Logo
Logo

10 motyli, które możesz spotkać w ogrodzie

Motyle to klejnoty ogrodu, które swoim pięknem dodadzą blasku każdej kwiatowej rabacie. Wprowadzają element życia, lekkości i ulotnego piękna! Możesz łatwo zaprosić je do ogrodu sadząc odpowiednie rośliny. Pamiętaj, że nie będziesz miał motyli, jeśli zapomnisz o ich wiecznie głodnych gąsienicach. Jeśli nie chcesz poświęcić dla nich całego ogrodu, pozostaw im zakątek na uboczu, w którym możesz tolerować kilka skubniętych listków. Na szczęście wiele gąsienic zamiast roślin ozdobnych i warzyw woli podjadać chwasty!

Zobacz gatunki motyli, które chętnie odwiedzą Twój ogród, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie kwiaty i liście dla gąsienic.

Spis treści
Rusałka ceik Przestrojnik titonus Bielinek rzepnik Bielinek kapustnik Modraszek wieszczek Rusałka osetnik Przestrojnik jurtina Osadnik egeria Rusałka pawik Rusałka admirał

1. Rusałka ceik (Polygonia c-album)

Motyle łatwo rozpoznać za sprawą postrzępionych brzegów ich skrzydeł. Dzięki temu też, gdy zapadną w sen zimowy, wyglądają jak opadłe liście. Gąsienice również stosują kamuflaż, by zmylić drapieżniki – przypominają ptasie odchody.

2. Przestrojnik titonus (Pyronia tithonus)

Motyle mają dwie białe kropki w „oczkach” (podobny przestrojnik jurtina ma tylko jedną). Odpoczywają z rozpostartymi skrzydłami. Często spotykane są w towarzystwie przestrojników jurtina i trawnika. Gąsienice są zielone żyją w wysokiej trawie.

Motyle ogrodowe

3. Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Niewielki, niestrudzony lotnik, znany ze słabości do kapusty. W przeciwieństwie do bielinka kapustnika dorosłe osobniki rzepnika mają małe czarne plamy przy wierzchołku skrzydeł górnych i jedną-dwie plamki. Gąsienice są małe i zielone.

4. Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)

Znany głównie z tego, że jego gąsienice żerują na kapuście. Łatwo go odróżnić od rzepnika dzięki czarnym podłużnym plamom szeroko opadającym na krawędzie górnych skrzydeł.
Gąsienice są czarno-żółte i owłosione.

Motyle ogrodowe

5. Modraszek wieszczek (Celastrina argiolus)

Dorosłe samice mają czarne brzegi skrzydeł. W odróżnieniu od innych modraszków te latają wysoko wokół krzewów i drzew. Maleńkie brązowe gąsienice żywią się pąkami kwiatowymi, jagodami i szczytowymi liśćmi – ostrokrzewu wiosną, bluszczu późnym latem.

6. Rusałka osetnik (Vanessa cardui)

Emigrant z pustynnych skrajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, czasami przybywa w olbrzymich stadach. Gąsienice przebywają głównie na ostach, ale nie pogardzą smakiem pokrzywy, malwy i żmijowca.

Motyle ogrodowe

7. Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina)

Osobniki dorosłe są większe od podobnych do nich titonusów, a „oczka” mają wyraźne białe punkciki. Mogą gromadzić się w liczące setki osobników stada. Gąsienice są zielone i owłosione, ukrywają się w gęstej trawie.

8. Osadnik egeria (Pararge aegeria)

Zwykle spotykany w lasach, ale odwiedza też kwitnące ogrody. Zimuje jako gąsienica albo poczwarka, więc dorosłe osobniki pojawiają się od kwietnia do września. Zielone gąsienice żywią się trawą.

Motyle ogrodowe

9. Rusałka pawik (Aglais io)

Kolorowe skrzydła mają ciemny spód – motyle, gdy odpoczywają ze złożonymi skrzydłami, przypominają suche liście. Mogą też wydawać syczący dźwięk, pocierając skrzydło o skrzydło. Grafitowe, cętkowane larwy żywią się liśćmi pokrzywy.

10. Rusałka admirał (Vanessa atalanta)

Pochodzi z Afryki Północnej i Europy Kontynentalnej. Drugie pokolenie dorosłych osobników odlatuje jesienią na Południe, choć niektóre pozostają. Gąsienice mają kolor od czarnego do zielonkawobrązowego, żywią się liśćmi pokrzywy.

Motyle ogrodowe

Zdjęcia: Abdullah Shakoor, Marc Pascual, WikiImages, Annette Meyer, Krzysztof Niewolny, Mabel Amber, Marc Pascual, Marc Pascual, Christine DAUTIN, Gabriela Neumeier / Pixabay

Autor
10 motyli, które możesz spotkać w ogrodzie
10 motyli, które możesz spotkać w ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl