Logo
Logo

Grujecznik japoński

Grujecznik japoński to egzotyczne drzewo, pochodzące z Azji. Naturalnie występuje przede wszystkim w Japonii i Chinach, jednak w Polsce rośnie bardzo dobrze i nie sprawia trudności w uprawie. Roślina jest dekoracyjna z liści, które jesienią przybierają ciepłe barwy w odcieniach czerwieni, pomarańczy i złota.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

O roślinie

Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) w swojej ojczyźnie osiąga znaczne rozmiary, nierzadko przekraczając 30 m wysokości. W Polsce dorasta do 15-20 m wysokości. Dosyć często tworzy formy wielopienne i w pierwszych latach uprawy przypomina wysokie krzewy. Pnie i konary pokrywa włóknista, podłużnie spękana kora.

Długopędy są cienkie, czerwonobrązowe, rozgałęziają się widlasto. Krótkopędy są liczne, wyrastają nawet z grubych gałęzi i konarów. Liście są zielone z delikatnym, niebieskawym akcentem, od spodu nieco owłosione i sinawe, mają do 8 cm długości. Rozwijające się wiosną młode liście są fioletowawe, później zielenieją.

grujecznik japoński fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska

Na długopędach blaszki liściowe są okrągłe, mają sercowatą nasadę a na brzegu są karbowane. Liście wyrastające z krótkopędów są jajowate, a ich brzegi pozostają gładkie. Jesienią drzewa przybierają ciepłe barwy w odcieniach czerwieni, pomarańczy i złota. Po opadnięciu liście wydzielają ciekawy korzenny i słodki zapach przypominający zapach piernika. Prawdopodobnie dlatego w Niemczech grujecznik jest nazywany piernikowym drzewem.

Grujecznik japoński jest rośliną dwupienną. Kwiaty męskie i żeńskie występują oddzielnie na osobnych egzemplarzach. Drobne, czerwone kwiaty pozbawione okwiatu pojawiają się obficie na nagich gałązkach w kwietniu i maju przed rozwojem liści. Są wtedy wyjątkowo atrakcyjne. Owoce w postaci wąskich mieszków zimą wabią gile, które lubią zjadać ukryte wewnątrz nasiona.

Grujecznik japoński

Fot. Agnieszka Żukowska

Wymagania

Grujecznik japoński preferuje gleby żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, nie narażone na przesychanie. Drzewa najlepiej rosną w miejscach zacisznych, od lekko ocienionych po nasłonecznione. Są odporne na mróz, ale wrażliwe na wiosenne, majowe przymrozki. Młode rośliny są bardziej narażone na przemarzanie, dlatego w pierwszych latach uprawy pnie młodych roślin warto okrywać słomianym chochołem.

Grujecznik japoński

Fot. Agnieszka Żukowska

Gdzie posadzić?

Drzewa nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych i parkach. Ich ozdobą są zdrowe, ładne liście. Mogą być sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Dobrze prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych oraz w ogrodach orientalnych.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich,
zdjęcie tytułowe: Joanna Filipczak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Grujecznik japoński
Grujecznik japoński
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy