontrastów. Innym sposobem na kolor w ogrodzie jest stworzenie zielonej struktury drzew i krzewów i dodanie do tego kwitnących kolorowych kwiatów oraz barwnych detali w postaci donic czy ławek.

Zobacz rośliny w Twoich ulubionych kolorach
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com
biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
     

Kolor w ogrodzie to nie tylko kwiaty

Barwę mają również liście, pędy, owoce, mała architektura. Liście nabierają barw nie tylko jesienią, mogą być również kolorowe od wiosny aż do zimy. Jest wiele odmian krzewów, ale też bylin, które mogą poszczycić się liśćmi purpurowymi, żółtymi czy srebrnymi. Niektóre rośliny mają liście wielobarwne, na przykład zielone z jasnym obrzeżeniem lub pstrokato nakrapiane.

Są też gatunki, które zmieniają barwę liści w kolejnych stadiach rozwoju - jako młode są pomarańczowe, potem zaś zmieniają swój kolor na żółty czy nawet czerwony. Dla osób pragnących mieć w ogrodzie zawsze jakiś zielony element jest bogata gama roślin zimozielonych. Posługując się nimi, możemy stworzyć piękne kompozycje, które będą doskonałym tłem dla naszych dodatków, czyli kwiatów.

kolorowe owoce jarzębiny fot. Merja Partanen - Pixabay.com kolorowe liście sumaka fot. Gaby Stein - Pixabay.com
   

Jesienią nasz ogród urozmaicają kolorowe owoce i owocostany. Często pozostają na roślinach aż do wiosny. Są pokarmem dla ptaków i innych zwierząt. Kolorystyka owoców jest bardzo szeroka. Od białych i różowych owoców śnieguliczki, przez żółcie, pomarańcze i czerwienie ognika czy jarzębiny, aż do czarnych owoców bzu. Ciekawa jest również ich wielkość i kształt.

 

Dowiedz się więcej:

Bardzo dekoracyjnym elementem są pędy krzewów i drzew. Derenie w zależności od odmiany mają barwę zieloną, żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Złotlin chiński o zawsze zielonych pędach pięknie kontrastuje z żółtymi kwitami które go pokrywają.

Również wierzby mają bardzo zróżnicowane kolory, a także czasem pogięte pędy. Jest wiele innych gatunków roślin o ozdobnych pędach, również korze.

Ogród ma być naszą oazą spokoju, miejscem do odpoczynku. Dlatego nieważne jaka aktualnie panuje moda, najważniejsze abyśmy to my byli zadowoleni z efektu.

Twój Ogród Marzeń

Twój Ogród Marzeń
Projektowanie Ogrodów Kraków
Pracownia Architektury Krajobrazu
www.twojogrodmarzen.pl

 

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl