Logo
Logo

Budleja Davida 'Pink Delight'

Budleja Davida, zwana dawniej omżynem, swoją popularność roślina zdobyła nie tyle dzięki pięknym kwiatom, co zdolności wabienia i przyciągania licznych, kolorowych motyli, obsiadających wiechowate, pachnące kwiatostany. Najlepiej charakter budlei oddaje angielska nazwa, która oznacza po prostu „motyli krzew”.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Budleja dawida (Buddleja davidii) 'Pink Delight' jest wartą polecenia odmianą mieszańcową o kwiatach różowych. Do uprawy została wprowadzona w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia. W 1988 odmiana uzyskała odznaczenie AM (Award of Merit), przyznawane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, a w 1993 roku nagrodę AGM (Award of Garden Merit).

Roślina tworzy gęste, silnie rozgałęzione krzewy o wyprostowanym pokroju, z pędami rozchylającymi się na boki. Ich końce malowniczo przewieszają się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Krzew dorasta maksymalnie do 2-3 metrów wysokości, ale prawidłowo prowadzony (corocznie nisko przycinany) ma nie więcej niż 1,5-2 m wysokości.

Liście są małe, eliptyczne, ciemnozielone, od spodu szaro-białe do jasnozielonych, omszone. Jesienią żółkną i opadają, chociaż w łagodne zimy część z nich może pozostać na krzewie zielona.

Drobne, ciemnoróżowe kwiaty (przypominające kwiaty lilaków) są zebrane w efektowne, stożkowate, gęsto wypełnione kwiatostany o długości nawet do 40 cm. Pąki kwiatowe pojawiają się zwykle na początku lipca, rozwijają się stopniowo, najpierw na szczytach pędów głównych, a następnie na pędach bocznych.

budleja Pink Delight fot. Ewa Owsianik Łuczak

Fot. Ewa Owsianik-Łuczak

Zobacz więcej ciekawych budlei

Kwiaty wydzielają intensywny i przyjemny zapach. Słodki nektar ukryty wewnątrz kwiatów sprawia, że krzewy są masowo odwiedzane przez motyle. Szczyt kwitnienia przypada na lato i trwa kilka tygodni.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do tworzenia kolejnych pąków kwiatowych, co znacznie wydłuża okres kwitnienia (nawet do późnej jesieni).

Wymagania i uprawa

Budleja Davida wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych i zacisznych. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do zasadowego.

Sadząc budleję należy unikać miejsc okresowo zalewanych przez wodę, bowiem korzenie roślin są wrażliwe na niedostatek powietrza i wtedy łatwo ulegają porażeniu przez choroby grzybowe.

Jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów należy obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem (podobnie jak róże). Wiosną kopczyk trzeba usunąć, a krzewy przyciąć nisko przy ziemi. Tak silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu bujnych, młodych pędów zakończonych obfitymi kwiatostanami oraz zapewnia utrzymaniu ładnego pokroju.

Rośliny w maju należy zasilić nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu.

Gdzie posadzić?

Budleja ‘Pink Delight’ najlepiej prezentuje się na stanowiskach wyeksponowanych. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, stąd nadaje się do wykorzystana w zieleni miejskiej. Sadzona w pobliżu altan, ławek czy miejsc odpoczynku pozwala obserwować różnorodne motyle licznie obsiadające jej kwiaty.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Budleja Davida 'Pink Delight'
Budleja Davida 'Pink Delight'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny