Logo
Logo

Przesadzanie piwonii w nowe miejsce | Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?

Pytanie czytelnika: Jak i kiedy można przesadzać piwonie? Mam kilka starych kęp i nie chciałabym ich uszkodzić, a koniecznie muszą być przesadzone, ponieważ będziemy kopać rowy pod wodociąg.

Spis treści
Czy warto wykopywać i przesadzać piwonie? Przewczytaj, nim zaczniesz! Kiedy przesadzać piwonie? Kiedy jest najlepszy czas? Jak bezpiecznie przesadzić piwonię na nowe miejsce? Jak wybrać i przygotować nowe miejsce dla piwonii?

Przesadzanie piwonii: krok po kroku

Piwonie inaczej też peonie, które rosną na jednym miejscu dłużej niż 10 lat, wymagają przesadzenia. Zwykle to same rośliny dają nam sygnał, że potrzebują przeprowadzki, gdyż z roku na rok coraz słabiej zakwitają. Zmiana miejsca, choć trochę pracochłonna, wpływa na poprawę kwitnienia oraz daje sposobność do rozmnożenia bylin przez podział karp.

Niestety piwonie bardzo źle znoszą przesadzanie i potrzebują czasem nawet 2-3 sezonów na odbudowanie karpy. Nie denerwujmy się, gdy po tym zabiegu nastąpi brak kwitnienia – to częste zjawisko i nie powinniśmy się nim przejmować. Musimy uzbroić się w cierpliwość i dać czas na "dojście do siebie" naszym roślinom.

piwonie fot. Jana Pixabay
Fot. Jana/Pixabay

Idealny termin: kiedy przesadzać piwonie?

Piwonie najlepiej przesadzać na przełomie sierpnia i września, a gdy pogoda dopisuje – można to zrobić nawet do końca września. Jednak im dłużej będziemy zwlekać z terminem przesadzania, tym roślina będzie bardziej podatna na przemarzanie w zimie.

Piwonii nie powinno się przesadzać na wiosnę, gdyż mogłoby się to bardzo negatywnie odbić na kondycji rośliny, która w wyniku przesadzenia miałaby mocno uszkodzony system korzeniowy! Termin jesienny jest znacznie lepszy.

Łatwy sposób: jak przesadzać piwonie?

Przed przesadzaniem obcinamy wszystkie liście piwonii. Pod koniec sierpnia i tak większość z nich powinna być już zeschnięta i żółta, jednak jeśli pozostały jeszcze zielone liście, przycinamy je również. Liści nie tniemy zbyt nisko – najlepiej na wys. około 5-10 cm, aby nie uszkodzić pąków znajdujących się u podstawy.

Wokół rośliny (w odległości 15-20 cm) wbijamy głęboko widły i podważamy ziemię, po to aby wyciągnąć karpę, jak najmniej je uszkadzając. Po jej wyciągnięciu delikatnie otrząsamy ziemię tak, aby korzenie były dobrze widoczne.

Następnie ostrym nożem dzielimy karpę. Każda z części powinna mieć kilka korzeni i pąków (pamiętajmy im mniejsze części, tym więcej potrzebują czasu na wzrost i kwitnienie). Usuwamy przy tym wszystkie zeschnięte, zgniłe i chore fragmenty, a miejsca cięcia zabezpieczamy maścią z fungicydem.

piwone peonie fot. Renee Firmingham
Fot. Renee Firmingham/publicdomainpictures

Nowe miejsce: gdzie przesadzić piwonie?

Na słonecznym stanowisku przekopujemy glebę na głębokość 20 cm. Szerokość dołka powinna być minimum dwa razy większa, niż karpy. Karpę umieszczamy w dołku tak, aby jej szyjka korzeniowa (część między korzeniami a nasadą liści) znalazła się tuż pod poziomem gleby (około 4 cm głębokości). Dołek wypełniamy ziemią (lekką, przepuszczalną, żyzną i zasobną w materię organiczną) i obficie podlewamy. W razie potrzeby, jeśli ziemia mocno "usiadzie", dosypujemy jej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: maryviolet / Depositphotos, Mariia Boiko / Dreamstime oraz Alois Grundner / Pixabay

Autor
Przesadzanie piwonii w nowe miejsce | Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?
Przesadzanie piwonii w nowe miejsce | Jak to zrobić, by jej nie uszkodzić?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl