Logo
Logo

Hortensja bukietowa 'Phantom'

Bujny wzrost, niezawodne kwitnienie i bardzo efektowne, olbrzymie kwiatostany zmieniające barwę w czasie kwitnienia to cechy charakterystyczne 'Phantom' - jednej z najpiękniejszych odmian hortensji bukietowej.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana 'Phantom' została wyhodowana w Holandii w 1990 roku przez Pietera Zwijnanburga z Boskoop. Jest to krzew o kulistym pokroju i sztywnych pędach dorastający do 2-2,5 m wysokości. Liście są jajowate, ciemnozielone, z wierzchu lekko szorstkie.

Pędy są długie, wyprostowane i nie uginają się pod ciężarem ogromnych kwiatostanów, które pojawiają się na końcach pędów w lipcu i sierpniu, pojawiają się duże kwiatostany w formie zwartych, stożkowatych wiech. Ich długość nierzadko przekracza 20-25 cm.

Kwiatostany są zbudowane wyłącznie z bezpłodnych kwiatów płonnych, pozbawionych słupków i pręcików, a ich barwa zmienia się w trakcie kwitnienia. Na początku kwiaty są lekko seledynowe, później stają się zielonkawożółte, następnie waniliowe z różowymi plamkami, a pod koniec lata różowieją, zwłaszcza od strony nasłonecznionej.

hortensja bukietowa Phantom fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

W okresie kwitnienia krzewy wyglądają wręcz spektakularnie, przyciągają uwagę i zaciekawienie przede wszystkim swoimi rozmiarami i kolorami kwiatostanów. Kwiatostany można ścinać i wykorzystywać do tworzenia bukietów oraz do zasuszania. Najlepiej zasychają kwiaty w pełni dojrzałe, z różowymi przebarwieniami, ale jeszcze bez brązowych plamek zwiastujących koniec kwitnienia. Zaschnięte kwiatostany pozostają na krzewie jeszcze długo po jesiennym zrzuceniu liści.

hortensja bukietowa Phantom fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, w pełnym nasłonecznieniu. Jest odporna na mróz, zdrowa, niewrażliwa na ataki szkodników i patogenów. Kwitnie corocznie i niezawodnie na pędach jednorocznych. Wiosną wymaga przycinania. Zeszłoroczne pędy należy skracać mniej więcej od jednej trzeciej do jednej drugiej ich długości. Cięcie to stymuluje rozkrzewianie i sprzyja tworzeniu silnych pędów zwieńczonych okazałymi kwiatostanami.

Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa 'Phantom' doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych w miejscach reprezentacyjnych, na tle wyższych krzewów iglastych oraz liściastych. Pięknie komponuje się z bylinami oraz trawami. Nadaje się do sadzenia w grupach oraz tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów.

W sprzedaży oprócz tradycyjnych krzewów czasami dostępne są egzemplarze prowadzone w formie małych drzewek. Rośliny te najlepiej prezentują się sadzone w wyeksponowanych częściach ogrodu lub w pojemnikach ustawianych na tarasach czy dużych balkonach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Hortensja bukietowa 'Phantom'
Hortensja bukietowa 'Phantom'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny