Logo
Logo

Miskant chiński 'Malepartus'

Trawy nadają ogrodom lekkości, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Szelest liści i kołysanie źdźbeł wywołane podmuchem wiatru wprowadzają do ogrodu spokój i harmonię. Wśród najładniejszych wysokich traw polecanych do przydomowych ogrodów z pewnością można polecić szybko rosnący miskant chiński i jego odmiany.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Dekoracyjność miskanta chińskiego

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Malepartus' to jedna z wyższych i najwcześniej kwitnących odmian tworząca duże, gęste kępy dorastające do 1 m wysokości i podobnej szerokości. W czasie kwitnienia rośliny mogą mieć nawet ponad 2 m wysokości.

Cechą charakterystyczną tej trawy są długie, zwężające się ku wierzchołkom, łukowato wygięte, zielone liście.

Przez środek każdej blaszki liściowej przebiega wyraźny, srebrzysty nerw głównym. Źdźbła są wewnątrz wypełnione gąbczastym rdzeniem.

W drugiej połowie lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany. Są one wyjątkowo okazałe, beżowe, delikatnie purpurowe, po przekwitnieniu stają się puszyste, a w odcieniu srebrzyste, przepięknie lśnią i mienią się w promieniach słońca.

miskant chiński Malepartus fot. Agnieszka Żukowska Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Późnym latem i jesienią kępy przebarwiają się w ciepłych odcieniach pomarańczy. Następnie barwa ta przechodzi w rudy, potem słomkowy kolor, a liście powoli zasychają.

Pozostawione na zimę zdobią ogród niemal do samej wiosny. Przepięknie poruszają się przy lekkich podmuchach wiatru. Są przy tym odporne na wyleganie.

Uprawa i wymagania

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża sprzyja bujnemu wzrostowi i tworzeniu okazałych kęp. Natomiast ciepłe i słoneczne stanowisko stymuluje rośliny do obfitego kwitnienia.

Rośliny są odporne na mróz, ale w pierwszym roku uprawy warto je zabezpieczyć na zimę. Najprościej jest obsypać kępy traw u podstawy korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Jest przy tym zdrowy, trwały i przez wiele lat zachowuje ładny pokrój. W odróżnieniu od wielu innych gatunków traw nie jest ekspansywny.

Miscanthus sinensis Malepartus fot. Grzegorz Falkowski Fot. Grzegorz Falkowski

Gdzie posadzić?

Wysokie kępy dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów. Niewielkie wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania sprawiają, że miskanty coraz częściej znajdują miejsce we wszelkiego rodzaju ogrodach. Można je z powodzeniem stosować w romantycznych ogrodach angielskich na bylinowych rabatach, sadzić w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Miskant chiński 'Malepartus'
Miskant chiński 'Malepartus'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny