Logo
Logo

Rodzaje trawników. Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Trawnik trawnikowi nierówny, a nawet bardzo różny! Choć na pierwszy rzut oka wcale się od siebie nie różnią, to przy bliższym spojrzeniu można dostrzec wiele rozbieżności. Skład gatunkowy, sposób wzrostu, wytrzymałość i dekoracyjność zależy od typu użytkowania. Trawnik dekoracyjny wygląda inaczej i ma inne właściwości niż murawa sportowa.

Trawnik, w zależności od funkcji jaką ma spełniać, składa się z innych gatunków traw, które rosną i wyglądają nieco inaczej, mają inne wymagania ale i właściwości – np. inne tempo wzrostu, zróżnicowany system korzeniowy, czy tolerancję na niekorzystne warunki środowiska – np. suszę, słabe warunki glebowe, nasłonecznienie lub nadmierne zacienienie. W ogrodach przydomowych najczęściej spotyka się 3–4 typy trawników. Wybór typu powinien być dobrze przemyślany, a przede wszystkim dobrany pod względem tego jak ma wyglądać i jak będzie użytkowany.

Jeśli powierzchnia i układ ogrodu na to pozwala, to można mieć więcej niż jeden trawnik. Z tyłu najlepiej sprawdza się murawa rekreacyjna, na obrzeżach kwietna, a z przodu domu pięknie prezentuje się trawnik ozdobny o wąskich, szpilkowatych źdźbłach.

Trawnik sportowy

Charakterystyka: mocny i zwarty, niski i wytrzymały. Jest odporny na deptanie i rozrywanie, a na dodatek dobrze się regeneruje. Rośnie bardzo szybko, wymaga więc częstego koszenia (minimum raz w tygodniu), intensywnego nawożenia i wygrabiania filcu.
Skład: wiechlina łąkowa, rajgras angielski.
Przeznaczenie: boiska, tereny sportowe.

Trawnik ozdobny

Charakterystyka: delikatniejszy, źle znosi częste deptanie, ale za to jest wyjątkowo elegancki, bo składa się z traw o cienkich źdźbłach, które tworzą gęsty dywan. Rośnie wolniej i nie wymaga częstego koszenia.
Skład: kostrzewa czerwona rozłogowa i owcza, mietlica pospolita.
Przeznaczenie: miejsca reprezentacyjne, trawniki ozdobne przed domem, rzadko deptane.

trawnik fot. Matthew Henry - StockSnap.com
fot. Matthew Henry - StockSnap.com

Trawnik uniwersalny

Charakterystyka: łączy w sobie cechy trawnika sportowego i ozdobnego. Jest najłatwiejszy w pielęgnacji i tańszy w utrzymaniu i również najczęściej wybierany. Nie będzie tak mocny i elegancki, ale na potrzeby większości ogrodów będzie najlepszym rozwiązaniem.
Skład: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa czerwona rozłogowa.
Przeznaczenie: zakładany jest zwykle z tyłu domu, gdyż często pełni funkcję rekreacyjną oraz tło dla roślinności ozdobnej.

Trawnik kwietny

Charakterystyka: trawnik z kwiatami. Nie wymaga częstej pielęgnacji. Nawożenie wykonuje się sporadycznie lub wcale, bo dzikie kwiaty nie potrzebują tak dobrej gleby, jak sama trawa. Nie wymaga podlewania. Koszenie 1–2 razy w sezonie, po kwitnieniu.
Skład: oprócz nasion traw zawiera dzikie kwiaty np. koniczynę, stokrotki i wiele innych.
Przeznaczenie: na obrzeżach trawników rekreacyjnych (uniwersalnych) oraz w ogrodach naturalnych i wiejskich.

Pielęgnacja trawnika - krok po kroku

1. WIOSNA. Jak zregenerować trawnik po zimie?
2. LATO. Jak pielęgnować trawnik w sezonie?
3. JESIEŃ. Jak przygotować trawnik do zimy?

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: MNStudio - Fotolia.com
Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl