Temat na czasie

ZIMOWANIE PELARGONII.­ Jak przechowywać kwiaty balkonowe przez zimę?
zimowanie pelargonii fot. Moja Pelargonia
Koniec sezonu nie musi oznaczać końca dla kwitnących pelargonii. Stosując się do kilku zaleceń można je łatwo przezimować. Potrzebne jest jednak chłodne i jasne pomieszczenie i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przechowywać pelargonie przez zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.  

tydzień w ogrodzie   20-11 - 26-11

kompostownik, fot. Euro-Matex
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada ...
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub świerkowymi ...
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma ...
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego), który zasysa liście, ściętą trawę, szyszki, gałązki i inne resztki roślinne. Odkurzacza można także używać jako dmuchawy usuwającej śmiecie z miejsc trudno dostępnych ...
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Architektura i meble / Artykuły /

Propozycja mebli ogrodowych wykonanych z 10 różnych materiałów

Producenci coraz bardziej starają się nadążać za trendami - wytwarzają więc meble ogrodowe z trwałych materiałów, a jednocześnie o dizajnerskim wyglądzie, tak samo efektowne i wygodne, jak te do salonu. Niestety ich cena niekiedy przewyższa cenę dobrej kanapy. Z pewnością jednak każdy znajdzie coś dla siebie - do siedzenia, huśtania, a nawet leżenia.

Plastikowe krzesła w kolorze limonki, brązu i antracytu (fot. Castorama)

Koszty mebli ogrodowych

Komplet mebli ogrodowych nabędziemy za:

 • metalowe 1000-1500 zł;
 • aluminiowe 1000-2000 zł;
 • sosnowe 150-500 zł;
 • z drewna bangkirai ok. 2000 zł;
 • z drewna eukaliptusowego 1000-2000 zł;
 • rattanowe 700-2500 zł;
 • z technorattanu 1000-4000 zł;
 • plastikowe 200-600 zł.

Najpierw określ styl

Mała architektura do ogrodu to spory wydatek, a rozmaitość produktów i rozwiązań jest ogromna. Aby mieć pewność, że będą pasować do siebie nawzajem, do charakteru ogrodu czy elewacji domu, warto uwzględnić je w projekcie zagospodarowania działki.

Unikajmy różnorodności stylów i materiałów. Nowoczesna architektura budynku zazwyczaj nie pasuje do półkolistych pergoli i wiklinowych mebli. Kamień, klinkier, ceramika, drewno oraz metal wyglądają naturalnie i szlachetnie, natomiast niektóre plastikowe detale (donice, figurki) mogą popsuć cały efekt. Szczególnie w małym ogrodzie liczy się dbałość o szczegóły.

3 najważniejsze kwestie przy wyborze mebli:

 • Solidność wykonania - aby jak najdłużej cieszyć się meblami, wybierzmy najsolidniejsze, na jakie nas stać. Zwróćmy uwagę na warunki gwarancji oraz czy wymagają konserwacji, czy może są zabezpieczone.
 • Komfort użytkowania - sprawdźmy, czy meble są wygodne i mają regulowane oparcia. Ważne też, by były stabilne, lekkie (jeśli często będziemy je przenosić), dawały się składać, a po złożeniu zajmowały jak najmniej miejsca. Dobrze, jeśli pokrowce łatwo się zdejmują i można je prać.
 • Dopasowanie stylistyczne - pamiętajmy również, że styl mebli nie może być oderwany od stylu ogrodu i elementów małej architektury.

Najpopularniejsze są meble z plastiku, drewna, wikliny i metalu (często są połączeniem tych materiałów). Najmniej pielęgnacji wymagają te z tworzyw sztucznych i metalu, a najwięcej - z drewna krajowego oraz wikliny i rattanu.

Zobacz także: Meble ogrodowe dekoracyjne i funkcjonalne

Meble stalowe i żeliwne

Meble metalowe należą do najbardziej wytrzymałych - zimą mogą pozostawać na dworze. Ponadto są stabilne, co bardzo się liczy podczas użytkowania na zewnątrz. Mogą mieć zarówno formę nowoczesną, jak i staroświecką, wprowadzającą nutę romantyzmu.

Ich wadą jest jednak to, że są ciężkie i zimne. Często wytwarza się je zatem w połączeniu z drewnem, by na oparciu, siedzisku czy podłokietnikach uniknąć wrażenia chłodu lub nagrzania od słońca.

Konserwacja mebli metalowych

Meble zabezpieczone przemysłowo (poprzez oksydowanie, chromowanie, malowanie proszkowe lub powleczenie plastikiem) są odporne, nie ma konieczności ręcznego malowania ich środkami antykorozyjnymi i można je myć ręcznie lub myjką ciśnieniową.

Krzesła składane jedno w drugie (fot. Emef) Krzesła składane (fot. Emef)
Krzesła składane jedno w drugie (fot. Emef). Krzesła składane zajmują mało miejsca
(fot. Emef).

Meble kamienne

Wytwarza się je z piaskowca, granitu lub marmuru (są też produkty z konglomeratu). Z powodu dużego ciężaru (ława kamienna może ważyć 250 kg) meble te zwykle traktuje się jako stałe wyposażenie ogrodu. Często ustawia się je w eksponowanych miejscach działki, rzadziej na tarasie.

Konserwacja mebli kamiennych

Kamienne elementy (zarówno mebli, jak i małej architektury ogrodowej) zabezpiecza się po dokładnym ich umyciu i wysuszeniu. Można zastosować preparat woskowy lub silikonowy, który wciera się miękką ściereczką i następnie poleruje powierzchnię. Do konserwacji nadają się również impregnaty do konkretnych gatunków kamienia.

Meble aluminiowe

Z lekkim aluminiowym leżakiem bądź fotelem można wędrować tam, gdzie ogród jest w danym czasie najpiękniejszy. Dodatkowo producenci wyposażają te wyroby w systemy łatwego składania. Meble aluminiowe mają współczesne wzornictwo i są bardzo trwałe - mogą przez cały rok stać na zewnątrz. Minusem jest chyba tylko cena.

VADEMECUM dla kupujących meble ogrodowe

Meble aluminiowe (fot. Emef) Kosz rattanowy (fot. Calamus Rotan)
Mebli aluminiowych nie trzeba chronić przed
deszczem (aluminium nie koroduje)
(fot. Emef)
Wiszący kosz rattanowy (fot. Calamus Rotan)

Meble drewniane

Ich zaletą jest urozmaicone wzornictwo (od prostych klasycznych, po rustykalne z bali ciosanych) - łatwo dopasujemy je do stylu ogrodu. Są też ciepłe i przyjemne w dotyku - nie ma konieczności stosowania poduch ani podkładek.

Z drugiej strony są ciężkie i przenoszenie ich z miejsca na miejsce jest dość kłopotliwe. Te wykonane z drewna egzotycznego można co prawda pozostawić "pod chmurką" przez cały rok, ale pozostałe, pomimo że są impregnowane, na zimę trzeba okryć wodoodporną, oddychającą plandeką lub przenieść do pomieszczenia.

W miejscach zbyt ciepłych lub przy dużych skokach temperatury i wilgoci meble paczą się bądź rozsychają - zimą najlepiej więc ustawić je na chłodnej werandzie, w ogrodzie zimowym, garażu lub piwnicy. Jednak najpierw trzeba je dokładnie umyć i wysuszyć - w przeciwnym razie może pokryć je pleśń lub inne grzyby. Do produkcji najczęściej używa się drewna sosny i świerku, ewentualnie dębu, grabu, buka, topoli, olszyny i robinii akacjowej. Gatunki egzotyczne (tek, eukaliptus) są trwałe i nienasiąkliwe, ale droższe.

Konserwacja mebli drewnianych

W sprzedaży są wyroby wykończone oraz przeznaczone do samodzielnego zabezpieczenia. Najlepiej kupować te z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, bo jest ono nasycone impregnatem w całym przekroju (nie dzieje się tak przy impregnacji powierzchniowej).

Raz na kilka lat meble pokrywamy impregnatem, lakierobejcą, olejem lub farbą kryjącą. Jeśli mimo to zostaną zaatakowane przez pleśnie, należy przemyć je roztworem chloru (warstwę głębszych uszkodzeń usuwa się mechanicznie papierem ściernym, myje ciśnieniowo i pokrywa olejem).

Specjalnej ochrony nie wymagają jedynie produkty z drewna egzotycznego (pochodzi ze strefy tropików), a ich trwałość wynosi ok. 30 lat (trwałość drewna krajowego jest o połowę krótsza). Jedynie dla utrzymania pierwotnej barwy drewna egzotycznego stosuje się specjalne oleje.

Meble wiklinowe, rattanowe, bambusowe

Zaletą mebli wyplatanych jest lekkość i naturalny wygląd. Idealnie pasują do ogrodów rustykalnych z mnóstwem kwiatów i drzew owocowych. Meble z wikliny, rattanu i okorowanego bambusa należy jednak chronić przed wilgocią. Wiklina to nasz rodzimy materiał, który można barwić lub pozostawić w naturalnym kolorze. Rattan zaś to zdrewniałe, elastyczne pędy palmy rosnącej w Malezji i Indonezji. Są też produkty wykonane z bambusa - pasują szczególnie do ogrodów w stylu orientalnym.

Konserwacja mebli z wikliny, rattanu i bambusa

Wyroby wiklinowe i rattanowe pomalowane wodoodpornym lakierem trzeba co kilka lat odświeżać tym samym preparatem. Jeśli natomiast nie są polakierowane, można myć je wodą z sokiem z cytryny lub z sodą oczyszczoną, co uchroni materiał przed matowieniem i szarzeniem. Bambus zaimpregnowany olejem do drewna egzotycznego doskonale znosi nasze warunki atmosferyczne i nie pęka.

Z tworzyw syntetycznych - plecione

Meble z włókna hularo lub technorattanu doskonale imitują wiklinę i naturalny rattan, ale ich stylistyka jest zazwyczaj nowocześniejsza. Mają większość zalet naturalnych surowców, lecz nie mają ich wad. Dzięki dużej plastyczności tworzyw, sprzętom można nadawać rozmaite kształty. Są bardzo lekkie, ich stelaż jest wykonany z aluminium.

Mogą zimować na zewnątrz i łatwo je czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej albo wodą z dodatkiem mydła. Jedynym mankamentem jest wysoka cena.

Siedzisko ze sztucznego rattanu i aluminium (fot. SM Line)

Meble tarasowe ze sztucznego rattanu i aluminium (fot. Praktiker) Meble z rattanu i aluminium (fot. Oltre)
Nowoczesne siedziska o obłym kształcie, wykonane ze sztucznego rattanu i aluminium.
Pamiętajmy, że meble ogrodowe ustawiamy na posadzce (tarasu, altany) lub na
utwardzonym podłożu. Jeśli stykają się z wilgotnym gruntem, są mniej stabilne i szybciej
ulegają zniszczeniu.

Meble z tworzyw sztucznych

Jeśli decydujemy się na zakup tego typu mebli, wybierzmy nieco droższe propozycje, z domieszką żywic utwardzających tworzywo i z kilkuletnią gwarancją. Obok mebli metalowych, są one najodporniejsze na działanie czynników atmosferycznych, ale wykazują wrażliwość na działanie mrozu.

Niektóre kolorowe modele wyglądają bardzo nowocześnie i świetnie wyglądają w minimalistycznych ogrodach.

Tańsze meble z PVC i z polipropylenu (PP) - są lekkie i nienasiąkliwe (łatwo utrzymać je w czystości i nie trzeba impregnować). Niektóre z nich łatwo rozłożyć na części na czas przechowywania, inne można składować modułowo (jedno w drugim).

To ciekawe, że meble takie, uznawane za najmniej estetyczne, wciąż są najpopularniejsze.

Ich wadą jest to, że mogą pękać, rysować się, matowieć, a jeśli nie są białe - odbarwiać.

Konserwacja mebli z tworzyw sztucznych

Myjemy je pod ciśnieniem lub ręcznie wodą z detergentami bez dodatku substancji ściernych. W sprzedaży są również preparaty do czyszczenia i renowacji plastiku. Nabłyszczanie woskiem z filtrem UV ochroni go przed matowieniem.

 

 

autor Małgorzata Kolmus

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

zestaw mebli ogrodowych CORDOBA PLUS fot. Homecraft
Jakie meble do ogrodu? Meble do ogrodu produkuje się z drewna, wikliny, metali, plastiku, a także z połączeń... więcej
relaks na świeżym powietrzu fot. Hagea
Relaks na świeżym powietrzu: Altany, mała architektura i meble ogrodowe Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy... więcej
zabezpieczanie impregnowanie drewna fot. jarafoti - Fotolia.com
Jak wybrać preparat do zabezpieczania/impregnacji drewna? Planując zabezpieczenia drewna i wybór odpowiedniego preparatu musimy uwzględnić... więcej
Komfortowy wypoczynek, fot. Emef.jpg
Właściwy dobór mebli ogrodowych - komfort wypoczynku na co dzień Właściciele domów jednorodzinnych większość ciepłych dni spędzają we własnych... więcej
Drewniany dom i taras.jpg
Impregnacja oraz ochrona drewnianych mebli i architektury ogrodowej Drewniane ławki, balustrady, pergole i inne, rozmaite konstrukcje, niezabezpieczone... więcej
Meble ogrodowe.jpg
Jak urządzić ogród - wszystko o meblach i małej architekturze Meble ogrodowe i tzw. mała architektura są w ogrodzie równie ważne jak zieleń,... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńZABEZPIECZANIE roślin ogrodowych przed mrozem

Dowiedz się, jak zabezpieczać rośliny ogrodowe przed mrozem. Podczas zimy narażone są one na przemarznięcie lub przesuszenie, w wyniku ...