Logo
Logo

Najpopularniejsze rośliny domowe

Rośliny w domu można hodować wszędzie, nie tylko w salonie czy domowym biurze, ale też przedpokoju, kuchni i w łazience, wystarczy wziąć pod uwagę ich potrzeby. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe.

Spis treści
Gdzie ustawiać rośliny doniczkowe w domu? Jak dbać o rośliny doniczkowe? Hipeastrum: wygląd i pielęgnacja Cyklamen: wygląd i pielęgnacja Gwiazda betlejemska: wygląd i pielęgnacja Fiołek afrykański: wygląd i pielęgnacja

Rośliny w domu: gdzie je ustawić?

W ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu dobrze będą rosły następujące rośliny domowe: paprocie, filodendrony, palmy, asparagusy, kalanchoe.

Cieniolubne rośliny domowe: araukaria, aspidistra, bluszcz, cissus, monstera, paprocie, sansewieria; znoszące cień – adiantum, aukuba, barwinek włoski, begonie o ozdobnych liściach, zielistka (chlorofytum), cyklamen, fittonia, fuksja, laur, mirt, sępolia, skalnica rozłogowa, sparmania, asparagus, trzmielina, trzykrotka.

Światłolubne rośliny domowe: abutilion, achimenes, agawa, aloes, ananas, cantedeskia (kalla), cibora (papirus), dracena, fikus, hemantus, hibiskus (chińska róża), hipeastrum (amarylka), hoja, kalanchoe, kamelia, maranta, mimoza, oleander, pasiflora (męczennica), pelargonia, psianki, rozmaryn, róża, sitowie, weltheimia.

Rośliny na południową wystawę: agapant, bilbergia, kaktusy i sukulenty, cytrusy, ostromlecz czerwony i palmy.

Domowe rośliny doniczkowe: pielęgnacja wybranych gatunków

amarylka hipeastrum fot. IEK-video Pixabay
fot. IEK-video Pixabay

Amarylka (Hippeastrum)

Amarylka błędnie nazywana jest amarylisem, bo nim nie jest. Jej duże, liliowate kwiaty rozwijają się po 2-4 na sztywnej, wysokiej łodydze wyrastającej z boku cebuli, liście rosną dopiero po przekwitnięciu. Podczas kwitnienia półcień, poza tym stanowisko słoneczne. Po przekwitnięciu należy ściąć same kwiaty, zostawiając łodygę, która zżółknie i odpadnie. Jak uprawiać roślinę dalej? Zobacz, co robić krok po kroku.

Krok 1: Do sierpnia roślinę w domu umiarkowanie podlewać i trzymać w pełnym świetle, chętnie znajdzie się w ogrodzie. Od początku sierpnia podlewać coraz mniej, w połowie miesiąca zaprzestać całkowicie. Okres spoczynku trwa 4 miesiące. Jeśli liście amarylki same nie zaschną, trzeba je krótko nad nasadą złamać i zgnieść, w najgorszym przypadku na szerokość dłoni nad cebulą uciąć, bo nowe liście nie powinny rosnąć obok starych.

Krok 2: Cebulę odstawić w miejsce ciemniejsze i chłodniejsze, póki nie zaczną wychodzić nowe pędy. Wtedy przesadzić: martwe korzenie usunąć nie uszkadzając zdrowych, cebulki przybyszowe odjąć; cebula musi połową wystawać nad ziemią i nad krawędzią doniczki; ziemi nie ugniatać tylko zalać, bo korzenie potrzebują powietrza.

Krok 3: Gdy pęd z pąkiem kwiatowym (pąk można wyczuć palcami, jest wyraźnym zgrubieniem w środku pędu) podrośnie do wysokości ok. 10 cm, amarylkę przenosi się na okno (nie na słońcu) i zaczyna stopniowo podlewać, co tydzień dodając dawkę nawozu. Jeśli nie ma pąka podlewanie zaczyna się, gdy liść ma 10-15 cm długości.

Młode rośliny póki nie zaczną kwitnąć – a kwitną tylko cebule o średnicy powyżej 4-5 cm i powyżej 4 liści – należy prowadzić bez okresu spoczynku, podlewając i nawożąc przez cały czas.

cyklamen fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Cyklamen, fiołek alpejski (Cyklamen persicum)

Ta roślina potrzebuje dużo światła, ale rozproszonego, nie bezpośrednio padających promieni słonecznych. Ponieważ cyklamen woli stanowisko chłodne, przynajmniej na noc powinien być wynoszony z ciepłego pokoju. Podlewać należy go obficie, nie mocząc bulwy, pączków kwiatowych i liściowych. Wodę która wyciekła na spodek trzeba wylać. Przekwitające kwiaty i żółknące liście wyrywać, nie pozostawiając ogonków, bo gniją.

Cyklamen kwitnie teoretycznie XII-III, ale bywa i dłużej. To nieprawda, że cyklamen po przekwitnięciu nadaje się tylko do wyrzucenia. Im starszy, tym lepiej kwitnie, a może żyć nawet 3-4 lata. Po przekwitnięciu ogranicza się podlewanie, w końcu zaprzestaje zupełnie, aż do zasuszenia. Po wiosennych przymrozkach doniczkę najlepiej umieścić na dworze, pod drzewem o gęstej koronie.

W sierpniu roślinę trzeba przesadzić w doniczkę o numer większą (korzenie powinny być nieco stłoczone), w ziemię do cyklamenów; górna część bulwy powinna być nad ziemią. Póki się nie ukorzeni podlewać słabo, za to zraszać, co 2-3 tygodnie nawozić. We wrześniu zabrać do domu. Nowe pąki ukażą się we wrześniu lub październiku.

poinsettia gwiazda betlejemska fot. sandid Pixabay
Fot. sandid/Pixabay

Gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima, Poinsettia pulcherrima)

Czerwone, różowe bądź białe płatki gwiazdy betlejemskiej to nie kwiaty, lecz rozeta przykwiatków. Kwiat właściwy znajduje się między nimi: zielonożółte twory wielkości grochu. Lubi stanowisko chłodne.

Poinsecję w domu należy podlewać regularnie, pozwalając wierzchniej warstwie przeschnąć. Może zakwitnąć w następnym roku, choć doprowadzenie do tego nie jest łatwe: Gdy straci kolorowe liście ograniczyć podlewanie, pozwolić aby podłoże wyschło prawie zupełnie.

W marcu przyciąć do wys. 10 cm, zacząć podlewać. Gdy w kwietniu ukażą się liście, przesadzić do nowego podłoża. Od czerwca do września co tydzień nawozić. Od końca września przez osiem kolejnych tygodni gwiazdę betlejemską trzymać 14 godzin dziennie w całkowitej ciemności, przykrywając pudełkiem lub czarną folią. Poinsecja zakwitnie na Boże Narodzenie, ale będzie wyższa niż w minionym roku.

fiołek afrykański fot. Walkingbird96 Pixabay
Fot. Walkingbird96/Pixabay

Fiołek afrykański, sępolia saintpaulia, usambara (Saintpaulia ionatha)

Fiołek afrykański kwitnie 10 miesięcy w roku. Stanowisko niezbyt nasłonecznione, choć widne. Fiołka afrykańskiego należy podlewać tylko, gdy wyschnie wierzchnia warstwa podłoża, na podstawkę, aby nie zachlapać liści, co 3-4 tyg. dodając nawóz; po pół godziny pozostałą na spodku wodę zlać.

Przesadzać co dwa lata wiosną, usuwając dolne liście, które uległy przy zabiegu uszkodzeniu. Rozmnażanie z sadzonek liściowych, najlepiej w kwietniu lub maju.

Tekst: Ewa Ziegler, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland
Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl