Logo
Logo

Funkia Siebolda ‘Frances Williams’

Funkie dzięki ogromnej różnorodności form, kształtów i barw liści zyskały ogromną popularność i są często stosowane w kompozycjach ogrodowych. Prowadzone na całym świecie prace hodowlane zaowocowały uzyskaniem setek ich odmian. Funkia Siebolda ‘Frances Williams’ jest sportem popularnej odmiany ‘Elegans’.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana) 'Frances Williams' charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem i dużym wigorem. Jej owalne liście osiągają do 30 cm długości i 25 cm szerokości, mają wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Rozrośnięte, kilkuletnie egzemplarze mogą dorastać do 0,5 metra wysokości i ponad 1 metr szerokości.

Najciekawszą cechą odmiany ‘Frances Williams’ jest niewątpliwie barwa liści w niebieskiej tonacji z charakterystycznym, żółtym i nieregularnym marginesem na brzegu. W czerwcu roślina wytwarza białe, dzwonkowate lekko zwieszone kwiaty. Są one gęsto osadzone na długich (do 80 cm), prostych łodygach wyniesionych ponad liście. Powszechnie uważa się, że kwiaty funkii nie są zbyt ozdobne, jednak obficie kwitnące okazy odmiany ‘Frances Williams’ wyglądają bardzo atrakcyjnie. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe należy usunąć.

Wymagania i uprawa

Hosta ‘Frances Williams’ do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk półcienistych lub cienistych oraz próchnicznych i stale wilgotnych gleb. Na glebach jałowych i suchych bylina ta rośnie bardzo słabo.

Odmiany o liściach niebieskich są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne, stąd nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (szczególnie w godzinach południowych). Funkie są określane mianem roślin cienia i najlepiej prezentują się właśnie w cienistych zakątkach ogrodu.

Funkia Frances Williams fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Są bylinami długowiecznymi i dobrze rosnącą w jednym miejscu przez wiele lat. Funkia Siebolda jest gatunkiem odpornym na mróz i z powodzeniem może być uprawiana na terenie całego kraju.

Wiosną gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. W okresie suszy rośliny wymagają podlewania. Funkie mogą być atakowane przez ślimaki – szczególnie pomrowy, które można zwalczać stosując preparaty przeznaczone do tego celu lub wystawiając talerzyki wypełnione piwem. Zwabione do piwa ślimaki zbiera się i wyrzuca.

Gdzie posadzić?

Funkie najlepiej prezentują się sadzone w większych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz na brzegach zbiorników wodnych. Stanowią doskonałą okrywę gruntu. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami i parzydłem leśnym.

Funkia Siebolda ‘Frances Williams’, ze względu na dosyć silny wzrost, równie ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, tworząc wyraźny, niebieski akcent kolorystyczny skupiający uwagę. Doskonale nadaje się do obsadzania pojemników ustawionych w ocienionych miejscach. Funkie oprócz ogrodów naturalistycznych świetnie pasują także do założeń bardzo nowoczesnych.

Zamiennie zamiast odmiany ‘Frances Williams’ można sadzić także bardzo do niej podobną odmianę ‘Samurai’.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Funkia Siebolda ‘Frances Williams’
Funkia Siebolda ‘Frances Williams’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)